W Łapach powstanie Centrum Logistyczne z Terminalem Kontenerowym. Inwestycja za 30 milionów złotych

fot. materiał prasowy

Wczesną jesienią ruszy budowa jedynego w tej części kraju Centrum Logistycznego wraz z Terminalem Kontenerowym. Za półtora roku planowane są regularne kursy pociągów z kontenerami przypływającymi z całego świata do portów w Gdyni i Gdańsku. 

Inwestycję o wartości około 30 milionów złotych zrealizuje białostocka firma Kontrast. Niemal połowa środków pozyska z projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. 

Pomysł budowy terminala to de facto odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie zarówno mojego przedsiębiorstwa, ale i innych firm z Podlasia – podkreśla Krzysztof Koc, szef firmy Kontrast zajmującej się dystrybucją produktów z kategorii wyposażenia wnętrz. Importujemy sporo towaru z Azji, który trafia do nas właśnie za pośrednictwem portów w Trójmieście. Z uwagi na dynamiczny wzrost liczby zamówień coraz bardziej dokucza nam brak podobnej infrastruktury w naszym regionie. Kontenery przyjeżdżają do nas zwykle na naczepach TIR-ów. Powstanie terminala będzie zatem oznaczało nie tylko znaczne skrócenie czasu dostaw, ale także wyraźne oszczędności – dodaje Krzysztof Koc.

Jak zaznacza, z usług terminala jest gotowych korzystać wiele podmiotów nie tylko z naszego regionu.  Powstanie tej inwestycji ma szansę pozytywnie wpłynąć na całą podlaską gospodarkę. Przede wszystkim będzie to nowy, silny impuls rozwojowy dla Łap.

W pierwszej fazie po uruchomieniu terminala pracę znajdzie tutaj 20 – 30 osób. Co ważne, inwestycja będzie też naturalnym zapleczem logistycznym dla przedsiębiorstw działających w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łapach. Początkowo będą tam kursowały 2-3 składy kolejowe tygodniowo.

Budowa ruszy na przełomie września i października. Według planów prace powinny zakończyć się w 2019 roku. Terminal kontenerowy zostanie wybudowany na terenie niedziałającego od lat Zakładu Napraw Taboru Kolejowego w Łapach.

Łapski terminal zajmie powierzchnię ponad 2ha. Na jego obszarze znajdzie się miejsce dla 1100 kontenerów. W ramach inwestycji powstanie platforma wyposażona w specjalistyczny sprzęt rozładunkowo – przeładunkowy, zarządzany przez nowoczesne systemy informatyczne.

W ramach kompleksu oprócz terminala powstanie również nowoczesny magazyn klasy A o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych. Obiekt zostanie wyposażony w regały wysokiego składowania. Będzie obsługiwany przez specjalistyczne wózki widłowe i zarządzany przez nowoczesny system informatyczny umożliwiający m.in. monitorowanie towaru czy zamówień przez klientów z zewnątrz.

Po upadku Zakładu Napraw Taboru Kolejowego oraz Cukrowni w Łapach, załamał się właściwie niemal cały lokalny rynek pracy. Miasto stało się symbolem masowego bezrobocia, bo niemal każda rodzina w mieście była związana z jednym z dwóch największych pracodawców. Inwestycja za 30 milionów złotych, może okazać się dla Łap momentem zwrotnym, który zapoczątkuje ożywienie gospodarcze regionu.

Na podstawie informacji prasowej: Publicum PR

Komentarze