III posiedzenie Komitetu Monitorującego PO WER

Podczas trzeciego posiedzenia Komitetu Monitorującego PO WER, które odbyło się 27 maja 2015 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, zatwierdzono kryteria wyboru projektów dotyczące m.in. edukacji, polityki społecznej i partnerstwa publiczno-prywatnego. W komitecie uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, partnerów społecznych i organizacji pozarządowych, a także Komisji Europejskiej. Wśród uczestników spotkania były także m.in. dwie osoby widniejące na zdjęciu, przedstawiciele podlaskich organizacji pozarządowych – Fundacji Biznes i Prawo oraz Stowarzyszenia Europartner AKIE. 

Budżet PO WER
Budżet programu „Wiedza Edukacja Rozwój” to ponad 4,4 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 252,4 mln euro ze specjalnej linii budżetowej „Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych”. Z wkładem krajowym wynosi w sumie 5,43 mld euro.

Aktywizacja zawodowa
Na aktywizację zawodową, kształcenie, poprawę sytuacji na rynku pracy młodych osób trafi 1 mld 757 mln euro. Dzięki działaniom podjętym w Osi II 2000 pracowników publicznych służb zatrudnienia i 400 pracowników instytucji rynku pracy zyska kompetencje w zakresie rozwiązań, które pozwolą zwiększyć efektywność usług świadczonych na rzecz osób pozostających bez pracy.

Samorządy
Samorządy otrzymają m.in. pomoc w zakresie podniesienia jakości planowania przestrzennego, na co przeznaczono 739 mln euro.
Planuje się także przebadanie 50 powiatów za pomocą wypracowanego ze środków EFS narzędzia weryfikacji rozwiązań dotyczących deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach oraz opracowanie planu działań dla powiatów w tym zakresie.

Piecza zastępcza
Zatwierdzono kryteria szczegółowe dla konkursów, które zostaną ogłoszone w 2015 r. w Osi II. Konkursy dotyczyć będą szkoleń dla przedstawicieli podmiotów tworzących i prowadzących instytucje opieki nad dziećmi do lat 3 w zakresie form opieki nad dziećmi.

Insytucje publiczne
Pieniądze z programu „Wiedza Edukacja Rozwój” mają też pomóc instytucjom publicznym w realizowaniu reform. Chodzi m.in. o skrócenie czasu postępowań gospodarczych, tworzenie lepszego prawa, podniesienie jakości konsultacji społecznych.

Edukacja
Projekty dotyczące edukacji i szkolnictwa wyższego dofinansowywane z UE będą musiały odpowiadać na potrzeby pracodawców. Na to trafi 1 mld 56 mln euro.

W komitecie uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, partnerów społecznych i organizacji pozarządowych, a także Komisji Europejskiej.

 {gallery}artykuly/3kmpower{/gallery}

Komentarze