W Podlaskiem chcą inwestować i rozwijać swoje firmy

Zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA wydał kolejną decyzję o wsparciu. Otrzymała ją firma Emkan-Pro Krzysztof Murawski z siedzibą w miejscowości Pstrągi – Gniewoty 6 w gminie Zambrów.

W związku z nową inwestycją, czyli budową zakładu produkcyjnego, przedsiębiorca zobowiązał się do poniesienia kosztów kwalifikowanych w wysokości co najmniej 2 mln 900 tysięcy złotych oraz zwiększenia zatrudnienia, kształtującego się obecnie na poziomie 15 pracowników, o jednego nowego pracownika i utrzymanie poziomu zatrudnienia w wymiarze 16 pracowników do końca 2026 roku.

Budowa zakładu produkcyjnego będzie realizowana w miejscowości Poryte Jabłoń w gminie Zambrów. Termin zakończenia inwestycji jest planowany na koniec 2023 r. Przedmiotem działalności w ramach nowej inwestycji będą m.in. produkcja szerokiej gamy przydomowych oczyszczalni biologicznych typu M-BOŚ, posiadających wszystkie niezbędne certyfikaty oraz znak CE, zgodne z normą PN-EN 12566-3, produkcja zbiorników przepompowni ścieków, zbiorników na wodę deszczową itp.

To kolejna decyzja o wsparciu w ostatnim czasie. Pod koniec sierpnia zarząd SSSE wydał decyzję o wsparciu dla firmy Energotechnika sp. z o.o. z siedzibą Warszawie. Nowa inwestycja, polegająca na budowie zakładu produkcyjnego o wartości co najmniej 3 mln 120 tys. zł, zostanie zrealizowana w Grajewie. W ramach inwestycji przedsiębiorca planuje również utworzenie co najmniej siedmiu miejsc pracy.

Przedmiotem działalności w ramach tej inwestycji będzie produkcja elementów ciśnieniowych na potrzeby realizowanych przez Energotechnikę ciepłowni i elektrociepłowni. Wytwarzane będą tu: przemysłowe pompy ciepła dużej mocy do współpracy z układami kogeneracyjnymi, parowe i wodne kotły odzysknicowe ENERGO-R do silników gazowych, parowe i wodne kotły odzysknicowe do palenisk na biomasę i RDF, moduły odsiarczania suchego ENERGO-S do kotłów węglowych, ekonomizery suche i mokre do kotłów i silników gazowych, kotłownie kontenerowe, instalacje pomocnicze do kotłów – rurociągi, zbiorniki, maszty, konstrukcje nośne itp.

Również w sierpniu zdecydowano o wsparciu Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Handlowego Torel z Augustowa. Firma zobowiązała się do poniesienia co najmniej 935 000 zł kosztów kwalifikowanych oraz zwiększenia zatrudnienia, obecnie kształtującego się na wysokości 28 pracowników, o dwóch nowych pracowników.

Torel zajmuje się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych, a w szczególności produkcją nakrętek z polipropylenu do opakowań dla przemysłu mleczarskiego i innych produktów spożywczych. Nowa inwestycja będzie polegała na zwiększeniu mocy produkcyjnej poprzez uruchomienie nowych linii produkcyjnych.

W lipcu natomiast poinformowano o wsparciu (dziesiątym w tym roku) firmy Wizard, która ma swoja siedzibę w Grajewie. Przedsiębiorca zainwestuje co najmniej 8 mln zł w budowę nowego zakładu produkcyjnego, w którym będą wytwarzane elementy do maszyn, urządzeń i pojazdów, a także elementy konstrukcyjne. Produkty będzie można wykorzystać w każdej branży, gdzie ma zastosowanie m.in. stal i aluminium. Inwestycja będzie realizowana w Grajewie. W związku z nią Wizard zatrudni co najmniej czterech pracowników.

Pomimo wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, co wpłynęło na pewne zahamowania w gospodarce, przedsiębiorcy z obszaru Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA chcą inwestować i rozwijać swoje firmy, czego wyrazem jest liczba decyzji, które do tej pory wydał zarząd SSSE. Nie ma miesiąca, by taka informacja do nas nie dotarła.

Piotr Walczak, fot. pixabay.com

Komentarze