Białostoczanie budują czołg 3D w skali 1:1. „Weź udział w akcji i wygraj drukarkę 3d”

Lufa czołgu wydrukowana w 3D fot. mat. prasowy

Efekt końcowy przedsięwzięcia dwóch białostoczan będzie ważył około tony. Mateusz Gołaszewski i Mateusz Stefańczuk to specjaliści od druku 3D. W trójwymiarze potrafią wydrukować niemal wszystko. Jak mówią, ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia. Drukiem 3D zawodowo zajmują się od kilku lat, a teraz postanowili zorganizować związaną z nim akcję, w którą zaangażują ludzi z całej Polski.

Na półce się nie zmieści

Tym razem wyobraźnia obu Mateuszów podpowiedziała im czołg, a dokładniej Panzerkampfwagen V Panther „Magda”. To niemiecki sprzęt przechwycony przez Polaków walczących w Powstaniu Warszawskim. Oddziały batalionu AK „Zośka” przejęły dwie takie maszyny i utworzyły pluton pancerny. Obiekt z ciekawą historią. Teraz w Białymstoku doczekał się projektu swojego modelu, który następnie zostanie trójwymiarowo wydrukowany. Nie będzie to jednak model, który zmieści się na jakiejkolwiek półce. Standardowe miejsce parkingowe też nie wystarczy.

Wszystko dlatego, że będzie to czołg w skali 1:1! Będzie miał 6 metrów długości i zostanie pomalowany z zachowaniem kolorystyki i wszelkich detali. Powstanie z trudnej jeszcze do określenia liczby elementów utworzonych na drukarkach 3D. Materiałem, który posłuży do budowy będzie m.in. tzw. filament PLA, który dzięki temu, że powstaje z surowców naturalnych jest całkowicie biodegradowalny.

Wydrukuj czołg

Mateusz Gołaszewski i Mateusz Stefańczuk, pomysłodawcy oraz koordynatorzy akcji, zapraszają do uczestnictwa wszystkich tych, którzy mają dostęp do drukarki 3D. – Każdy może wydrukować element, my to połączymy w całość – mówi pierwszy z wymienionych.

wydruk 3d
Czołg – wydruk 3d

Wszystko rozpoczyna się od rejestracji w portalu Poziom3d.pl. Możemy tam wybrać jedną z kilku opcji rozmiaru wydruku, którego chcemy się podjąć. Nie musimy drukować dużych elementów, możemy ograniczyć się do części wielkości śrubki. Następnie dostaniemy plik z odpowiednimi danymi i – co bardzo ważne – materiał do druku. Ten ostatni zapewnia sponsor, firma ArtFlex 3D. Później pozostanie zastosować się do wytycznych i odesłać gotowy element.

Aby nie zaczynać zupełnie od zera, organizatorzy wydrukowali już armatę czołgu.

Początek akcji został zaplanowany na 4 września 2017. Od tego momentu będzie można zgłaszać się poprzez portal Poziom3d.pl. Z czasem pojawiać się tam będą także zdjęcia i filmy dokumentujące proces powstawania maszyny.

Będą nagrody

Wszyscy, którzy wezmą udział w przedsięwzięciu mają szansę na nagrodę. Główną stanowi drukarka 3D uznanej marki. Zwycięzcy zostaną wyłonieni poprzez losowanie. Odbędzie się ono w kwietniu 2018 r. podczas specjalnej gali w Ełku. Wtedy też każdy będzie mógł zobaczyć ostateczny efekt prac nad czołgiem.

Patronat Przedsiebiorczepodlasie.pl

 

Komentarze