Zrzeszenie firm transportowych, czyli jak uzyskać niższe ceny u kontrahentów

Prowadząc firmę, wiesz, jak męczące może być negocjowanie warunków współpracy z dostawcami i kontrahentami. Nierzadko wyniki długotrwałych rozmów mogą nie być tak spektakularne, jak tego oczekiwaliśmy. Dotyczy to każdej branży, w szczególności transportowej, gdzie wynegocjowanie niższych cen ubezpieczenia floty, kart paliwowych czy leasingu może równać się z cudem. Na pomoc przychodzi grupa zakupowa. Czym jest i jak działa? Czytaj dalej!

Grupa transportowa – czym jest?

Grupa zakupowa to zrzeszenie podmiotów gospodarczych, które działają w tej samej lub podobnej branży w celu uzyskania lepszych warunków współpracy z dostawcami i rabatów ze względu na zamówienia hurtowe. W przypadku zrzeszeń małych firm transportowych, właściciele mogą liczyć na korzystniejsze umowy ubezpieczenia floty, atrakcyjniejsze koszty paliwa, winiet czy parkingu. Ważnym jest fakt, że istnienie grup zakupowych jest regulowane przepisami w celu zapobiegania występowania nieuczciwej konkurencji.

Zrzeszenie firm transportowych – korzyści ze współpracy

Główną korzyścią, a właściwie celem powstania zrzeszeń, jest możliwość uzyskania korzystniejszej oferty współpracy z partnerami. Dzięki temu, że grupa zakupowa składa większe hurtowe zamówienie, może negocjować ostateczną cenę, która będzie niższa niż w przypadku pojedynczej firmy. Z drugiej strony dostawcy także chętniej współpracują ze zrzeszeniami podmiotów, gdyż zmniejsza to koszty transakcyjne, księgowe, co staje się bardziej atrakcyjne.

Jeśli prowadzisz firmę transportową, również możesz skorzystać z oferty zrzeszenia podmiotów. Przykładem takiej firmy zrzeszającej jest TGZ z Katowic, która oferuje kompleksową obsługę firm transportowych, m.in. w zakresie:

  1. Księgowości i kadr – profesjonalne doradztwo biura rachunkowego, pomoc przy ewidencji czasu pracy kierowców, opracowanie dokumentacji podatkowej.
  2. Zwrotu VAT i akcyzy za paliwo – TGZ pomaga firmom transportowym ubiegać się o zwrot VAT w przypadku wydatków dotyczących utrzymania pojazdów za granicą, opłat za drogi, paliwo, parkingi .
  3. Leasingu samochodów ciężarowych – współpracując z TGZ członkowie mają pewność pomocy podczas wyboru formy leasingu oraz uzyskania niższych kosztów.
  4. Ubezpieczenia transportowego – dzięki grupie transportowej firma ma możliwość wyboru korzystnej oferty polisy OC, AC, NNW, OCP i Assistance w niższych cenach lub na specjalnych warunkach jedynie dla członków grupy.
  5. Kart paliwowych – zrzeszenie podmiotów ma możliwość negocjowania rabatów na paliwo i optymalnych sposobów rozliczania się.
  6. ADR – TGZ służy pomocą także w przypadku doradztwa w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych i oferuje możliwość szkoleń.

Czy warto wstępować do transportowej grupy zakupowej?

Nie każdej firmie opłaca się wstąpienie do zrzeszenia firm transportowych. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw z dużą flotą samochodową, która jako samodzielny podmiot dokonuje sporych zamówień. Wstąpienie do grupy zakupowej najbardziej się opłaca w przypadku małych i średnich firm, które nie mają możliwości negocjowania cen. Należy jednak pamiętać o drugiej stronie medalu – przystępując do zrzeszenia podmiotów firma musi być świadoma ograniczonej puli dostawców lub hurtowni, wybranych przez grupę zakupową.

Artykuł partnerski

Komentarze