Jest sukces! Bulbulator młodych białostockich konstruktorów okazał się najlepszy

„Bulbulator” – efekt współpracy uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku – to najlepsza „niesamowita maszyna” drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Politechnikę Białostocką. 21 marca 2019 r. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia odbyły się finałowe prezentacje 10 wybranych przez jury drużyn, które zbudowały konstrukcje na wzór maszyny Rube Goldberga.

Do finałowej rywalizacji konkursu „Niesamowita Maszyna” przystąpiły zespoły z Białegostoku, Warszawy, Sokółki oraz Kwidzyna. Każda drużyna przywiozła ze sobą konstrukcję – efekt wielogodzinnej pracy i starań. Już od wczesnych godzin rannych trwały przygotowywania do decydującej finałowej prezentacji i próby. W tym roku maszyny miały zawierać liczbę 70, bo Politechnika Białostocka świętuje siedem dekad działalności.

Przekładnie, zębatki, magnesy, skomplikowane tory, taśmociągi, sznurki, łańcuchy, piłeczki, rozwijające się sztandary, latarki, klocki, domina… to wszystko można było zobaczyć w ruchu. Nie sposób wymieć wszystkich technik, które zastosowali twórcy „niesamowitych maszyn”. Wszystkie świadczyły o ich wielkiej kreatywności, zacięciu oraz inżynierskiej pasji. Uczestnicy przyznawali, że często wyobraźnia podpowiadała im rozwiązania, które były korygowane przez rzeczywistość i realne możliwości techniczne. Wszyscy jednak przyznają, że choć budowa maszyn pochłonęła mnóstwo czasu i energii, to są bardzo zadowoleni z udziału w konkursie. Przy projektowaniu i budowie maszyn dowiedzieli się wiele o regułach fizyki i mechaniki, ćwiczyli cierpliwość, nauczyli się pracy w grupie.

Miejsce pierwsze, nagrodę w wysokości 5 tys. zł oraz prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na wybranym kierunku studiów na Politechnice Białostockiej zdobyła drużyna Team DYNKS: Jakub Tymiński, Konrad Hryniewicki i Jakub Fluda. Uczniowie zaprezentowali konstrukcję pod nazwą „Bulbulator”. Ich opiekun – Ryszard Omeliańczyk – otrzymał nagrodę w wysokości 500 zł.

Druga była drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce. Uczniowie (Jakub Kozłowski – Paweł Klepacki, pod opieką Andrzeja Dowgierta) otrzymali czek w wysokości 2 tys. zł.

Na miejscu trzecim znaleźli się twórcy maszyny „Podaj dalej” (Krzysztof Jaskułowski, Włodzimierz Misijuk, Mateusz Zawadzki) z XXIV LO im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie.

Co zadecydowało o przyznaniu miejsc na podium?

To były trudne decyzje i niełatwe wybory. Każdemu z uczestników trzeba pogratulować pomysłów, umiejętności i zaangażowania w tę grę. Drużyna z Sokółki zaprezentowała bardzo złożoną maszynę, zaskakującą. Myślę, że gdyby była odrobinę lepiej przygotowana do prezentacji, to mogłaby wygrać. Natomiast maszyna, która powstała dzięki połączeniu sił uczniów z białostockich techników elektrycznego i mechanicznego była od początku do końca perfekcyjnie przygotowana. Tu zagrało wszystko, zarówno intryga maszyny Goldberga, jak i forma, i dopracowanie. Widać, że ci młodzi ludzie oprócz wiedzy technicznej, naukowej mają jeszcze duże poczucie estetyki. Ta świadomość towarzysząca produkcji maszyny dobrze rokuje na przyszłość. Bardzo ciekawie wyglądała też maszyna drużyny z Warszawy. Szczególnie zaimponowała nam wiedza, jaką dysponowali uczniowie i ciekawostki techniczne, które zastosowali w swojej konstrukcji – opowiada prorektor ds. studenckich PB prof. Jarosław Perszko, przewodniczący komisji konkursowej.

Jesteśmy bardzo zadowoleni – mówili zwycięzcy konkursu: Jakub Tymiński, Konrad Hryniewicki i Jakub Fluda. – Opłaciła się każda z wielu godzin spędzonych na dopracowaniu detali naszej maszyny: projektowaniu, modelowaniu, programowaniu, druku, składaniu tych wszystkich drobnych elementów. W naszej konstrukcji zastosowaliśmy druk 3D, mamy też elementy automatyki – ramię robota, taśmociąg, dwa eksperymenty fizyczne wykorzystujące prawo Lenza, płytę Galtona.

Chcę serdecznie pogratulować wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie. Już samo uczestnictwo w tej rywalizacji jest symbolem tego, że myślicie państwo do przodu – staracie się przewidzieć – a to nie jest proste – kolejne ruchy maszyny Goldberga – powiedział podczas ceremonii wręczenia nagród rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. Przywołał też greckie powiedzenie Heraklita: – Wszystko płynie w maszynie Goldberga, tak jak wszystko płynie w naszym życiu, nauce, pracy. Życzę państwu, żeby ta myśl o płynnym postępie odzwierciedlała również wasz rozwój – młodych ludzi oraz rozwój naszej uczelni. Prof. Dzienis i zaprosił wszystkich młodych konstruktorów do udziału w kolejnej, trzeciej już, edycji konkursu za rok.

W tym roku konkurs „Niesamowita Maszyna” pod patronatem rektora Politechniki Białostockiej wsparły firmy: Fabryki Mebli „Forte” SA , Unibep SA , PPU Mark-Bud sp. z o.o., Pracownia Architektoniczna Archi+ oraz Program Odkrywcy Diamentów.

Red. PP, fot. PB

Komentarze

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fkfut/domains/przedsiebiorczepodlasie.pl/public_html/wp-content/themes/milkit/single.php on line 34