Rok temu podlaskie na czele. Poszukiwani są ci, z których Polska Wschodnia może być dumna

Laureaci i kapituła edycji 2022

Już po raz 10. Kapituła Konkursu wraz z Radą Konkursu będą wyłaniać Ambasadorów Wschodu w poszczególnych kategoriach. W tej edycji zostały podtrzymane nominacje społeczne oraz nominacje Rady Ambasadorów, czyli dotychczas nagrodzonych w konkursie. W tym roku Nagroda Specjalna będzie przyznawana przez przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich. Nominowanych poznamy 2 października, a laureatów 18 listopada.

Pod koniec sierpnia po raz dziesiąty ruszyły poszukiwania Ambasadorów Polski Wschodniej, czyli osób, podmiotów i instytucji ze wschodniej Polski oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego obszaru.

Zgodnie z ideą konkursu nominujący przy wyborze będą brać pod uwagę trzy najważniejsze wartości, którymi powinien wyróżniać się Ambasador Wschodu: użyteczność społeczna, związek terytorialny i merytoryczny z Polską Wschodnią oraz odpowiedzialność społeczna zgodna z powszechnie przyjętymi normami etycznymi.

– W tym szczególnym jubileuszowym roku chcemy wziąć pod uwagę głos tych, którzy na co dzień zawodowo mają okazję przyglądać się temu, co dzieje się w Polsce Wschodniej, a niejednokrotnie poznawać i opisywać za pomocą słowa pisanego lub mówionego ciekawe projekty i nietuzinkowych ludzi. Stąd pomysł, by Nagrodę Specjalną w tym roku przyznała Kapituła, złożona z przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich. Postanowiliśmy także kontynuować nominacje społeczne, bo ubiegły rok pokazał drzemiący tam potencjał. Dzięki temu wachlarz nominowanych ma szansę stać się jeszcze bardziej różnorodny i wyjątkowy – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i sekretarz konkursu o tytuł Ambasadora Wschodu.

Zgłoszeń kandydatów społecznych można dokonywać w czterech kategoriach: Samorządność, Przedsiębiorczość, Turystyka i Projekt, do 13 września za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej konkursu:http://ambasadorwschodu.pl/spoleczne-nominacje/.

W kategoriach Kultura i Sztuka, Marka, Społecznie Odpowiedzialny, Nauka i Honorowy Ambasador Wschodu pretendentów do tytułu będzie proponowała Rada Ambasadorów, czyli dotychczas nagrodzeni.

Statuetki, Nagrody Specjalne i wyróżnienia Ambasadora Wschodu za najciekawsze projekty, osobowości, przedsiębiorstwa i inicjatywy Polski Wschodniej zostaną wręczone 18 listopada podczas uroczystej gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.

W ubiegłym roku tytuł Ambasadora Wschodu otrzymało 7 laureatów w dziedzinach: turystyka, przedsiębiorczość, projekt, samorządność, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz marka. Ponadto przyznano 1 tytuł honorowy, 1 wyróżnienie oraz nagrodę specjalną. Najwięcej laureatów pochodziło lub było związanych z woj. podlaskim i podkarpackim.

Ambasadorzy Wschodu w edycji 2022:

 • Projekt – Arkadiusz Andrejkow za projekt „Cichy memoriał” (woj. podkarpackie)
 • Turystyka – Tatarska Jurta (woj. podlaskie)
 • Samorządność – Krzysztof Zapała, wójt gminy Olszanica i Robert Petka, wicewójt gminy Olszanica (woj. podkarpackie)
 • Przedsiębiorczość – Augustowska Miodosytnia (woj. podlaskie)
 • Społecznie odpowiedzialny – wszystkie osoby, organizacje, firmy i instytucje zaangażowane w pomoc Ukrainie
 • Kultura i sztuka – Karolina Cicha (woj. podlaskie)
 • Marka – ML System (woj. podkarpackie)
 • Honorowy Ambasador Wschodu – Andrzej Stasiuk
 • Nauka – nie przyznano

Wyróżnienia w edycji 2022:

 • Projekt – Monika Trypuz za projekt „Atencja” (woj. lubelskie)
 • Nagroda specjalna – Andrzej Bieńkowski

Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschoduto największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Początki nagrody Ambasador Wschodu sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów. Od tego czasu odbyło się już 9 edycji, w których łącznie przyznano 78 tytułów Ambasadora Wschodu.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze