Accolade wzmacnia swoją obecność na Podlasiu – drugi park w Białymstoku ukończony i w pełni wynajęty

Oddanie do użytku parku w Choroszczy, w powiecie białostockim, wzmacnia pozycję Accolade, jako największego inwestora w nowoczesną infrastrukturę w województwie podlaskim. Czeski inwestor zadebiutował w naszym regionie w 2018 r., inwestując w park przemysłowy w Białystoku. Obecnie posiada na Podlasiu obiekty o łącznej powierzchni około 80 000 mkw. Zarówno Park Białystok I, jak i pobliski Park Białystok II w Choroszczy, pozostają w pełni wynajęte. Spółka także tutaj realizuje swoje cele ESG. Wszystkie parki w portfolio Accolade są certyfikowane zgodnie ze standardem BREEAM. Park w Białymstoku zyskał uznanie dzięki muralowi, inicjującemu pojawienie się sztuki w parkach przemysłowych w Polsce.

Białystok, największe miasto północno-wschodniej Polski i stolica województwa podlaskiego, jest najmłodszą lokalizacją na magazynowej mapie kraju.

– Jako pierwsi zainwestowaliśmy w nowoczesną infrastrukturę magazynową w tym rejonie. Nasze dwa parki pozostają całkowicie wynajęte, przedłużamy umowy z najemcami, którzy coraz chętniej zwiększają zajmowaną powierzchnię – powiedział Jarek Wnuk, dyrektor zarządzający Accolade w Polsce. – Powodów szybkiego rozwoju Podlasia jest kilka, ale do kluczowych należą wykwalifikowana kadra oraz dostępność obszarów inwestycyjnych.

Inwestycja Accolade w parki przemysłowe w tym regionie umożliwiła utworzenie ponad 1 000 nowych miejsc pracy. Pracownicy tutejszych magazynów korzystają z łatwego dojazdu do pracy, gdyż Park Białystok I zlokalizowany jest w granicach miasta, a Park Białystok II zaledwie 10 km dalej.

Taka topografia przyczynia się również do sprawniejszej obsługi klientów przez najemców. Firmy takie jak Pilkington, Stokrotka, Rohlig Suus, Glosel, ILS czy Agata Meble z łatwością mogą świadczyć usługi dla klientów detalicznych. Powierzchnię magazynową wynajmują firmy z branży logistycznej, produkcyjnej, e-commerce, zarówno międzynarodowe marki, jak i dynamicznie rozwijające się lokalne firmy.

Białystok jest dla Accolade wyjątkowym miejscem. To tu w 2021 r. powstał pierwszy projekt zrealizowany w ramach Accolade Industrial Art, czyli programu, który wprowadza sztukę do przestrzeni przemysłowych. Projekt muralu został wybrany w ramach konkursu, przy udziale najemców parku, a jego wykonanie powierzono studentom z Politechniki Białostockiej, którzy współpracowali z autorką konceptu. Mural ilustruje wartości Accolade, którymi są dbałość o środowisko, ludzi i zwierzęta oraz tworzenie przyjaznych miejsc pracy.

Park Białystok II składa się z dwóch budynków o łącznej powierzchni ponad 36 700 mkw. Oba obiekty w Białymstoku, podobnie jak pozostałe magazyny w portfolio firmy, posiadają certyfikaty BREEAM. Zostały przygotowane z troską o środowisko i pracowników. Accolade wyposażył je w różnorodne elementy, takie jak pojemniki na elektroodpady, defibrylatory zewnętrzne, budki dla owadów, ogrody deszczowe oraz ławki i stoły wykonane z materiałów kompozytowych pochodzących z recyklingu odzieży.

– Rynek powierzchni magazynowych w województwie podlaskim należy do rynków wschodzących, na które warto zwrócić uwagę. Mimo tego że pierwsza inwestycja typu big-box w regionie powstała dopiero w 2018 roku, to obecnie rynek ten rozwija się bardzo konsekwentnie. Na koniec drugiego kwartału 2023 r. łączna ilość wybudowanej powierzchni A-klasowej na wynajem wynosiła 97 000 mkw., co jest wzrostem o 41% rok do roku. Na chwilę obecną, poziom pustostanów w województwie podlaskim jest na poziomie 3%, a w samym Białymstoku oraz jego najbliższym otoczeniu oscyluje w okolicy 0%. Stawki czynszu headline wynoszą między 3,99 a 4,40 euro za metr kwadratowy. Prognozy dla Białegostoku wydają się być korzystne m.in. za sprawą wciąż modernizowanej infrastruktury drogowej – oddana do użytku droga ekspresowa S8 między Białymstokiem a Warszawą oraz będąca w trakcie realizacji Via Carpatia. Za decyzją o inwestycji w Białymstoku przemawia też wciąż niewyeksploatowany rynek pracy oraz bliskość krajów bałtyckich, dla których miasto może stanowić dobre miejsce do ulokowania centrum logistycznego obsługującego region – powiedział Tadeusz Drozd (Negocjator, Industrial Agency, Cushman & Wakefield).

Podlaskie, zwane „Bramą UE na wschód”, jest regionem o ogromnym potencjale. Przez Białystok planowany jest przebieg trasy kolejowej Rail Baltica, będącej częścią transeuropejskiego korytarza transportowego, łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Po zakończeniu modernizacji tej trasy czas podróży pociągiem między Białymstokiem a Warszawą wyniesie zaledwie 74 minuty. Dodatkowo drogowy szlak Via Carpatia, pokrywający się częściowo z drogami S19 i S8, będzie w przyszłości ważną arterią pomiędzy krajami Europy Południowej a Skandynawią. Białystok jest również miejscem, w którym działa 15 uczelni wyższych, z ponad 30 tysiącami studentów, co stanowi gwarancję dostępu do wykształconej kadry.

Accolade Holding działa w sześciu krajach w Europie, gdzie inwestuje w nowoczesną i zrównoważoną infrastrukturę, przeznaczoną dla biznesu globalnych marek, głównie z obszarów e-commerce, produkcji i logistyki. Jest właścicielem sieci ponad 50 parków przemysłowych z certyfikatem BREEAM w Czechach, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii i Słowacji o wartości ponad 2,65 mld euro, gwarantującym zrównoważone i przyjazne dla środowiska podejście do inwestycji. Grupa posiada obecnie nieruchomości o łącznej powierzchni 2,8 mln mkw., które są wynajmowane niemal 300 najemcom, dostarczając 138 mln euro przychodu z najmu rocznie. Accolade inwestuje również w rewitalizację terenów poprzemysłowych, które stanowią ponad jedną trzecią portfela grupy. Dwa budynki w Parku Szczecin III przy ulicy Kniewskiej otrzymały najwyższy poziom certyfikacji BREEAM – Outstanding, co czyni je pierwszymi tak wysoko certyfikowanymi projektami w Polsce.

Accolade zobowiązuje się do przestrzegania zasad ESG poprzez stosowanie rygorystycznych wymogów ochrony środowiska, udzielanie wsparcia lokalnym społecznościom oraz dbałość o etyczne standardy biznesowe. Firma rozumie znaczenie zrównoważonego rozwoju i dąży do zachowania równowagi między wzrostem gospodarczym a odpowiedzialnością społeczną i środowiskową.

W 2017 roku grupa nabyła operatora drugiego najbardziej ruchliwego lotniska w Czechach Brno-Tuřany, przygotowuje także poligon w pobliżu Stříbro jako centrum badawcze do rozwoju i certyfikacji pojazdów autonomicznych.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze