Jak szukać tanich lotów?

Sezon wakacyjny coraz bliżej, dlatego warto zacząć planować letni urlop. Osoby, które chcą go spędzić poza granicami naszego kraju, już teraz powinny zacząć rozglądać się za biletami lotniczymi, zwłaszcza gdy zależy im na atrakcyjnych cenach. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy w jaki sposób szukać tanich lotów i kiedy możemy spodziewać się najniższych cen.

Kiedy rozpocząć szukanie tanich lotów?

Powstanie tanich linii lotniczych sprawiło, że obecnie podróżować może każdy, gdyż bez trudu znajdziemy ciekawe promocje, dzięki którym bilety lotnicze kupimy nawet za kilkadziesiąt złotych. Nie każdy termin będzie nam sprzyjał. Ceny biletów rosną zazwyczaj wprost proporcjonalnie do zainteresowania turystów. Nic więc dziwnego, że w okresie świątecznym czy wakacyjnym, znalezienie atrakcyjnych ofert jest znacznie bardziej czasochłonne niż ma to miejsce np. w październiku. Nie oznacza to jednak, że od razu mamy spisać nasze poszukiwania na straty. Wystarczy dostosować się do kilku wskazówek. Dawniej najbardziej opłacalne było rezerwowanie biletów z jak najbardziej odległym terminem, obecnie rzadko kiedy linie lotnicze udostępniają cennik na więcej niż 6 miesięcy do przodu. Kiedy więc ceny będą najniższe? Zazwyczaj ma to miejsce zaraz po ustaleniu stawek. Planowanie wyjazdu najlepiej rozpocząć zatem na przynajmniej 3-4 miesiące wcześniej.

Możemy oczywiście śledzić bieżące ceny, gdyż niektórzy przewoźnicy organizują akcje promocyjne. Zalicza się do nich, chociażby LOT, który proponuje nam Szalony Środy. W takim przypadku nie należy zwlekać z zakupem biletów. Jeśli pojawiła się atrakcyjna oferta, a w danej chwili nie dysponujemy środkami finansowymi, to możemy skorzystać z szybkiej pożyczki przez Internet. Dzięki temu pieniądze jeszcze tego samego dnia pojawią się na naszym koncie bankowym.

Elastyczność to oszczędność

Jeżeli zależy nam na znalezieniu jak najtańszych biletów lotniczych, to warto postawić na elastyczność. Najlepiej, gdy termin urlopu podporządkujemy pod datę tanich lotów. Planowanie wyjazdu z wyprzedzeniem daje nam więcej możliwości modyfikacji terminu, a co za tym idzie, także ostatecznych kosztów. W rezerwacji biletów pomogą nam różnego rodzaju wyszukiwarki, które pozwalają jako termin wyjazdu zaznaczyć cały miesiąc, dzięki czemu możemy porównać ceny lotów w poszczególnych dniach. Lekka zmiana terminu nawet o jeden dzień sprawia, że możemy dużo zaoszczędzić. Warto zmieniać także miejsca wylotu. Być może znacznie bardziej opłaci się wylot z Krakowa niż z Warszawy. Korzystniej pod względem cenowym wypadają zazwyczaj loty z przesiadką (o ile wybieramy dalekie kierunki).

Loty Składane – co to jest?

Najwięcej zaoszczędzić możemy na tak zwanych lotach składanych, jednak wymaga to poświęcenia czasu na sprawdzanie i porównywanie różnych ofert. Na czym to właściwie polega? Loty składane to połączone oferty kilku linii lotniczych. W praktyce oznacza to, że do danego miasta dostaniemy się korzystając z oferty jednego z przewoźników, a lot powrotny wykupimy już u innego przewoźnika. Nie wszystkie wyszukiwarki lotów pozwalają nam na takie kombinacje, dlatego musimy bardziej zaangażować się w poszukiwania. Niemniej, z pewnością jest to opłacalne, szczególnie gdy na wybranej przez nas trasie latają różne linie lotnicze. Musimy jednak mieć na uwadzę fakt, że jeśli nasze loty składane uwzględniają przesiadkę, to w przypadku wystąpienia opóźnienia pierwszego lotu, istnieje ryzyko, że nie zdążymy na drugi lot. Gdy latamy jedną linią, nie jest to tak kłopotliwe, ponieważ istnieje możliwość zmiany terminu lotu, lecz zmiana przewoźnika sprawia, że linie nie traktują naszej rezerwacji jako wspólnej. Na taką okoliczność możemy się jednak ubezpieczyć.

Artykuł partnerski

Komentarze