Cykl życia domen internetowych

Cykl życia domeny .pl

Zdecydowanie najbardziej popularnym rozszerzeniem w Polsce jest .pl. Według danych NASK z listopada 2019 roku liczba domen .pl wynosiła 2,53 mln. Jeśli znalazłeś już interesującą cię nazwę z polskim rozszerzeniem narodowym, to możesz ją zarezerwować na okres 14 dni. W tym czasie nikt inny jej nie przejmie, ale również i ty nie możesz z niej korzystać, aż do jej opłacenia. Operatorzy często organizują promocje i oferują takie nazwy nawet za 0 zł, więc są one rezerwowane. Zainteresowanym wydaje się, że uzyskują darmowe domeny na zawsze, ale kiedy orientują się, że tak nie jest, często z nich rezygnują. Domena przechodzi wtedy w stan BOOK_BLOCKED, co oznacza, że można ją wyłącznie zarejestrować – znika opcja rezerwacji. Ten stan trwa obecnie 30 dni, a to wynik zmian, jakie NASK wprowadziło w listopadzie 2019 roku. Do niedawna nie można było zarezerwować takiej nazwy przez 90 dni.

Po uregulowaniu płatności domena jest zarejestrowana na ciebie i stajesz się jej abonentem na 365 dni, ale możesz też opłacić ją od razu nawet na 10 lat. Przed końcem opłaconego okresu  otrzymasz powiadomienie o możliwości przedłużenia tej nazwy na kolejny okres. Jeśli tego nie zrobisz, to domena przechodzi w 30-dniowy okres kwarantanny, w którym w dalszym ciągu nie jest dostępna dla kogokolwiek innego poza tobą. W tym czasie nie będzie działać strona WWW, która znajduje się pod danym adresem, podobnie jak pozostałe usługi, np. poczta w tej domenie. Adresu nie możesz również przekierować. Jeśli masz na serwerze zainstalowane np. oprogramowanie sklepu internetowego, to możesz uzyskać do niego dostęp, np. przenosząc dane do folderu innej domeny czy subdomeny, ale nie będzie to ta nazwa, która znajduje się w kwarantannie. Jeśli przez te 30 dni nie przedłużysz adresu, to dokładnie 31. dnia trafi on do puli wolnych domen.

Cykl życia domen globalnych

Inaczej wygląda cykl życia domen globalnych, takich jak .com, .net czy .biz. Przede wszystkim w ich przypadku nie ma możliwości rezerwacji adresu. Domeny te możesz zarejestrować na okres od 1 do 10 lat. Po upłynięciu np. 365 dni nazwa przestaje być aktywna, a dalsze jej użytkowanie wymaga uregulowania płatności. Jeśli tego nie zrobisz, to adres przechodzi w kwarantannę, która trwa 35 dni. Czas ten nazywany jest Grace Period. W dalszym ciągu możesz wtedy przedłużyć nazwę bez dodatkowych opłat. Jeśli jednak tego nie zrobisz, to domena przechodzi w stan Redemption Period, który trwa 30 dni. Nadal możesz ją przedłużyć, ale za dodatkową opłatą. Jeśli i w tym czasie tego nie dokonasz, to domena trafi do puli wolnych nazw.

Cykl życia domeny .eu

W przypadku domen z rozszerzeniem .eu cykl życia wygląda nieco inaczej niż dla wcześniejszych rozszerzeń. Nie ma tutaj możliwości rezerwacji. Rejestracji dokonuje się na 365 dni, a jeśli nie przedłużysz nazwy, to przechodzi ona do kwarantanny, która trwa 40 dni. W tym czasie w dalszym ciągu możesz przedłużyć domenę, ale za dodatkową opłatą. W okresie kwarantanny nie można korzystać z usług, które są dostępne pod danym adresem. Jeśli w czasie 40 dni nie opłacisz nazwy, to wróci ona do puli wolnych adresów.

Jak widzisz, cykl życia wygląda inaczej, w zależności od rozszerzenia. Warto mieć świadomość, kiedy bez dodatkowych kosztów można przedłużyć nazwę. Najlepiej dokonać tego, zanim adres przejdzie w stan kwarantanny, kiedy to twoja strona internetowa nie będzie dostępna, podobnie jak nie będzie działać poczta w tej domenie.

Komentarze

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fkfut/domains/przedsiebiorczepodlasie.pl/public_html/wp-content/themes/milkit/single.php on line 34