Absolwent klasy patronackiej opowiada o pracy w KAN. Dziś jest pomocnikiem lidera produkcji

O tym, jak wygląda praca operatora maszyn do przetwórstw tworzyw sztucznych w KAN opowiadał uczniom klasy patronackiej firmy, jeden z jej pierwszych absolwentów. Klasa kształci fachowców w tym – deficytowym na podlaskim rynku pracy – zawodzie.

Pan Hubert jest absolwentem nowego kierunku nauczania – operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, realizowanego w ramach unijnego projektu miasta Białystok. Pomysłodawca – jeden z największych pracodawców w regionie i uznany producent z branży instalacyjnej – firma KAN, objęła klasę swoim patronatem, a teraz oferuje pracę jej absolwentom.

W lipcu ubiegłego roku młody operator, jako jeden z pierwszych absolwentów klasy, rozpoczął pracę w nowej hali firmy przy ul. Karpińskiego, na stanowisku młodszego operatora wytłaczarek i wtryskarek.

Teraz opowiadał o tym uczniom kolejnej klasy patronackiej w Branżowej Szkole I st. nr 9 w Białymstoku, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, gdzie – po zakończeniu projektu – nauka nowego kierunku jest kontynuowana.

W spotkaniu uczestniczyli też uczniowie z kierunku technik mechatronik.

– Uznaliśmy, że Hubert będzie najlepszym ambasadorem marki KAN i da świadectwo tego, jak w rzeczywistości wygląda praca w naszej firmie, na co mogą liczyć absolwenci klasy patronackiej, czy warto z nami rozpoczynać i wiązać swoje zawodowe życie. Stąd pomysł takiego bezpośredniego spotkania absolwenta z uczniami ostatniej klasy, którzy już wiosną będą musieli określić się i rozważyć pracę w KAN. My ze swojej strony, zgodnie z gwarancjami, gotowi jesteśmy przyjąć każdą liczbę chętnych. Tym bardziej, że wkrótce otwieramy nową halę, zwiększamy nasze moce produkcyjne i będziemy potrzebowali rąk do pracy – mówi dyrektor produkcji KAN.

Podczas spotkania Hubert podkreślał m.in. duże znaczenie wiedzy, którą zdobył podczas nauki zarówno w szkole, jak i na zajęciach praktycznych, organizowanych w halach KAN – zasad działania maszyn, ich obsługi i procesów technologicznych.

– Już po rozpoczęciu pracy bardzo ceniłem sobie wsparcie tzw. mentora, czyli starszego operatora, który na bieżąco tłumaczył mi praktyczne aspekty związane z obsługą maszyn i ich ustawiania przed rozpoczęciem zaplanowanego procesu produkcyjnego – opowiada młody operator. – KAN zapewnia taką opiekę każdemu nowemu pracownikowi przez pierwszych sześć miesięcy i jest to pomoc nie do przecenienia, bo w praktyce napotykamy na szereg niewiadomych, których rozwiązywania nie mogliśmy nauczyć się w szkole. Na przykład, obsługa wytłaczarki do filamentu, czyli żyłki do drukarki 3D: linia technologiczna w szkole była bardzo krótka, a w KAN jej długość ma 50 metrów. Opanowanie tego procesu to prawdziwe wyzwanie dla początkującego operatora, ale byliśmy bardzo dobrze prowadzeni, a nasze postępy były sprawdzane podczas co miesięcznych testów pod okiem mistrza produkcji i mentora.

Absolwent opowiadał młodszym kolegom również o wrażeniu, jakie na nim zrobił park maszynowy KAN, w skład którego wchodzą bardzo innowacyjne i skomplikowane technicznie urządzenia.

– Na początku to była czarna magia – śmieje się. – Ale z czasem, zgodnie z planem mentoringu, stopniowo poznawałem te maszyny i ich funkcje nie stanowią już dla mnie tajemnicy. Pozwala mi to obecnie na pełnienie roli pomocnika lidera produkcji.

Dla młodych ludzi stojących przed wyborem zawodowej drogi bardzo ważne są też warunki przyszłej pracy.

– Możliwości rozwoju, awansu i jasna ścieżka kariery to jedno – mówi Hubert. – Ale nie bez znaczenia są bardzo dobre warunki pracy i stawki dla pracowników oraz wiele dodatkowych benefitów. Przede wszystkim jednak trzeba mieć chęć do pracy, a firma stwarza taką motywację, mam nadzieję na kolejne wyzwania i szczerze zachęcam młodych ludzi, by kształcili się w tym kierunku.

Okazją do podjęcia nauki w klasie patronackiej KAN będzie rekrutacja, która ruszy wiosną. Na uczniów czekają nowoczesne pracownie tworzyw sztucznych i automatyki, wyposażone w profesjonalny sprzęt i maszyny. Firma KAN, w ramach patronatu, zapewnia nie tylko zatrudnienie, ale też atrakcyjne stypendia i zajęcia praktyczne w przyszłym miejscu pracy.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze