Jakie firmy powinny wybrać księgowość internetową?

Jedną z ważniejszych spraw w działalności gospodarczej jest prowadzenie księgowości, czyli ewidencji przychodów i kosztów. Można to robić na własną rękę, samodzielnie wyliczając zaliczki na należny podatek dochodowy czy kwoty podatku VAT, można zlecić obsługę ksiąg profesjonalnemu biuru rachunkowemu, a można też skorzystać z księgowości internetowej. Dla jakich firm polecana jest ta ostatnia opcja?

Dla kogo księgowość internetowa?

Jest kilka rodzajów podmiotów gospodarczych, dla których księgowość online będzie szczególnie korzystna:

  • Mikro, małe oraz średnie firmy, szczególnie jednoosobowe działalności gospodarcze.
  • Przedsiębiorstwa opodatkowane na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym oraz stosujące uproszczoną księgowość, a także mikroprzedsiębiorcy rozliczający się z podatku metodą ryczałtową. Dotyczy to zarówno czynnych płatników VAT, jak i podmiotów zwolnionych z VAT-u.

Ponadto, księgowość online sprawdzi się w firmach, których funkcjonowanie cechuje:

  • Wystawianie dużej liczby dokumentów finansowych na niewielkie kwoty. Księgowość internetowa będzie w tym przypadku tańsza niż usługi biura rachunkowego, które najczęściej opierają cennik o liczbę generowanych faktur.
  • Mały stopień skomplikowania zagadnień podatkowych.
  • Brak zatrudnionych pracowników czy osób współpracujących na umowie o dzieło, co wiązałoby się z koniecznością prowadzenia kadr.
  • Wykonywanie prostych, powtarzalnych czynności gospodarczych w każdym miesiącu.

Z księgowością online poradzi sobie właściciel małej firmy, który ma przynajmniej podstawową wiedzę o prowadzeniu biznesu, finansach i podatkach.

Jeśli dodatkowo lubi kontrolować sprawy własnej firmy, to księgowość online będzie dla niego idealnym rozwiązaniem.

Zalety księgowości online

Jakie korzyści przynosi księgowość internetowa? Przede wszystkim są to:

  1. Niższe koszty niż obsługa biura rachunkowego. Księgowość online kosztuje zazwyczaj do 50 zł za miesiąc. Z kolei prowadzenie prostej księgowości z liczbą faktur do kilkudziesięciu sztuk przez biuro rachunkowe to wydatek około 100-200 zł miesięcznie.
  2. Bezpieczeństwo dokumentacji, która archiwizowana jest na serwerach firmy, co pozwala łatwiej ją odzyskać niż w razie awarii prywatnego komputera. Ponadto firmy oferujące takie usługi spełniają szereg norm bezpieczeństwa .
  3. Wygoda użytkowania i możliwość dostępu do finansów firmowych online z każdego miejsca i o każdej porze. Za pomocą księgowości online wystawianie faktur i ich wysyłanie jest bardzo proste, bo te programy cechują się intuicyjną obsługą i przyjaznym interfejsem. Nie ma też konieczności śledzenia nowelizacji przepisów, bo programy są na bieżąco aktualizowane.
  4. Dodatkowe funkcje, poza ewidencją kosztów i przychodów oraz generowaniem faktur, np. tworzenie i wysyłanie plików JPK, obliczanie zobowiązań podatkowych i składek na ZUS, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wyliczanie ich amortyzacji. Niektóre programy mają nawet w budowane systemy CRM, magazynowy, czy do analizy sprzedaży.

Warto też dodać, że nie trzeba drukować faktur, bo są wysyłane online kontrahentom, ani ich przechowywać. To zatem ekologiczne rozwiązanie.

Artykuł partnerski

Komentarze