Jak bezpiecznie wysłać pieniądze zagranicę?

Choć w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat świat przeszedł prawdziwą rewolucję, szczególnie w zakresie bankowości, to wciąż wielu z nas obawia się zlecania przelewów z jednego kraju do drugiego. Jednak w czasach, gdy tak wielu Polaków mieszka zagranicą, szczególnie w Wielkiej Brytanii i chce wspomóc swoich bliskich w kraju, decyzja o przesyłaniu pieniędzy przelewem wydaje się oczywista, a pakowanie ich skrzętnie w kopertę i korzystanie z tradycyjnej poczty to nie najlepszy pomysł. Jak bezpiecznie wysyłać pieniądze za granicę?

Coraz więcej Polaków pracuje za granicą, co umożliwiło nam m.in. wejście do Unii Europejskiej. Większość decydowała się na wyjazd, by poprawić swoją sytuację finansową, podczas, gdy reszta rodziny zostawała na miejscu w kraju. Przesyłanie pieniędzy pocztą było dość niebezpieczne i mogło skończyć się ich zaginięciem. Z kolei przelewy zagraniczne w przypadku wielu banków były albo niemożliwe albo mocno ograniczone, a do tego drogie. Na szczęście UE opracowała i wdrożyła system płatności bezgotówkowych, obowiązujący we wszystkich krajach. Jednak poszczególne przekazy pieniężne mają pewne ograniczenia, głównie walutowe.

Przelewy w euro

Podstawowym narzędziem przekazywania pieniędzy zagranicę, przeznaczonym dla waluty euro, jest przelew transgraniczny SEPA, który dotyczy wszystkich krajów strefy euro oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu. Płatności SEPA wymagają podania numeru docelowego rachunku według standardu IBAN oraz kodu BIC banku odbiorcy, które ten powinien nam przekazać. Kod BIC możemy również znaleźć na stronie danego banku. Wbrew pozorom tego rodzaju przelewy nie są przeznaczone tylko dla osób prywatnych, ale również firm. Skorzystać z nich można m.in. przy rezerwacji pobytu zagranicą lub rozliczania usług z zagraniczną firmą.

Koszt takiego przelewu oraz prowizja są określone przez bank, z którego wykonywany jest przelew zagranicę. Jego wysokość może wahać się o kilka złotych w zależności od banku. Przelew realizowany jest w ciągu jednego dnia roboczego i co ważne można zlecić go za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Przekazy pieniężne w innej walucie

Przelewy SEPA, choć bezpieczne i szybkie, mają pewne ograniczenia, takie jak przekazy tylko w euro i do ograniczonej liczby państw. Zlecając przelewy z Anglii do Polski lub z innych krajów, które nie należą do UE, zmuszeni jesteśmy do skorzystania z innej opcji. Wielka Brytania, co prawda jest jeszcze w Unii, ale nigdy nie przystąpiła do strefy euro. Chcąc dokonać przelewu w funtach, lepiej zdecydować się na opcję przelewu pieniężnego typu SWIFT. Jest to system, który obejmuje tysiące instytucji finansowych na całym świecie, a wysyłając przelew zagranicę, przechodzi on właśnie przez taką sieć, z której każdy element ponosi koszty operacji.

Podział kosztu może być przeprowadzony na trzy sposoby. Pierwszy z nich to BEN, w którym koszty w całości ponosi odbiorca, a określona kwota zostanie potrącona z przesyłanej kwoty. SHA pozwala podzielić koszty na pół, z tym, że nadawca opłaca je jeszcze przed wykonaniem przelewu. OUR to opcja, w której koszty w całości spadają na nadawcę, a odbiorca otrzymuje całą wysłaną kwotę. Standardowo przelew realizowany jest na drugi dzień od zlecenia, ale można go przyspieszyć za odpowiednią kwotą. Ważne jest również to, że takich przelewów można dokonywać nie tylko za pośrednictwem banków, ale i wielu serwisów finansowych, które oferują konkurencyjne stawki.

Przekazy pieniężne

To opcja stworzona z myślą o szybkim przekazie środków, również w sytuacjach, gdy odbiorca nie ma konta bankowego. Przekazy pieniężne można zlecić przez internet lub stacjonarnie w placówce banku. Jednak nie każdy bank oferuje takie usługi. Zwykle przekazy pieniężne są droższe niż przelewy. Każda transakcja otrzymuje numer i hasło, które powinni znać tylko nadawca i odbiorca. Tylko wtedy istnieje gwarancja bezpieczeństwa naszych pieniędzy.

artykuł partnerski

Komentarze