Zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA wydał kolejną, to już 31., decyzję o wsparciu.
Otrzymało je Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „TOREL” sp. z o.o. z Augustowa.
W związku z nową inwestycją, która będzie realizowana w Augustowie, przedsiębiorca zobowiązał się do poniesienia co najmniej 935 000 zł kosztów kwalifikowanych oraz zwiększenia zatrudnienia, obecnie kształtującego się na wysokości 28 pracowników, o 2 nowych pracowników.
Przedsiębiorstwo „TOREL” zajmuje się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych, a w szczególności produkcją nakrętek z polipropylenu do opakowań dla przemysłu mleczarskiego i innych produktów spożywczych.
Nowa inwestycja będzie polegała na zwiększeniu mocy produkcyjnej poprzez uruchomienie nowych linii produkcyjnych.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „TOREL” spółka z o.o. powstało w Grajewie w 1989 roku. Początkową działalnością firmy były remonty bocznic kolejowych oraz roboty branży elektrycznej. Stąd też wywodzi się nazwa firmy. W 1990 roku firma kupiła pierwszą linię do produkcji okien PCV. Produkcję tę prowadzono w dzierżawionych halach na terenie Ostrołęki. Produkowano wówczas okna wykonywane w oparciu o dwa rodzaje profili, tj. Panorama – tłoczona w Polsce oraz Aluplast – sprowadzany z Niemiec.
Wraz z rosnącymi wymogami rynku w krótkim czasie zaprzestano produkcji okien systemu Panorama, wprowadzając w to miejsce nowy austriacki system Intertec. W tamtym okresie poziom zatrudnienia w firmie wahał się w granicach 25 – 30 osób. W 1996 roku zakupiona została linia do produkcji ślusarki aluminiowej. Dało to klientom firmy możliwość wyboru zakupu okien, witryn i drzwi w wybranej przez siebie technologii: PCV lub aluminium.
Od 1996 roku PPH „TOREL” aktywnie zaczęło przystępować do przetargów z zamówień publicznych. Pociągnęło to za sobą konieczność zwiększenia oferty o nowe produkty takie jak: fasady aluminiowo – szklane, drzwi przesuwne oraz przymykowe z fotokomórkami, drzwi wahadłowe, antypaniczne, antywłamaniowe, ogrody zimowe itp. Różnorodność produkcji i powiększenie gamy wyrobów wymusiło poszukiwanie większych hal produkcyjnych. Poszukiwania budynków o odpowiednim standardzie i niezbędnej powierzchni zaowocowały kupnem w 1988 roku trzech hal wraz z pomieszczeniami biurowymi o łącznej powierzchni 1890 mkw. wraz z gruntem o powierzchni 5189 mkw w Augustowie. Tam też została przeniesiona siedziba firmy – pozostająca do dnia dzisiejszego. Uruchomiono także produkcję wyrobów z tworzyw poliestrowych (drzwi, parapety itp.).
Red. PP, fot. Torel – Ełckie Centrum Kultury