Jak działa jedna z największych inwestycji Miasta? Waligóra o Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym

Kamil Waligóra, fot. archiwum prywatne

Komentarz szefa Think-Thanku BPN-T.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny to miejsce, które jednoczy trzy obszary: naukę, biznes i sferę publiczną. Daje możliwości, z których warto korzystać. Wystarczy odwiedzić stronę internetową Parku by przekonać się, jak wiele wydarzeń jest tam organizowanych. Dyrektor Parku wraz z zespołem, każdego dnia poszukują, śledzą najnowsze osiągnięcia i wydarzenia w świecie nauki i biznesu – poszukują kolejnych tematów, które warto byłoby zaprezentować szerszemu gremium. Ich zaangażowanie owocuje licznymi projektami skierowanymi do bardzo różnych odbiorców – poczynając od studentów, pracowników naukowych, po przedsiębiorców o różnym stażu. Zakres tych wydarzeń, jest również urozmaicony – od spotkań tematycznych takich jak Wake up Coffee, po zaawansowane szkolenia prowadzone przez renomowane firmy.

Na jednym z ostatnich tego typu spotkań gościł Pan Wojciech Drewczyński z Black Pearls VC. Opowiadał o możliwościach pozyskiwania funduszy na rozwój projektów. Wiedza, którą przekazywał uczestnikom spotkania jest bezcenna. On, jako przedstawiciel Funduszu pokazywał sposób analizowania wniosków, dobierane są tematy do portfela inwestycyjnego. Oczywiście schematy inwestycyjne można sobie prześledzić czy to w literaturze, czy na stronach internetowych. Ktoś mógłby zapytać: no to po co są takie spotkania? Skierowane są do osób, które mają już podstawową wiedzę, a chcą uzyskać coś, czego nie ma w „suchych” opracowaniach. Na tym spotkaniu, można było m.in. usłyszeć informacje dotyczące podejścia funduszy inwestycyjnych do nowych projektów, sposobów „sprzedaży” własnego pomysłu, czy zagrożeń związanych z częściową sprzedażą swojego pomysłu/przedsięwzięcia. Wszystko na konkretnych przykładach, z którymi spotykali się przedstawiciele Black Pearls VC. Było to bardzo owocne spotkanie, które zainteresowanym na pewno przyniesie korzyści.

Sfinansować pomysł na biznes można na wiele sposobów. Studenci kierunków ekonomicznych mają te zagadnienia ujęte w programach studiów, inni pozyskują informacje z książek, Internetu, jeszcze inni sięgają do doświadczeń osób już prowadzących biznes, bądź pracujących po stronie instytucji zasilających projekty. Jest wiele możliwości. Warto więc sięgać do wszystkich – tak by wyciągnąć wnioski adekwatne do naszego, konkretnego przypadku.

Każdy, kto chciałby rozpocząć przygodę z biznesem, coś osiągnąć, rozwijać swoje przedsięwzięcie, ma ciekawy pomysł, powinien skontaktować się z BPN-T. Wiedza, która kiedyś była domeną najsilniejszych podmiotów gospodarczych, ukrywana aby ograniczać konkurencję, jest dziś dostępna „na wyciągnięcie ręki”. Pozostaje jedynie skierować swoje kroki do właściwej instytucji, która może pomóc w stawianiu pierwszych kroków w biznesowym świecie.

Komentarze