Kiedy warto zainwestować w laserowe urządzenie wielofunkcyjne?

Najważniejszą cechą wyróżniającą urządzenia typu all-in-one jest wielozadaniowość. Zamiast trzech, a czasami czterech sprzętów wystarczy jeden, który łączy w sobie najważniejsze funkcje skanera, drukarki, ksera i niekiedy faksu.

Laserowe urządzenie wielofunkcyjne coraz częściej jest wybierane do domu przez osoby prywatne. Do niedawna sprzęt wykorzystujący do drukowania technikę laserową był spotykany głównie w biurach. Obecnie z racji coraz bardziej przystępnych cen, tego typu urządzenia są polecane wszystkim osobom, które często drukują zarówno czarno-białe dokumenty, jak i kolorowe zdjęcia. Kiedy warto rozważyć zakup wielofunkcyjnego urządzenia? Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie?

Laserowe urządzenie wielofunkcyjne – podstawowe informacje

Praktycznie każda firma, poczynając od sklepu internetowego, poprzez usługi księgowe, na dużej korporacji kończąc, potrzebuje wydajnego urządzenia drukującego. Rozszerzenie możliwości drukarki o skaner i ksero sprawiło, że sprzęt typu all-in-one kupują również osoby prywatne, które produkują i przetwarzają spore ilości dokumentów. Tego typu urządzenia zasadniczo można podzielić na dwie grupy.

  • Modele monochromatyczne, które drukują wyłącznie w czerni. To rozwiązanie jest skierowane głównie do biur rachunkowych oraz wszystkich firm i instytucji, które drukują tylko tekst. Brak możliwości wydruków w kolorze rekompensuje niższa cena.
  • Egzemplarze oferujące kolorowe wydruki są droższe, jednak bardziej wszechstronne, szczególnie w przypadku użytkowania w domu.

Jedną z największych zalet urządzeń typu all-in-one są stosunkowo niewielkie rozmiary, które umożliwiają pracę sprzętu nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Wybierając konkretny model, warto zapoznać się z parametrami technicznymi. Jeżeli użytkownik zamierza skanować fotografie, skaner musi mieć minimalną rozdzielczość 2400 x 4800 dpi. Taka jakość zapewnia szczegółowe i wyraźne pliki. Dodatkowo wielofunkcyjna drukarka laserowa powinna mieć wbudowany moduł wi-fi, zapewniający bezprzewodowe połączenie z komputerami. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w sytuacji, w której sprzęt zlokalizowany jest w innym pomieszczeniu niż komputery. Kolejną kwestią jest duża komora na papier, która pozwala na rzadsze uzupełniania. Warto wybierać modele z dotykowym wyświetlaczem, dzięki któremu korzystanie z urządzenia jest szybkie i intuicyjne.

Kiedy zakup wielofunkcyjnego urządzenia laserowego staje się opłacalny?

W przypadku gdy ze sprzętu korzysta kilka osób, drukowanie dużej ilości dokumentów zaczyna być czasochłonne. Wówczas należy skupić się na modelach z szybkością wydruku od 10 do 30 stron na minutę. Tego typu modele sprawdzą się nawet w średniej wielkości przedsiębiorstwach. Laserowe urządzenia wielofunkcyjne przeznaczone do domu nie muszą być aż tak wydajne, wystarczy, że będą drukowały około 5 stron na minutę, a normatywne zużycie będzie oscylowało w okolicach 3 000 stron miesięcznie. Osoby, które bardzo rzadko korzystają z drukarki, powinny zastanowić się nad zakupem laserowego urządzenia z dwóch powodów.

l Pierwszym z nim jest brak możliwości zaschnięciu tuszu. W przypadku urządzeń atramentowych, długie przerwy w użytkowaniu mogą zakończyć się uszkodzeniem głowicy i koniecznością zakupu nowego kartridża. Drukarki laserowe wykorzystują specjalny proszek, który jest bardzo trwały.

l Jednorazowy zakup urządzenia i tonera sprawia, że użytkownik może na długi okres zapomnieć o wydatkach związanych z eksploatacją sprzętu. Jest to dobra inwestycja na przyszłość.

W przypadku zakupu sprzętu typu all-in-one, warto postawić na renomowane marki mające wieloletnie doświadczenie.

Artykuł partnerski

 

Komentarze