Wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów Polregio na Podlasiu

W niedzielę, 9 grudnia, zacznie obowiązywać nowy roczny rozkład jazdy pociągów. W wielu regionach Polski zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu pociągów Polregio, m.in. w zakresie relacji oraz liczby połączeń. W województwie podlaskim wielkich rewolucji nie będzie, ale by uniknąć niespodzianek, warto zapoznać się z modyfikacjami w rozkładzie. Więcej zmian korzystnych dla podróżnych nastąpi od 1 stycznia 2019 r., po wejściu w życie aneksu do umowy z samorządem województwa na wykonywanie przewozów kolejowych w regionie.

W nowym rozkładzie jazdy w całej Polsce pojawi się więcej pociągów Regio – o ponad 100 – oraz dwie dodatkowe pary Interregio pomiędzy Warszawą a Łodzią. Niektóre pociągi będą miały wydłużone relacje lub zostaną połączone w pociągi bezpośrednie bez konieczności przesiadki, np. na stacjach węzłowych. Polregio sukcesywnie rozwija również swoją ofertę wakacyjną, m.in. do uzdrowisk czy miejscowości zagranicznych, co spotyka się z rosnącą popularnością wśród pasażerów.

Stale rozbudowywana jest sieć sprzedaży biletów Polregio dla zapewnienia jak największej dostępności oferty. Bilety te można obecnie zakupić również poprzez nowy system sprzedaży przewoźnika pod adresem bilety.polregio.pl oraz aplikację mobilną Polregio, na platformie biletyregionalne.pl, e-podróżnik.pl, koleo.pl, bilkom.pl, poprzez aplikacje mobilne e-podróżnik.pl i Koleo, SkyCash, w salonikach prasowych Kolportera, biletomatach, kasach biletowych i u obsługi pociągów. Wdrażana jest możliwość płatności kartą płatniczą za bilet zakupiony u obsługi pociągów. Warto dodać, że kasy biletowe Polregio są jedynymi w kraju, w których można zakupić bilety na przejazdy pociągami wszystkich pasażerskich przewoźników kolejowych w Polsce wykonujących regularne przewozy.

Najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy 2018 / 2019

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Polregio od 9 grudnia 2018 r. będą dotyczyły tylko zmian w godzinach kursowania pociągów. Więcej zmian przyniesie rok 2019 i aneks do umowy na wykonywanie przewozów regionalnych. Dzięki decyzji zarządu województwa podlaskiego o zwiększeniu dofinansowania do regionalnych przewozów kolejowych, było możliwe zaplanowanie lepszej oferty przewozowej. Wielkość planowanej na rok 2019 pracy eksploatacyjnej jest niemal o 170 tysięcy pockm większa niż w roku bieżącym.

W przyszłym roku o jedną parę (z czterech do pięciu) zwiększy się liczba kursujących pociągów na linii Białystok – Czeremcha. Relacje dwóch par pociągów zostały wydłużone, tj. pociąg obecnie kursujący z Białegostoku do Grajewa będzie kursował do Ełku, a pociąg z Białegostoku do Łap, dojedzie do Szepietowa.

Ponadto, wiele pociągów na trasach z Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej, Suwałk, Czeremchy oraz z Hajnówki do Siedlec, będzie miało rozszerzone terminy kursowania, np. pociąg który w tym roku kursował w dni robocze, od nowego roku będzie kursował codziennie. Na trasie do Ełku będzie jeszcze jedna istotna zmiana – modyfikacja godzin kursowania innego połączenia na tej trasie. Pociąg odjeżdżający obecnie z Białegostoku o godzinie 12.29, w nowym rozkładzie wyruszy o godzinie 5.12.

Z kolei pociąg relacji Ełk – Białystok przyjeżdżający do stacji końcowej na godzinę 13.27, od 9 grudnia dotrze do Białegostoku już na godzinę 9.15. Tym samym reaktywowane zostaje przedpołudniowe połączenie Ełku z Białymstokiem cieszące się niegdyś dużą popularnością wśród mieszkańców tej części regionu.

Samorząd podlaski jest zainteresowany kontynuowaniem w przyszłym roku sezonowych połączeń do Walił oraz weekendowych na Litwę, do Kowna. Zgodnie z wnioskami podróżnych, pociągi kursujące w komunikacji międzynarodowej na trasie Białystok – Kowno, od nowego rozkładu jazdy zyskają dodatkowe postoje na stacji Sidra oraz na przystanku osobowym Augustów Port. Pociągi zostały skomunikowane na stacji Białystok z połączeniami dalekobieżnymi PKP Intercity z/w kierunku Warszawy, Łodzi, Krakowa, Opola, Wrocławia, Jeleniej Góry czy też Szklarskiej Poręby.

Niestety, planowane na 8 grudnia 2018 r. zakończenie prac modernizacyjnych na odcinku Hajnówka – Czeremcha nie było możliwe. Firmie wykonującej modernizację linii kolejowej nie udało się zakończyć prac w tym terminie. W związku z tym, podróżni będą korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej do 17 grudnia, a ruch pociągów zostanie wznowiony od 18 grudnia 2018 r. Autobusy komunikacji zastępczej nie obsługują wszystkich przystanków kolejowych położonych na odcinku Hajnówka – Czeremcha. Np. przystanek Witowo został przeniesiony do miejscowości Długi Bród, a w Dobrowodzie autobus zatrzymuje się na tymczasowym przystanku. Przejazd w autobusach komunikacji zastępczej, oznakowanych logo Polregio, odbywa się na podstawie biletów kolejowych. W autobusach nie ma możliwości przewozu rowerów i wózków.

Nowy rozkład jest prezentowany na wszystkich stacjach i przystankach oraz na stronach internetowychpolregio.pl i portalpasazera.pl Ponadto, informacje o rozkładzie jazdy można uzyskać w kasach biletowych czy pod numerem telefonu infolinii Przewozów Regionalnych 703 20 20 20 (czynnej całą dobę).

Zarządca infrastruktury kolejowej (PKP Polskie Linie Kolejowe SA) poinformował, że w ramach rozkładu jazdy 2018 / 2019 będzie wprowadzonych pięć jego korekt związanych z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych. Będą obejmowały następujące okresy: 9 grudnia 2018 – 9 marca 2019; 10 marca 2019 – 8 czerwca 2019; 9 czerwca 2019 – 31 sierpnia 2019; 1 IX 2019 września – 19 października 2019; 20 października 2019 – 14 grudnia 2019.

Red. PP, fot. Przewozy Regionalne

Komentarze