Wspierają rozwijanie biznesów. A spotkania przy stoliku pewnie szybko nie wrócą

W dobie pandemii koronawirusa na całym świecie odwołano największe targi i wystawy, podczas których podlascy przedsiębiorcy mogli prezentować swoje produkty czy usługi i poszukiwać nowych partnerów biznesowych. Ośrodek Enterprise Europe Network przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, który do tej pory organizował misje i wyjazdy na takie imprezy, nie zostawił podlaskich firm samym sobie. Dziś za jego pośrednictwem można korzystać ze specjalnych platform online i w ten sposób nawiązywać kontakty z potencjalnymi kontrahentami.

Przedstawiciele PFRR tłumaczą, że od zawsze targom biznesowym towarzyszyły spotkania kooperacyjne B2B, czyli tzw. szybkie randki dla biznesu. Jedyne co się zmieniło, to że zamiast spotkań przy stoliku, przedsiębiorcy przenieśli się do wirtualnych pokoi.

Uczestnicy spotkań zamieszczają na specjalnej platformie internetowej krótkie opisy swojej działalności, kim są i co mogą zaoferować potencjalnym klientom. Każdy uczestnik w formularzu rejestracyjnym online określa profil swojej działalności oraz rodzaj współpracy, który chciałby nawiązać – informacje te są od razu widoczne dla pozostałych zarejestrowanych.

Dane zarejestrowanych firm są na bieżąco umieszczane w katalogu internetowym na stronie giełdy. Przedsiębiorcy sami decydują, kogo zaprosić na spotkanie B2B, czyje zaproszenie przyjąć, a z którego zaproszenia zrezygnować. Uczestnik, po otrzymaniu harmonogramu, wie z kim, o której godzinie i w którym wirtualnym pokoju odbędą się spotkanie, może się więc do nich przygotować. Rozmowy trwają maksymalnie pół godziny. Jest to wystarczający czas, by zaprezentować swoją propozycję, wysłuchać propozycji rozmówcy i sprawdzić, czy ta „szybka randka” daje nadzieję na dłuższy związek. Takie rozwiązanie pozwala zdecydowanie efektywniej zaplanować swój czas podczas targów i umożliwia umówienie wielu spotkań z zagranicznymi przedsiębiorcami.

Spotkania B2B są dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą w jednym miejscu i w krótkim czasie mieć dostęp do wielu partnerów z zagranicy i móc wybrać tylko tych, z którymi widzą możliwość rzeczywistej współpracy. To nie tylko oszczędność czasu, ale również i pieniędzy, gdyż udział w spotkaniach B2B jest bezpłatny.

Okazuje się również, że taka forma przynosi sporo korzyści, bo w spotkaniach B2B w sieci częściej udział bezpośrednio biorą właściciele firm, którzy na wystawy zwykle wysyłali pracowników. Ponadto przedsiębiorcy „spotykają” się wyłącznie z potencjalnymi kooperantami, z którymi chcą i widzą możliwości ewentualnej współpracy, bez błądzenia po omacku.

– Wspieramy przedsiębiorców w rozwijaniu ich biznesów. Jedną z dróg takiego wsparcia jest pomoc w szeroko rozumianym wejściu na rynki zagraniczne. Jak pokazują najnowsze dane GUS, eksport polskich firm mimo pandemii wzrasta – mówi Kamil Pendowski z PFRR (na zdjęciu). – W samym lipcu 2020 eksport wzrósł o 3,75 proc. w porównaniu do lipca 2019 r. – W praktyce oznacza to, że polskie firmy więcej sprzedają niż kupują. Niestety udział podlaskich firm w eksporcie całego kraju to 1 proc. Nam zależy, żeby znacząco zwiększyć tę wartość, co przełoży się w krótkim okresie na rozwój samych firm, zwiększenie ich konkurencyjności a w długiej perspektywie na rozwój całego regionu – dodaje Pendowski. – Przed firmami jest bardzo wiele dróg, aby zacząć prowadzić część swojej działalności na zagranicznych rynkach, spotkania B2B to jedna z nich. Dla naszych klientów proponujemy szeroki wachlarz możliwości, który zawsze poprzedzony jest rozmową z doradcą i rzetelną analizą zebranych danych, tak aby działania były dopasowane do ich potrzeb.

Kontakt dla przedsiębiorców do PFRR:

Anna Wrzesińska
+48 604 079 373
wrzesinska@pfrr.pl

Krystyna Biełach
+48 604 079 514
bielach@pfrr.pl

www.pfrr.pl

Piotr Walczak / Artykuł promocyjny

Komentarze