Stworzył najlepszego robota. Indeks ma w ręku

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis wręczył nagrody i indeksy zwycięzcom IV edycji konkursu El-Robo-Mech. To zmaganie organizowane wspólnie przez dwa wydziały podlaskiej uczelni technicznej: mechaniczny i elektryczny przy współpracy z radami przedsiębiorców. Konkurs adresowany był także do uczniów szkół średnich, a stawką był indeks na kierunki studiów prowadzone na obu wydziałach.

W finale znalazło się 13 projektów. Zwycięzcy to uczniowie LO Politechniki Białostockiej oraz Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

Największe uznanie jury zdobył Robot Humanoid (autor: Kacper Zaleski – na zdjęciu, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej).
Humanoid jest dwunożnym robotem wielkości dwuletniego dziecka. Jego szkielet zbudowany jest z aluminiowych części, które wprawia w ruch 16 serwomechanizmów. Robot wyposażony jest w szereg czujników, takich jak: żyroskop, akcelerometr, magnetometr, czujnik odległości, temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz kamerę (jedna z nich przesyła na żywo obraz do komputera).

Na drugim miejscu na podium stanął Krzysztof Piotrowski z „Elektryka”, który wymyślił trójkołowy rower dla osób niepełnosprawnych.
Założeniem projektu jest wykonanie prototypu w pełni funkcjonującego urządzenia rehabilitacyjnego sterowanego drogą radiową.

Miejsce trzecie to maszyna badająca wady postawy – skrzywienia kręgosłupa (autorzy: Krzysztof Pacek, Jakub Chmielewski oraz Jakub Semborski, Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku).

Dzięki wykorzystaniu technologii USG i analizy obrazu uzyskuje się informacje, które umieszcza się w przestrzeni 3D. Efektem końcowym jest prezentacja obszaru trójwymiarowego z naniesionym obrazem kręgosłupa. Lekarz prowadzący badanie, posiadając taką wizualizację, ma dokładnie przedstawiony obraz kręgosłupa badanego pacjenta i może wykorzystać tę wiedzę do prowadzenia dalszej terapii.

Uwagę jury zwrócił także robot geologiczny Researcher (autorzy: Kacper Sokół i Maciej Pietrewicz, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej) oraz komputerowy system do wytwarzania filamentu do drukarek 3D z butelek PET (autorzy: Jakub Werykowski i Hubert Taudul, Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku). To oni zdobyli odpowiednio czwarte i piąte miejsce.

Red. PP, fot. PB

Komentarze