Kilka rad dotyczących wyboru samochodu dla Twojej firmy

Nic nie podnosi tak mobilności i prestiżu firmie jak własna flota. Kiedy potrzebujemy, by pracownik udał się na nasze polecenie w konkretne miejsce, warto mieć pewność, że ma zapewniony transport w każdej chwili. Często jest to konieczność, bez której trudno wyobrazić sobie branżę konkretnego przedsiębiorstwa, dlatego dylemat dotyczący zakupu aut służbowych pojawia się już na etapie planowania działalności. Ze względu na koszt takiej inwestycji warto przyjrzeć się dostępnym opcjom i sposobom na uniknięcie błędów, które mogą mieć duże znaczenie dla wydajności naszej firmy.

Zanim zaczniesz szukać ofert

To co kupimy jest bardzo istotne, ale równie ważne, jeśli nie najważniejsze jest to dla kogo kupujemy pojazd. To właśnie Twój podwładny złapie za kierownicę i auto stanie się jego narzędziem pracy. Jeśli chcesz, aby ta praca była dobra, nie może mu zabraknąć ani miejsca na potrzebne materiały, ani komfortu. Jest to niezbędne, by nie tylko osiągnąć jego optymalną wydajność, ale też żeby właściwie reprezentował nas na miejscu docelowym, gdzie prawdopodobnie będzie spotykał się z klientem, który widząc wycieńczonego podróżą w nieklimatyzowanym, niewygodnym, starym aucie, w dodatku spóźnionym przez nieoczekiwaną awarię, nie będzie traktował naszej oferty czy usługi poważnie.

Idealne dopasowanie

Pamiętajmy też o tym, że jeśli posiadamy pracownikach, którzy prowadzą dla nas różne rodzaje działalności, warto do każdej z nich dostosować parametry pojazdu. Jeśli nie jesteśmy pewni co jest najważniejsze dla danej grupy podwładnych, zgodnie z zasadami działania projektowego mądrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie z nimi krótkiej rozmowy na ten temat. W ten sposób zweryfikujemy ich oczekiwania i dowiemy się co jest im potrzebne do pracy. Musimy jednak zachować rozwagę i sami zdecydować na jak dużą wygodę pozwolimy podwładnemu. Ekskluzywny firmowy samochód jest bowiem świetnym sposobem na wyróżnienie wartościowego członka zespołu. Osoby na niższych stanowiskach powinny przyglądać się takiej sylwetce, by dążyć do rozwijania swoich kwalifikacji. Niezależnie od tego, czy są świeżo przyjęci, czy wykazują niezadowalające nas podejście do pracy, pojazdy o wyraźnie niższym standardzie zmotywują ich do działania.

Najlepsze auto flotowe

Owszem, istnieją rankingi w tym względzie, przykładowo Fleet Awards 2016, które odbyło się w kwietniu tego roku na terenie Twierdzy Modlin. Wyłoniono tam zwycięzcę klasy B+, Skodę Rapid (szczegóły na http://www.skoda-flota.pl/ ). Oczywiście jest to wspaniałe auto, które sprawdzi się w większości postawionych przed nim zadań, a z  szerokiej gamy opcji kupna i leasingu, jaką proponuje SKODA każdy wybierze coś dla siebie. Trudno jednak mówić w kwestii samochodów dla firm o uniwersalnym rozwiązaniu. Większość parametrów auta, które grają rolę przy jego doborze ściśle wiążą się ze specyfiką naszej działalności. Modele z klasy B są oczywiście dużo oszczędniejsze od C, których większa przestronność wnętrza wiąże się z dodatkową wagą, a co za tym idzie większym spalaniem. Musimy więc zdecydować czy samochód będzie służył do przewożenia dużej ilości osób lub materiałów, czy przewiezie ich mniej. Na dłuższej i wyboistej trasie przyda się z kolei maszyna równie oszczędna co niezawodna.

Samochód na własność – czy warto?

Po odpowiednim doborze modelu przychodzi czas na podpisanie umowy. Pytanie brzmi – zakupu czy leasingowej? Leasing ma dobre i złe strony – podstawową wadą jest zazwyczaj sama umowa, którą należy dokładnie przeczytać. Przedsiębiorcy często konstruując budżet nie biorą pod uwagę ukrytych kosztów związanych z przebiegiem auta. Boli to o tyle bardzo, że przecież leasing i tak całościowo jest opcją droższą niż zakup pojazdu. Profity leasingu są mimo to bardzo kuszące, zwłaszcza dla małych firm o dużych perspektywach – ratalny wymiar zapłaty pozwala na umieszczenie jej w budżecie i nieobciążanie go na raz, kiedy warto przeznaczyć kapitał na ważniejsze inwestycje. Świetnym bonusem większości ofert są darmowe usługi administratora floty zatrudnionego przez firmę leasingową. W niewielu zespołach znajdzie się osoba, która zna się na takiej działalności, dlatego zwolennicy zakupu aut na własność powinni zastanowić się nad tym, czy stać ich na zatrudnienie osobnego pracownika w charakterze i czy nieatrakcyjnym jest zarządzanie flotą na poziomie opłacenia raty.

Jakiej jednak ścieżki nie obierzemy, samochody dla firm są dużym krokiem naprzód nie tylko w funkcjonalności, ale też zadowoleniu pracowników. Z kolei bezpośrednio nadzorując pracę przy pomocy chociażby nowoczesnych nadajników GPS gwarantujemy sobie ich punktualność i niezawodność na co dzień.  Jeśli więc stać nas na taką inwestycję, nie warto zwlekać.

Artykuł sponsorowany

Komentarze