Nowa hala handlowa przy Andersa już otwarta

Inwestycja Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego jest gotowa. Obiekt został już udostępniony najemcom, a lada dzień będą się tam mogli wybrać klienci.

W środę, 11 grudnia 2019 r., odbyło się uroczyste otwarcie oraz poświęcenie hali handlowej.

Zamieniliśmy miejsce, które straszyło starą konstrukcją w nowoczesny obiekt handlowy – nie kryje dumy Mieczysław Pugawko, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego SA w Białymstoku.

Nowa hala ma ponad 3000 mkw. Klientów z pewnością ucieszy, że wokół budynku powstało prawie 100 dodatkowych miejsc postojowych. Dobrą wiadomością jest też szeroki wybór towarów, które będzie można tam kupić. W hali znajduje się 45 boksów. Kupujący znajdą w nich owoce i warzywa, z których słynie dotychczasowa hala PCRT, ale także pieczywo, wyroby cukiernicze, zdrową żywność, małe AGD czy ubrania. Większość boksów jest już wynajęta – najemców jest w sumie ponad 30, jednak niektórzy będą prowadzić działalność w dwóch boksach. Do wynajęcia zostały już ostatnie lokale.

Najemcy odebrali klucze do swoich lokali i przygotowują je do otwarcia dla klientów – informuje prezes PCRT SA. – Mamy nadzieję, że zakupy będzie tam można robić jeszcze przed świętami.

To dla spółki historyczny moment i ukoronowanie starań, które rozpoczęto wiele lat temu. Sam pomysł budowy nowej hali pojawił się ponad 15 lat temu i z tamtych czasów pochodziła wspomniana stalowo-betonowa konstrukcja. Pierwotnie obiekt miał mieć charakter miejsca, gdzie odbywałby się handel hurtowy, nie detaliczny. Z czasem jednak koncepcja się zmieniła. Okazało się też, że powstała konstrukcja nie jest już zgodna ze współczesnymi standardami, stąd w 2017 roku ruszyły prace nad nową koncepcją budynku. Ostateczny projekt był gotowy w 2018 roku, wtedy też spółka otrzymała pozwolenie na budowę.

Autorem projektu architektonicznego jest Zenon Zabagło z Atelier Zetta w Białymstoku. Natomiast wykonawcą inwestycji jest firma RS Budownictwo.

Prace zakończyły się zgodnie z terminem umownym, czyli 31 października – mówi Robert Skrzypkowski, prezes RS Budownictwo. – Następnie, zgodnie z procedurą, uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie obiektu, które uprawomocniło się z dniem 14.11.2019 roku. W tym czasie odbywała się też procedura odbiorowa pomiędzy zamawiającym i wykonawcą, tj. spisanie i usunięcie drobnych usterek i niedociągnięć, tzw. kosmetyka budowlana – czyli nadawaliśmy hali ostatnie szlify.

Koszt budowy hali to ponad 9 mln zł.

Piotr Walczak, fot. mat. pras.

Komentarze