Fachowcy pilnie poszukiwani. Nowy i jedyny taki kierunek w regionie pod patronatem firmy KAN

Na rynku brakuje specjalistów do pracy – alarmuje branża przetwórstwa tworzyw sztucznych. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku powstaje nowa klasa patronacka, realizowana w ramach unijnego projektu „Szkoła inteligentnych specjalizacji”.

Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na podlaskim rynku pracy. Tymczasem najbliższa i jedyna w kraju szkoła zawodowa, kształcąca takich specjalistów, znajduje się na drugim końcu Polski – w Sosnowcu.

W naszym regionie jest dużo firm, które wykorzystują w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych i które od dawna sygnalizują nam, że potrzebują takich fachowców – mówi Kazimierz Wróblewski, dyrektor ZSZ Nr 2. – Właśnie podczas naszych rozmów z jedną z takich firm, producentem systemów instalacyjnych – spółką KAN, powstał pomysł, by stworzyć klasę patronacką, która będzie kształcić operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

KAN, jako patron klasy, zobowiązał się do zapewnienia miejsc pracy jej absolwentom, a także wsparcia szkoły podczas realizacji projektu, m.in. przy kompletowaniu parku maszynowego w pracowniach warsztatowych czy zaopatrzeniu ich w surowce do przetwórstwa. Uczniowie zaś mogą liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny, zajęcia praktycznej nauki zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy i prowadzenie zajęć przez specjalistów – praktyków.

Z prośbą o umożliwienie otwarcia nowego kierunku dyrekcja szkoły zwróciła się do Urzędu Miejskiego w Białymstoku. W ten sposób powstał wart ponad 3 mln 175 tys. zł projekt „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, realizowany przez miasto Białystok. Inwestycja została objęta dofinansowaniem unijnym w kwocie blisko 2,7 mln zł (85 proc.).

Realizacja tego projektu zapewni rozwój szkolnictwa zawodowego w naszym mieście i Białostockim Obszarze Funkcjonalnym. Podniesiemy poziom kształcenia i stworzymy młodym ludziom komfortowe warunki do zdobywania zawodu – zapewnia przedstawiciel białostockiego magistratu.

W ramach projektu istniejący w szkole przy Świętojańskiej budynek warsztatowy zostanie wyremontowany i dostosowany do potrzeb dydaktycznych. Kolejny etap to wyposażenie pracowni w odpowiedni park maszynowy – wysokiej klasy wtryskarki, formiarki oraz sprzęt niezbędny do produkcji elementów z tworzywa sztucznego.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie remontu budynku, z którym szkoła chce ruszyć na wiosnę. Nabór do nowej klasy rozpocznie się już niebawem, w lutym przyszłego roku. Szansę na naukę zawodu na jedynym w regionie kierunku o takim profilu będzie miało ok. 30 uczniów.

Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w wybranym przez siebie zawodzie w międzynarodowej, rozwojowej firmie,w komfortowych warunkach, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – dodaje Kazimierz Wróblewski. – A ponieważ zapotrzebowanie na operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych zgłasza wiele firm w regionie i w kraju, ofert pracy na pewno nie zabraknie. Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w technikach i na studiach technicznych.

To nie jedyna inwestycja, dzięki której młodzi białostoczanie w lepszych warunkach mogą uczyć się zawodu. W Białymstoku powstają Centra Kształcenia Praktycznego: w Zespole Szkół Gastronomicznych i Zespole Szkół Budowlano – Geodezyjnych. W planach jest utworzenie takich placówek jeszcze przy Zespole Szkól Rolniczych, Zespole Szkół Elektrycznych i Zespole Szkół Technicznych.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze