To była kompleksowa przebudowa. Dworzec w Jabłoni Kościelnej otwarty dla podróżnych

Zakończyła się kompleksowa przebudowa dworca kolejowego w Jabłoni Kościelnej. Podróżni mogą już korzystać z odnowionego, bardziej komfortowego i nowoczesnego obiektu.

Niewielki dworzec w Jabłoni Kościelnej jest dwunastym zmodernizowanym obiektem udostępnionym w tym roku przez PKP SA w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023. Dzięki inwestycji ten niewielki budynek zmienił swoje oblicze. Renowację przeszła elewacja, na której odtworzono detale architektoniczne. Pozwoliło to na przywrócenie historycznego wyglądu dworca. Wymienione zostały wszystkie instalacje wewnątrz obiektu, a także pokrycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa.

Zmiany widoczne są również wewnątrz budynku. Do dyspozycji pasażerów oddano wygodną klimatyzowaną poczekalnię oraz znajdujące się w jej sąsiedztwie toalety, które przystosowano również dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dla tej grupy podróżnych zlikwidowano także bariery architektoniczne w budynku oraz wprowadzono szereg innych usprawnień, m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dotykową mapę dworca.

Metamorfozę przeszło otoczenie obiektu. Rozebrano dobudówkę dworca i drewniany budynek gospodarczy. W ich miejscu zaaranżowano dwa miejsca parkingowe, w tym jedno dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności oraz wiatę rowerową. Pomieści ona dziesięć jednośladów. Ponadto uporządkowano zieleń, zamontowano również nowe ławki i kosze. Zaprojektowano także przestrzeń pod montaż biletomatów i maszyn z przekąskami.

– Otwarcie zmodernizowanego dworca w Jabłoni Kościelnej to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnej mniejszej miejscowości w województwie podlaskim zyskują dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją na strategicznej trasie Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

– Dworzec w Jabłoni Kościelnej to jeden z kilkunastu obiektów objętych Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023 na linii kolejowej Warszawa – Białystok, stanowiącej część strategicznego dla naszego regionu szlaku Rail Baltica. Realizowane zadania znacząco przyczynią się do zwiększenia komfortu obsługi pasażerów – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Fundusze europejskie wspierają inwestycje również w mniejszych miejscowościach, czego doskonałym przykładem jest modernizacja dworca w Jabłoni Kościelnej. Obiekt, oddany dziś do użytku podróżnym, jest komfortowy, nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– Jabłoń Kościelna to piąty zmodernizowany dworzec w województwie podlaskim otwarty dla podróżnych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023. To niewielki obiekt, ale wierzę, że dzięki usprawnieniom wprowadzonym podczas inwestycji spełni on oczekiwania wszystkich podróżnych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

– Zabytkowy i historyczny dworzec kolejowy w Jabłoni Kościelnej wraca na tory, by cieszyć swoją poprawioną funkcjonalnością i zmodernizowanym wyglądem kolejnych podróżnych. Dzięki dużemu zaangażowaniu środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko obiekty kolejowe, w tym takiej jak dzisiejszy, odzyskują swój dawny blask i ekologiczne, komfortowe i bezpieczne wracają do codziennego użytku – podkreśla Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W ramach inwestycji na dworcu wprowadzono elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz informację głosową. Z kolei dzięki montażowi nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu poprawiono bezpieczeństwo w budynku i jego bezpośrednim otoczeniu. Ponadto na dworcu zamontowano BMS (Building Management System) nadzorujący prace wszystkich urządzeń i instalacji oraz optymalizujący zużycie wody, energii cieplnej i elektrycznej.

Mimo niewielkich rozmiarów, dworzec w Jabłoni Kościelnej został wyposażony w proekologiczne rozwiązania. Ogrzewanie w budynku zapewni pompa ciepła. Natomiast dzięki specjalnemu systemowi odzysku woda szara zostanie wykorzystana do spłukiwania toalet. Na dworcu zamontowano również energooszczędne oświetlenie LED.

Koszt inwestycji wyniósł około 4 mln zł brutto. Była ona dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Za realizację prac budowlanych odpowiadała firma PB Pożarski Budownictwo sp. z o. o. sp.k., natomiast projekt przebudowy dworca opracowało Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji Allplan sp. z o. o.

Red. PP, fot. PKP

Komentarze