Nowa przestrzeń do współpracy z przedsiębiorcami w Białymstoku – ideą poszukiwanie innowacji dla konkretnych firm

Studenci w Future Innovation Lab / Fot. Dariusz Piekut, PB

Politechnika Białostocka otworzyła Innowacyjne Laboratorium Przyszłości – Future Innovation Lab. Ma to być to miejsce do generowania innowacji zgodnych z oczekiwaniami przedsiębiorców. Łączyć będzie kreatywnych pracowników naukowych i studentów ze wszystkich sześciu wydziałów Politechniki Białostockiej. Wsparciem są komputery najnowszej generacji.

Innowacyjne Laboratorium Przyszłości – Future Innovation Lab to kolejne miejsce do kreatywnego działania dla studentów, doktorantów i pracowników naukowych.

– Laboratorium to nowa przestrzeń, która ma sprzyjać inspiracji, kreatywności, twórczemu myśleniu – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. – To ma być przestrzeń, gdzie spotykają się młodzi ludzie, także razem ze swoimi mistrzami i wspólnie działają nad pomysłami, które przychodzą im do głowy. Te pomysły można szybko zweryfikować, korzystając z wyposażenia uczelni. Future Innovation Lab przełamuje stereotyp sali wykładowej. Mogą tu być zajęcia grupowe, indywidualne, to ma być przestrzeń otwarta dla wszystkich wydziałów, czyli te wszystkie elementy, które sprzyjają rozwojowi uczelni, pokazują, że jesteśmy nowocześni, otwarci i stwarzamy możliwości do twórczego działania.

W Politechnice Białostockiej Wydział Mechaniczny jest liderem współpracy z przemysłem, liczby wynalazków i patentów. Samo laboratorium wpisuje się w wydziałową strefę studenta.

– Laboratorium będzie tworzyć przestrzeń, w której będą mogły się spotykać zespoły interdyscyplinarne – podkreśla dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. – Mamy nadzieję, że stworzy forum kontaktów pomiędzy wydziałami i tymi wszystkimi, którzy są zainteresowani upowszechnianiem w praktyce wyników swoich badań naukowych. Wydziałowi brokerzy innowacji będą mogli tu propagować ideę wynalazczości i komercjalizacji wyników badań.

Ideą funkcjonowania jest poszukiwanie innowacji, jakich potrzebują konkretne firmy.

– To wymaga w dużej mierze odpowiadania na potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego – mówi dr Izabela Senderacka, prodziekan ds. rozwoju i współpracy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Obserwacja i definiowanie tych potrzeb jest dużym wyzwaniem, dlatego w tej przestrzeni chcielibyśmy wskazywać, jak włączać tę czujność.

Jednocześnie otwarta została przestrzeń CAD and CODE LOFT.

– Wyposażyliśmy ją w najlepsze komputery CAD-owskie, jakie na tym wydziale się znajdują – zaznacza prof. dr hab. inż. Michał Kuciej, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Chcemy, żeby studenci mieli swobodny dostęp do wysokiej klasy sprzętu. Każdy student Politechniki Białostockiej będzie mógł tutaj projektować i realizować swoje plany i po prostu przebywać na Wydziale Mechanicznym i mieć kontakt ze studentami z innych kierunków studiów.

Przestrzeń CAD and CODE LOFT uzupełnia Future Innovation Lab.

– Studenci i kadra może swoje pomysły, przekształcać w wirtualne projekty z użyciem zaawansowanego oprogramowania, a następnie w naszych przestrzeniach – warsztatowni czy prototypowni w przyszłości tworzyć realne prototypy – informuje dr Senderacka. – Drugim elementem jest kształcenie w zakresie technik związanych z pobudzaniem kreatywności, myśleniem projektowym, tak zwanym design thinking, czyli sposobem tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni.

Ekspertami wpływającymi na działalność całego laboratorium są pracownicy naukowo-dydaktyczni i dydaktyczni z wszystkich wydziałów Politechniki Białostockiej. To zespół do spraw foresightu i badań interdyscyplinarnych.

– Foresight to proces myślenia o przyszłości, szczególnie w dalszym horyzoncie – wyjaśnia dr Łukasz Nazarko, przewodniczącą uczelnianego zespołu ds. foresightu i badań interdyscyplinarnych. – Różni się on od prognozowania tym, że my nie mamy ambicji dokładnego przewidzenia, co się stanie, bardziej interesuje nas zastanowienie się nad tym, jak przyszłość mogłaby wyglądać, jakie czynniki mogą mieć decydujący wpływ na rozwój technologii, miast, poszczególnych sektorów gospodarki, regionów, organizacji, przedsiębiorstw, ale też uczelni.

Future Innovation Lab będzie również przeznaczone na szkolenia, różne formy warsztatów dla studentów, doktorantów i pracowników.

Red. PP

Komentarze