Są filarami wiarygodności – dwie podlaskie firmy wśród najlepszych w Polsce! Otrzymały Godło Teraz Polska

Finał 33. edycji konkursu "Teraz Polska". Na zdjęciu w środku Dariusz Lipski, prezes podlaskiej firmy Torpol. Fot. mat. pras./KAKA.media

Godło „Teraz Polska” trafiło łącznie do 22 przedsiębiorstw (dwa otrzymały wyróżnienia), które uzyskały prawo oznaczenia nim swoich produktów, usług i innowacji. Tytuł Wybitnego Polaka trafił do Igi Świątek i Andrzeja Krakowskiego. W gronie wygranych znalazły się między innymi blok do chirurgii małoinwazyjnej, technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych diagnostycznych, urządzenia dla branży telewizyjnej, program do komunikacji dla osób niemogących się porozumiewać, platforma publikacji naukowych, houseboat, zabytkowa kopalnia, leasing, system antydronowy i kilka innych absolutnie wyjątkowych produktów, usług i innowacji. Nagrodzone podmioty z województwa podlaskiego to Torpol sp. z o.o. (za worki papierowe przeznaczone dla branży spożywczej) i ADJ Nanotechnology sp. z o.o. oraz Politechnika Warszawska (za innowacyjną technologię bioaktywnych cząstek nanokompozytowych).

Oto wszystkie zwycięskie przedsiębiorstwa i instytucje: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole; DiWine sp. z o.o.; StreamVX sp. z o.o.; Stalprodukt-Zamość sp. z o.o.; Dico s.c.; Wydawnictwo Naukowe PWN SA; Kratki.pl Marek Bal; Rysztof s.c.; Fimtec-Polska sp. z o.o. sp. k.; Torpol sp. z o.o.; La Mare sp. z o.o.; Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA; House Solutions sp. z o.o.; Pekao Leasing sp. z o.o.; Data Dynamics sp. z o.o.; Państwowy Instytut Medyczny MSWiA; Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu; Adam Milner AMO Obsługa Gastronomii i Hoteli, Catering; 60mln.pl sp. z o.o.; Advanced Protection Systems SA; ADJ Nanotechnology sp. z o.o.; Politechnika Warszawska; MedApp SA.

Torpol, nagrodzony za worki papierowe przeznaczone dla branży spożywczej, ma siedzibę w Szczuczynie. To certyfikowany, nowoczesny i prężnie rozwijający się producent najwyższej jakości wielowarstwowych worków papierowych. Od ponad 30 lat firma produkuje opakowania przeznaczone dla wymagającej branży ogólnospożywczej – głównie mleczarskiej. Wieloletnia współpraca z takimi kontrahentami, jak Mlekpol, Mlekovita, OSM w Kole, OSM w Łowiczu, Grupa Polmek, Mokate czy Hochland jest potwierdzeniem, że Torpol spełnia wysokie wymagania rynku oraz swoich odbiorców.

– Słyniemy z produkcji opakowań spełniających rygorystyczne normy. Posiadamy certyfikaty BRC GS uzyskując na audycie najwyższą oceną AA+ oraz ISO 9001:2015. Stosujemy zaawansowane technologie i procesy produkcyjne, tym samym zapewniając wysoką jakość, higienę i bezpieczeństwo swoich wyrobów – mówi Dariusz Lipski, prezes Torpolu.

Worki papierowe Torpol spełniają wiele potrzeb. Rodzaj PAPER SACK jest przeznaczony dla takich produktów, jak pasze, zioła i przyprawy. Natomiast worki papierowe z folią polietylenową PAPER SACK Z-FOLD przeznaczone są do produktów higroskopijnych, takich jak mleczne produkty sproszkowane.

Objęty ochroną patentową jest HOT LOCK SACK / EASY OPEN SACK – wielowarstwowy worek papierowy z folią polietylenową lub bez, z systemem zamykania na gorąco i systemem szybkiego zamykania. Worki te nie wymagają do pakowania krepy, nici i igieł, co zmniejsza zagrożenie dostania się do produktu ciał obcych. Innym opatentowanym opakowaniem jest WINDOW SACK – worek papierowy z folią polietylenową z okienkiem, przez które można wizualnie ocenić zapakowany produkt. Torpol oferuje także EKO SACK – wielowarstwowy worek z papieru recyklingowego. Oczywiście wszystkie produkty wytwarzane w Torpol posiadają atest bezpieczeństwa żywności wydany przez Państwowy Zakład Higieny.

– Decyzję o wzięciu udziału w konkursie podjęliśmy w oparciu o prestiż i wiarygodność Godła „Teraz Polska”. Wyróżnienie to świadczy o wysokim standardzie i jakości produktów oraz usług firmy. Godło buduje pozytywny wizerunek, pozwala zdobyć zaufanie klientów oraz innych podmiotów na rynku, dlatego wykorzystanie go w komunikacji marketingowej z pewnością przyniesie pozytywny odbiór, przyczyniając się do zwiększenia rozpoznawalności Torpol – firmy polskiego pochodzenia. Pragniemy promować polskość wśród zagranicznych klientów, udowadniając wartość, jaką jest wysoka jakość produktów wytwarzanych w Polsce – dodaje Dariusz Lipski.

Z kolei spółka ADJ Nanotechnology (nagroda za innowacyjną technologię bioaktywnych cząstek nanokompozytowych) rozpoczęła działalność w 2019 roku w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym jako spółka spin-off Politechniki Warszawskiej, która wdrożyła wyniki prac badawczo-rozwojowych, opracowane na uczelni.

Spółka opracowuje innowacyjne dodatki nanocząsteczkowe o unikatowych właściwościach bioaktywnych. Przeciwdrobnoustrojowe powłoki lakiernicze mają zastosowanie m.in. w wyrobach papierniczych i tekstylnych. Zespół ADJ jest laureatem Nagrody Ministra Edukacji i Nauki 2021 za osiągnięcia wdrożeniowe oraz otrzymał wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości 2022. Firma jest obecna na mapie ekosystemu Radar Innowacji Przemysłu 4.0. Jest także członkiem Śląskiego Klastra Nano (NANONET) – Krajowego Klastra Kluczowego.

Opracowana na Politechnice Warszawskiej innowacyjna technologia bioaktywnych cząstek nanokompozytowych to unikalne rozwiązanie technologiczne typu deep-tech, oparte na inżynierii nanostruktur. Takie cząstki można nazwać nanokompozytowymi, ponieważ łączą w jednej strukturze zarówno nanosrebro (Ag), jak i nanomiedź (Cu), utrzymywane w całości osnową ceramiczną. Opracowane rozwiązanie jest ekologiczne, wytwarzane technikami tzw. green chemistry w oparciu o nietoksyczne sole organiczne metali. Nie generuje odpadów procesowych.

– Zależy nam na jak najwyższej jakości oferowanych produktów, stąd dokładamy wszelkich starań, aby zachować nie tylko ich wysoką skuteczność, ale też bezpieczeństwo użytkowania i pozytywny wpływ na środowisko. Dlatego też chcieliśmy wyróżnić nasze produkty godłem „Teraz Polska”, które nie tylko wskazuje wysoką jakość, ale przede wszystkim ich polski rodowód. Otrzymanie tak prestiżowego znaku promocyjnego to ogromne wyróżnienie spośród innych produktów obecnych na rynku – mówi dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska, prof. Politechniki Warszawskiej, współzałożycielka i prezes ADJ Nanotechnology. – Godło „Teraz Polska” to same korzyści zarówno dla nas, jak i naszych klientów, którzy zyskują pewność, że wybierają produkty warte zaufania. Stąd planujemy umieścić je na naszych innowacjach oraz związanych z nimi materiałach promocyjnych. Z pewnością pochwalimy się w mediach, aby wzmocnić naszą rozpoznawalność na rynku. Planujemy razem z „Teraz Polska” w dalszym ciągu podnosić naszą konkurencyjność, również na rynkach zagranicznych.

Cechy użytkowe cząstek nanokompozytowych ADJ charakteryzują się wysoką skutecznością biobójczą, nie tylko jako surowiec, ale również po zmodyfikowaniu innych materiałów czy w formie powłok samosterylizujących. Takie powłoki można stosować w obiektach ochrony zdrowia, obiektach handlowych, rozrywkowych, edukacyjnych, hotelach, restauracjach i kinach, gdzie gromadzi się dużo osób, stanowiąc zagrożenie epidemiczne.

– Dziś kluczowa jest wiarygodność. Jest ona istotnym kapitałem, rośnie pozycja liderów owej wiarygodności. Taką pozycję na rynku mają firmy, które posługują się Godłem „Teraz Polska”, i taką pozycję ma owo Godło, które w rozumieniu konsumentów jest symbolem zaufania, najwyższej jakości, krajowego pochodzenia. Laureaci 33. edycji konkursu „Teraz Polska” są filarami, instytucjami wiarygodności. Reprezentują to, co najlepsze w przedsiębiorczości. A w naszej rodzinie Godła „Teraz Polska” cenimy ją najwyżej. Wierzymy, że przedsiębiorczość jest najpotężniejszą siłą, która może zmieniać społeczeństwo i poprawiać życie ludzi. W swej istocie przedsiębiorczość polega na zidentyfikowaniu problemu, a następnie na odwadze i kreatywności, które pozwolą ów problem rozwiązać. Wiedzie do tego droga podejmowania ryzyka, eksperymentowania i wyciągania wniosków z porażek – nie jest to zatem droga łatwa. Lecz podążanie nią doprowadza do powstania czegoś nowego i wartościowego, czego wcześniej nie było. Z tej okazji chciałem też dodać, że warto wspierać przedsiębiorców przy każdej okazji oraz zapewniać im narzędzia, warunki, również instytucjonalne i prawne, oraz zasoby potrzebne do odniesienia sukcesu. Wierzymy, że kiedy przedsiębiorcy prosperują, wszyscy odnoszą korzyści – komentuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Dotychczas w konkursie „Teraz Polska” wzięło udział ponad 6 tys. polskich firm, reprezentujących wszystkie branże krajowej gospodarki, a nagrodzono łącznie 814 produktów, usług i innowacji. Wśród laureatów najwięcej jest firm średnich, zatrudniających 51-250 pracowników (42 proc.), nieco mniej firm dużych, zatrudniających więcej niż 250 pracowników (32 proc.) i firm małych, zatrudniających mniej niż 50 pracowników (26 proc. – dane za lata 2000-2023). Polscy przedsiębiorcy budują nowoczesną, innowacyjną gospodarkę. Widać to po analizie profilu i specjalizacji przedsiębiorstw, które wygrywają w konkursie. O ile niegdyś dominowały firmy zajmujące się branżami tradycyjnymi, które oczywiście wciąż są bardzo mocne i odgrywają ogromną rolę w gospodarce, to dziś wśród laureatów coraz więcej jest przedstawicieli branży medycznej, elektronicznej i informatycznej, chemicznej czy szeroko rozumianych innowacji. Rekordziści, szczycący się wielokrotnym laurem „Teraz Polska” dla swoich produktów, to między innymi Koło, Pollena Eva, Gerlach, Zelmer, Mokate i Lazur. Godło „Teraz Polska” jest najlepszą wskazówką dla wielu pokoleń konsumentów, bo pozwala wybierać produkty i usługi racjonalnie, wskazując najwyższą jakość i krajowe pochodzenie.

Warto wspomnieć, że zakończenie 33. edycji konkursu „Teraz Polska” jest również momentem, od którego można zgłaszać produkty i usługi do 34. edycji.

Zachęcamy firmy do zgłaszania produktów i usług, ponieważ Godło „Teraz Polska” jest dla klientów najlepszą i uznawaną przez nich samych wskazówką, że dany produkt lub usługa cechują się najwyższą jakością i polskim pochodzeniem.

Red. PP, fot. mat. pras./KAKA.media

Komentarze