Jak skutecznie wybrać firmę spedycyjną?

Transport jest ważnym elementem handlu, a co za tym idzie – branża TSL jest szeroko rozwinięta. W związku z tym wybór firmy, która będzie obsługiwała zlecenia transportowe, jest bardzo ważnym aspektem w prowadzeniu działalności. W jaki sposób najlepiej dobrać odpowiedniego przewoźnika do realizacji zleceń. Porad udziela Joanna Owierczuk (na zdjęciu) z białostockiej firmy BGT.

– Na początek warto poszukać strony internetowej danej firmy, ocenić na podstawie danych jej profesjonalność. Wiarygodna firma na swojej stronie umieści sporo informacji na swój temat – wskazuje Joanna Owierczuk.

Istotne są również opinie o firmie, a także jej ogólny stan – jak długo istnieje na rynku, można sprawdzić też raporty finansowe. Wiarygodna firma transportowo-spedycyjna nie będzie miała żadnego problemu z udostępnieniem swoich dokumentów. Warto sprawdzić aktualne ubezpieczenia tej firmy (wartość polisy), certyfikaty ISO świadczące o jakości oferowanych usług, sprawdzić firmę w rejestrach – np. w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kolejnym ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zakres, w którym dana firma może świadczyć dla nas usługi; w jakich kierunkach się specjalizuje oraz rodzaj towarów, jakie możemy za jej pomocą przewieźć. Dobrze prowadzona firma transportowa może zaoferować nie tylko sam transport, ale też obsługę logistyczną. Pomoże w obsłudze celnej, udostępni powierzchnię magazynową oraz związanie z tym operacje, jak np. oklejanie towaru.

– Polecam również przeprowadzenie małego testu – podjąć próbę kontaktu kilka razy w jakimś przedziale czasu i sprawdzić, jak szybko ktoś na telefon czy e-mail odpowie. Czas reakcji wskaże nam niejako, na jakim poziomie jest obsługa i czy na daną firmę możemy tak naprawdę liczyć. Ważnym elementem jest także sprawdzenie wysokości ubezpieczenia firmy transportowej, ponieważ może się okazać, że jego wysokość nie pokryje kosztów naszego ładunku w razie wypadku lub innego zdarzenia losowego. Kolejnym zagrożeniem, które możemy napotkać, jest brak zaplecza celnego spedycji, tzn. firma logistyczna nie ma ułożonych stałych kontaktów z agencjami oraz urzędami, co przy niestandardowym ładunku może skończyć się ogromnymi opóźnieniami w dostawie i jeszcze większymi kosztami – wyjaśnia przedstawicielka BGT.

Podsumowując: warto zaufać sprawdzonym podmiotom, które mogą pochwalić się referencjami współpracy z klientami.

Red. PP

Komentarze