Formy działalności gospodarczej

Co warto wiedzieć na start?

Stojąc na początku drogi do własnego przedsiębiorstwa warto ustalić kilka rzeczy – w jakiej branży chcemy działać? Czy próbujemy swoich sił w pojedynkę czy szukamy wspólnika? W zależności od tych czynników, możemy zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarką, spółkę osobową bądź kapitałową.

Formy działalności

Dla startujących przedsiębiorców najlepsze formy to jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna. Ich założenie oraz prowadzenie nie wymaga dużego nakładu czasu czy środków finansowych. Z formalnościami poradzą sobie także osoby, które dotychczas nie miały doświadczenia w prowadzeniu firmy. W przypadku tych dwóch form działalności nie możemy mówić o tzw. osobowości prawnej, czyli zdolności do bycia przedmiotem praw i obowiązków w stosunkach cywilnoprawnych.

Jedną z odmian spółki osobowej jest spółka komandytowa. Za jej osobowym charakterem przemawia względnie trwały skład, brak wyodrębnionych organów prowadzących sprawy podmiotu oraz duże znaczenie osobistych cech przedsiębiorców. W spółce komandytowej występują dwa rodzaje wspólników. Pierwszym z nich jest komplementariusz, który za zobowiązania spółki odpowiada w sposób nieograniczony. Drugim jest komandytariusz, czyli wspólnik, który odpowiada za zobowiązania do wysokości wniesionego w spółkę wkładu. Ta sama osoba nie może pełnić funkcję komplementariusza i komandytariusza.

Ostatnim rodzajem spółek osobowych (poza cywilną i komandytową) jest spółka jawna. Działa na podstawie prawa handlowego. W swoim założeniu niemalże nie różni się od spółki cywilnej, lecz konieczne jest jej zarejestrowanie w rejestrze handlowym oraz ścisłe przestrzeganie oznaczeń firmy.

Spółki kapitałowe to rodzaje spółek, w których najważniejszym elementem jest kapitał. Ta forma organizacyjna jest najczęściej wykorzystywana w prowadzeniu dużych przedsiębiorstwo. Od spółek osobowych odróżnia je posiadanie osobowości prawnej ze zmiennym kapitałem i składem osobowym, a także wyodrębnienie majątku spółki od majątków akcjonariuszy. Wyróżniamy spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Niezależnie od formy działalności gospodarczej, istotne jest by dana firma umiejętnie rozliczała się ze swoimi klientami. Tutaj nieoceniony jest profesjonalny program do faktur.

artykuł sponsorowany

Komentarze