Oryginalne projekty stworzyli uczniowie przy pomocy podlaskich firm

Jednym z pomysłów było zaprojektowanie i wykonanie skutera z drewna o napędzie elektrycznym / Fot. Dariusz Piekut, PB

Za nami trzeci, już ostatni etap konkursu „Wschodzący Innowatorzy”, który Politechnika Białostocka ogłosiła w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowało się 10 zespołów uczniowskich. Swoje pomysły zaprezentowali uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku.

Przed komisją konkursową stanęło 10 zespołów uczniowskich:

  • 4 drużyny z Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku,
  • 2 zespoły z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej,
  • zespół z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku,
  • ekipa z II Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku,
  • drużyna z Technikum Programistycznego INFOTECH,
  • drużyna z Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. Władysława Andersa w Białymstoku.

Ich pomysły dotyczyły m.in. opracowania autonomicznego robota magazynowego, innowacyjnej platformy edukacyjnej, testera siły sygnału technologii komórkowych, stanowiska do badań przekładni, aplikacji administracyjno-komunikacyjnej, był też prototyp skutera z drewna o napędzie elektrycznym.

Uczniowie tworzyli swoje projekty we współpracy z wykładowcami Politechniki Białostockiej i specjalistami z firm: AquaRD, Danwood, Incepton, MAD Adam Zdanowicz, Trójwymiarowi.pl, SaMASZ, SMP Poland, Jedna i Druga Agata Cimoch, Katarzyna Wilczewska.

– Uczniowie często korzystali z technologii już dostępnych, ale na swój sposób. Przykładowo, system skanowania sieci komórkowych jest już znany i produkowany w kilku krajach, jednak uczniowie VI LO zaproponowali własne rozwiązanie, które choć wymaga dopracowania, to może być konkurencyjne wobec istniejących na rynku. Podobnie jest z robotem, który został przedstawiony przez innowatorów z II LO, czy z aplikacją do zarządzania firmą zrobioną przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku – mówił dr inż. Tomasz Grześ, członek komisji konkursowej.

Zwycięzców konkursu poznamy podczas gali konkursowej, która odbędzie się 25 czerwca.

Red. PP

Komentarze