Jak wygląda proces tworzenia aplikacji mobilnych?

View of a Businessman holding 3d rendering app template on a smartphone

W dzisiejszych czasach trudno jest nam wyobrazić sobie funkcjonowanie bez telefonu komórkowego a co za tym idzie bez aplikacji mobilnych. Służą nam jako narzędzie komunikacji i pracy, bawią, ułatwiają codzienne życie.

Co więcej, wciąż powstają nowe propozycje aplikacji, dzięki którym nasza codzienność miałaby być jeszcze łatwiejsza. Jak jednak powstają te aplikacje? Sprawdźmy to.

 Na początku jest pomysł

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach kiedy to praktycznie dla każdej czynności możemy znaleźć kilkanaście aplikacji, które mogą nam w tym pomóc wymyślenie czegoś nowego, co spotkałoby się z pozytywnym odbiorem użytkowników, jest niezwykle trudne. Jeśli jednak uda nam się trafić na ciekawy, niecodzienny pomysł powinniśmy zacząć od dokładnych badań. Warto sprawdzić, czy aplikacje tego typu już nie istnieją. Poza tym należy określić grupę docelową, która mogłaby być zainteresowana użytkowaniem takiej aplikacji. Warto również zadbać o finansową stronę i odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące finansowania aplikacji.

 Szkic i projekt

Doświadczeni specjaliści, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji zaczynają od bardzo ogólnego szkicu. Udokumentowanie i modelowanie szkieletu aplikacji pozwala określić jakimi funkcjonalnościami miała by się wyróżniać oraz ułatwia ich udoskonalanie. Specjaliści bardzo często tworzą tego rodzaju szkice w grupach. Dzięki temu o wiele łatwiej jest im wychwycić wszystkie możliwe trudności i wprowadzić rozwiązania, dzięki którym aplikacja ma szansę być bardziej użyteczną. Niezwykle ważnym elementem jest sprawdzenie także, czy nasze pomysły są technicznie wykonalne. Mimo coraz większego zaawansowania technologii wciąż nie wszystkie z nich da się zrealizować.

 Pisanie aplikacji i testy

Mając gotowy projekt aplikacji oraz jasno określone cele jakie ma realizować przychodzi czas na najważniejszy aspekt tworzenia aplikacji czyli jej napisanie. Zajmują się tym doświadczeni programiści, którzy za pomocą jednego z języków programowania przekuwają nasze pomysły w realny wygląd i funkcjonalność aplikacji. Znajdziesz ich np. na stronie https://www.internetum.com/en/development/. Gdy aplikacja zostanie stworzona zostaje wprowadzona w fazę testów. Często pokazuje ona, że to, co wyglądało na niezawodne w projekcie tak naprawdę powoduje np. zwolnienie pracy aplikacji lub brak dostępu do niektórych funkcjonalności. Faza testów jest więc jednocześnie czasem na wprowadzanie poprawek. Nie można jej pominąć jeśli zależy nam na tym by aplikacja spotkała się z pozytywnym odbiorem.

 Czas na wdrożenie

Jeśli aplikacja spędza nasze oczekiwania i działa niezawodnie czas na jej wdrożenie. Proces ten obejmuje między innymi dodanie aplikacji do sklepów takich jak AppStore czy Google Play. To również czas na promocję aplikacji wśród grupy docelowej. Wykorzystuje się w tym celu przede wszystkim własną stronę internetową, media społecznościowe, reklamy. Wszystko to pozwala na zainteresowanie aplikacją osób, które mogą być zainteresowane korzystaniem z niej. Bardzo istotne w fazie wdrażania aplikacji jest słuchanie głosów użytkowników.

Artykuł partnerski

Komentarze