To już ostatnia chwila na rozliczenie PIT za 2018 r.

Wtorek, 30 kwietnia 2019 r., jest ostatnim dniem na złożenie do urzędu skarbowego rocznego rozliczenia PIT za 2018 r. Można to zrobić korzystając z usługi Twój e-PIT lub w inny sposób, np. przez e-Deklaracje lub papierowo. Wszelkie informacje dotyczące rozliczenia można znaleźć na stronie podatki.gov.pl, w urzędach skarbowych oraz uzyskać w infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.

Od 2019 r. podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT- 37 i PIT-38, nie muszą się stresować, że nie zdążą z rozliczeniem PIT. Administracja skarbowa automatycznie przygotowała dla nich deklarację PIT w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Podatnik, na stronie www.podatki.gov.pl, może sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie. Jeśli nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania w usłudze Twój e-PIT ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30 kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. Znajdzie je w sekcji „Złożone dokumenty”. W takiej sytuacji podatnik nadal będzie mieć jednak dostęp do usługi, gdzie po zalogowaniu będzie mógł np. zobaczyć swojego PIT-a, a w razie potrzeby złożyć korektę.

Warto jednak sprawdzić przygotowanego PIT-a wcześniej, np. by dowiedzieć się o kwocie nadpłaty lub podatku do zapłaty. Można również zweryfikować lub uzupełnić zeznanie, np. gdy chcemy skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg podatkowych, zmienić adresata 1 proc. podatku lub przekazać go po raz pierwszy.

Jeśli z automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku, to podatnik do 31 maja otrzyma o tym informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego. Jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to skrócony dla elektronicznych zeznań termin do zwrotu, wynoszący maksymalnie 45 dni, będzie liczony od 1 maja.

Na wstępnie przygotowane rozliczenie w ramach usługi Twój e-PIT podatnicy rozliczający się na innych formularzach (np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28) mogą liczyć już do przyszłego roku. W tym roku mogą wybrać popularne e-Deklaracje lub rozliczyć się papierowo.

W urzędach skarbowych w całym kraju trwa akcja rozliczeniowa, w ramach której urzędnicy, eksperci podatkowi pomagają podatnikom. Osoby, które chcą złożyć deklarację PIT elektronicznie, a nie mają dostępu do komputera i internetu w domu lub potrzebują wsparcia w zakresie rozliczenia się w tej formie, mogą np. skorzystać z udostępnionych w urzędach skarbowych stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do internetu.

Przydatne informacje dotyczące rozliczenia, w tym aktualne komunikaty, dokumenty, formularze, broszury czy przewodniki znajdują się na stronach www Ministerstwa Finansów, izb i urzędów skarbowych. Na stronie www.podatki.gov.pl znajdują się również najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z usługą Twój e-PIT.

Jeśli podatnik szuka innej formy kontaktu, może też porozmawiać z konsultantem przez telefon lub czat czy zadać pytanie e-mailem:
* infolinia – konsultanci KIS są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 18.00 pod numerami:
– tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
– tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
– tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)
* e-mail:
– pomoc przy usłudze Twój e-PIT – pytania dotyczące usługi Twój e-PIT można przesyłać na adres e-mail: info.epit@mf.gov.pl
– pomoc techniczna Portalu Podatkowego – pomoc ws. problemów technicznych przy obsłudze systemu e-Deklaracje pod adresem e-mail: info.e-deklaracje@mf.gov.pl
– pomoc konsultanta KIS – pytania można przesyłać wypełniając formularz na Portalu Podatkowym: https://www.podatki.gov.pl/zadaj-pytanie/pytanie-e-mail/
* czat z konsultantem KIS – dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00; rozmowa odbywa się z wykorzystaniem specjalnego formularza online: https://webchat.mf.gov.pl/chat.html

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze