Notowania funduszy inwestycyjnych: co to jest?

Hand of woman watering small plant in pot shaped like growing graph

Każdy, kto chce cieszyć się dobrą sytuacją finansową i spokojnym, dostatnim życiem musi dbać nie tylko o wysokość swoich zarobków, ale również o to, by zabezpieczyć się na przyszłość.

Obecnie istnieje wiele różnego rodzaju rozwiązań, dzięki którym możemy nie tylko odkładać pieniądze, ale również je pomnażać.

Jednym z tych, które warto wziąć pod uwagę jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Na czym polega ta metoda inwestowania? Czy fundusze inwestycyjne są bezpieczne? O czym warto pamiętać? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Czym są fundusze inwestycyjne?

Wiele osób w naszym kraju wciąż nie wie czym są fundusze inwestycyjne i na czym polega inwestowanie w nie. Mówiąc najprościej, fundusze inwestycyjne to instytucje, których działalność opiera się na lokowaniu środków powierzonych im przez klientów w różnego rodzaju instrumenty finansowe takie jak np. akcje, obligacje, papiery dłużne lub też w kilka z nich.

Ile pieniędzy muszę zainwestować?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób chcących rozpocząć inwestowanie w fundusze. Wciąż bowiem pokutuje opinia, jakoby inwestowanie w fundusze było dostępne jedynie dla osób majętnych, które mogą zainwestować duże kwoty. To błąd. Obecnie wiele funduszy nie wymaga od nas inwestowania dużych sum pieniędzy. Przykładowo, w serwisie NN TFI24 pierwsza wpłata to minimum 200 złotych. Co więcej, kolejne wpłaty mogą wynosić minimum 50 zł. Słowem, jest to sposób na inwestowanie dostępny dla każdego.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Jeśli decydujemy się na inwestowanie w fundusze musimy pamiętać o tym, że jest to metoda, która wiąże się z ryzykiem. Dlatego też warto działać odpowiedzialnie. Przede wszystkim sprawdź jakim poziomem ryzyka wyróżnia się dany fundusz. Niskie ryzyko to większa pewność, ale często również mniejsze zyski. Jeśli zaś zdecydujemy się na nieco bardziej ryzykowną inwestycję możemy osiągnąć więcej, ale również wszystko stracić. Dlatego też niezwykle ważnym jest aby regularnie sprawdzać notowania funduszy inwestycyjnych i na ich podstawie podejmować decyzję co do kolejnych kroków. Jednym z miejsc, w którym możemy je sprawdzić jest strona https://www.nntfi.pl/notowania.

Na co jeszcze poza notowaniami warto zwrócić uwagę?

Jeśli zależy nam na tym, by inwestowanie w fundusze było bezpieczne musimy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim dokładnie sprawdźmy dany fundusz i jego historię, poza tym dbajmy o to, by nie lokować wszystkich oszczędności w jedno miejsce. Poza tym musimy pamiętać o tym, że chwilowe straty się zdarzają i nie powinny one powodować u nas nadmiernych emocji czy gwałtownych działań – np. sprzedaży akcji po niskim kursie.

Podsumowując, fundusze inwestycyjne mogą stać się dla wielu z nas skutecznym sposobem na oszczędzanie i powiększanie swojego majątku. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku inwestowanie musi być poprzedzone wnikliwą analizą. Nie możemy ulegać emocjom czy też skupiać się wyłącznie na jednym funduszu. Dzięki dobremu podzieleniu swoich środków (czyli dywersyfikacji) mamy bowiem szansę osiągać zyski w sposób bezpieczny.

Artykuł partnerski

Komentarze