Jak ograniczyć ryzyko walutowe w biznesie?

Investment analysis

Kursy walut zmieniają się nieustannie, a wahania kursów walut mogą mieć negatywny wpływ na zysk polskich importerów i eksporterów. Jest jednak prosty sposób, by się zabezpieczyć przed ryzykiem walutowym.

Mieszkasz nieopodal granicy Polski? Niewątpliwie masz szansę skorzystać na nadgranicznej wymianie handlowej. Mieszkańcy Podlasia mogą bez trudu handlować z Litwinami i Białorusinami, a i transport lądowy do krajów skandynawskich jest łatwy. Żeby międzynarodowa wymiana handlowa była bardziej opłacalna, warto zabezpieczyć się przed wahaniami kursów walut, niezależnie od waluty, w której następuje płatność.

Zabezpiecz się przed ryzykiem walutowym

Handlując z zagranicznymi kontrahentami trzeba mieć świadomość, że wszystkie transakcje obarczone są ryzykiem walutowym. Kursy walut zmieniają się każdego dnia, a przy dużych kontraktach nawet niewielkie wahanie kursu może mieć spory wpływ na opłacalność przedsięwzięcia. Ryzyko walutowe trzeba wkalkulować w swój biznes, ale warto też zrobić wszystko, żeby się przed nim zabezpieczyć.

Co ciekawe, nie wszystkie firmy, nawet te duże, zatrudniające więcej niż 249 osób zabezpieczają się przed ryzykiem kursowym. Według raportu NBP („Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w IV kw. 2014 roku”[1]) niewiele ponad połowa firm (55 proc.) stosuje zabezpieczenia przed wahaniami kursu walut. Mniejsze przedsiębiorstwa jeszcze rzadziej korzystają z instrumentów finansowych, dzięki którym można zminimalizować ryzyko straty, związane z niestabilnym kursem waluty. Wdrożenie takich rozwiązań jak kontrakty terminowe forward czy opcje walutowe wymagają od przedsiębiorcy fachowej wiedzy, umiejętności lub specjalistycznej kadry, a tej w małych i średnich firmach często brakuje.

A co może zrobić niewielka firma, żeby zminimalizować ryzyko związane z wahaniami kursów walut? Jednym z rozwiązań jest kupno/sprzedaż waluty w momencie dokonywania transakcji lub podpisywania umowy handlowej.

Jak wykorzystać kantor online w swoim biznesie?

Zawierając umowę z zagranicznym kontrahentem w chwili jej podpisywania wiemy, jaki jest kurs danej waluty i negocjujemy umowę tak, by dla danego kursu transakcja była dla nas korzystna. Wtedy właśnie można podjąć decyzję o zakupie odpowiedniej ilości waluty, która wystarczy na pokrycie zobowiązań wynikających z umowy. Gdy kurs waluty wzrośnie lub spadnie, nie będzie to miało żadnego wpływu na opłacalność zawartej umowy.

Chcąc wykorzystać to rozwiązanie we własnym biznesie dobrze jest zastanowić się nad sposobem w jaki chcemy kupić/sprzedać walutę. Niezbyt korzystny jest zakup/sprzedaż waluty w banku – banki nie dość, że mogą doliczyć prowizję, to jeszcze mają niezbyt atrakcyjne kursy wymiany walut.

Najbardziej korzystne rozwiązanie? Wymienić walutę w kantorze internetowym. Wymiana walut online w ergokantor.pl to zysk (na transakcji sprzedaży waluty) lub oszczędność (na kupnie waluty) nawet do 8% mniej, bo taka jest różnica między kursem waluty w kantorze online i banku. Przy częstych transakcjach można wygenerować w swojej firmie spore oszczędności, które pozwolą na zwiększenie zatrudnienia, zwiększenie budżetu na marketing czy obniżenie cen dla klienta.

Co więcej, wymiana waluty online ma jeszcze inne zalety. Przede wszystkim nie trzeba szukać kantoru w okolicy, a nawet ruszać się z biura czy domu. Cała transakcja odbywa się przez internet – wystarczy założyć darmowe konto na ergokantor.pl, uzupełnić swoje dane o dwa rachunki bankowe – w złotówkach i wybranej walucie oraz dokonać transakcji wymiany waluty. Ta, przypomina zakupy w sklepie online – wkłada się do wirtualnego „koszyka” określoną ilość waluty, zatwierdza aktualny kurs (te zmieniają się nawet co 15 sekund, więc można poczekać na najbardziej korzystny), a następnie wykonać przelew na konto kantoru internetowej wymiany walut we wskazanej kwocie. Różnica jest taka, że na zakupiony towar w sklepie internetowym trzeba poczekać kilka dni, a walutę zwrotną, którą kupuje/sprzedaje się w e-kantorze otrzymamy na nasze konto niezwłocznie, nawet już w ciągu kilkunastu minut, w zależności banku, z którego usług korzystamy.

Okazuje się, że przy sprzedaży 1000 euro możemy zaoszczędzić nawet ponad 200 złotych! Skąd takie różnice między kursem kantorowym w internecie a bankowym? Wymieniając walutę w banku lub bankowym kantorze internetowym musimy liczyć się z tym, że spread (różnica między kursem sprzedaży a kursem kupna waluty) będzie wynosił od 6 nawet do 10 procent. W e-kantorze spread często nie przekracza nawet 1 procenta. Dzięki temu cena waluty w kantorze internetowym jest dla Klienta znacznie bardziej atrakcyjna.

Wymiana waluty przez internet jest najprostszym i bezpiecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka związanego z wahaniami kursów walut przy transakcjach międzynarodowych. Nic więc dziwnego, że grono Klientów firmowych w kantorach internetowych rośnie z roku na rok.

artykuł sponsorowany

Komentarze