Jak szybko przeprowadzić inwentaryzację magazynu?

Inwentaryzacja magazynu to regularny, obowiązkowy proces, który musi zostać wykonany przez każdą firmę, która posiada zapasy. Jest to też czynność, która precyzyjnie określi stan faktyczny naszych aktywów w stosunku do estymacji. Jak wykonać inwentaryzację szybko i sprawnie? Sprawdzamy.

Co to jest inwentaryzacja magazynu? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zanim przejdziemy do porad związanych z przeprowadzeniem inwentaryzacji, warto dokładnie zrozumieć, jaka jest istota tego procesu. Inwentaryzacja to uregulowane prawnie czynność, której głównym celem jest weryfikacja rzeczywistego stanu zapasów i porównanie ich z zapisami księgowymi.

Taką inwentaryzację najczęściej wykonuje się pod koniec roku obrotowego i powinna uwzględniać cały spis nie tylko produktów prawidłowo udokumentowanych w magazynie, ale także wolumen produktów uszkodzonych, zapasów zaginionych oraz zbędnych aktywów, które nie są już niezbędne ze względu na usprawnienia, które z czasem poczyniła firma.

Cele inwentaryzacji magazynu: dlaczego jest tak ważna?

Czy inwentaryzację należy wykonywać? To pytanie, które z reguły zadają świeżo upieczeni przedsiębiorcy, którzy zmierzają do zakończenia pierwszego roku finansowego w firmie. Zgodnie z prawem i ustawą o rachunkowości, każdy przedsiębiorca prowadzący księgi rachunkowe ma obowiązek wykonania inwentaryzacji swojego magazynu.

Jeśli zatem nasza działalność bazuje na prawie cywilnym (jednoosobowa działalność gospodarcza), w takim wypadku nie ma takiej potrzeby, chyba że w roku finansowym wygenerowaliśmy przychód przekraczający wartość 1.2 miliona euro.

Warto jednak pamiętać, że inwentaryzacja to proces, który pozwoli nam poznać faktyczny stan zapasów i zoptymalizować ten element działalności na przyszłe lata, co będzie miało swoje odzwierciedlenie w naszych wynikach finansowych i optymalizacji kosztowej.

Metody przeprowadzania inwentaryzacji – wskazówki i triki od profesjonalistów

Jak przeprowadzić inwentaryzację, by ta przebiegła szybko i bezproblemowo? Przede wszystkim odpowiednie zaplanowanie całego procesu. Inwentaryzacja powinna być wykonana z uwzględnieniem jedynie tych zapasów, które muszą zostać zinwentaryzowane. Warto przyjąć odpowiednią metodę przeliczania, a także odpowiednio wyszkolić osoby odpowiedzialne za magazyn.

W przypadku braku odpowiednich zasobów lub czasu inwentaryzacje magazynu mogą być wykonane przez zewnętrznych profesjonalistów, którzy zapewnią wysoką jakość wykonanej usługi.

Artykuł partnerski

Komentarze