Kalkulator OC online – dlaczego składki nowych podlaskich kierowców są wyższe?

Niedoświadczony kierowca, który po raz pierwszy ubezpiecza samochód musi liczyć się z tym, że jego składka OC będzie nawet kilka razy wyższa, niż doświadczonego kierowcy. Jakie utrudnienia czekają na młodego kierowcę i jak może on zaoszczędzić na OC? Kalkulator OC online pozwoli wybrać najkorzystniejszą opcję ubezpieczenia.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą wyższe składki OC?

Młodzi kierowcy, znajdujący się w grupie wiekowej 18-24, wg danych z 2016 roku są odpowiedzialni za blisko 20% wypadków spowodowanych przez kierowcę. W samym województwie podlaskim w 2016 roku kierowcy doprowadzili do 686 wypadków. Najczęstszą ich przyczyną była brawurowa jazda niedostosowana do warunków ruchu drogowego i nieprzestrzeganie zasad pierwszeństwa przejazdu. A jako że ubezpieczalnie kalkulują składkę również na podstawie statystyk wypadków, młodzi kierowcy muszą liczyć się ze zwyżkami.

Młody kierowca w oczach ubezpieczalni

Ubezpieczyciele chronią się przed nierozsądnymi kierowcami poprzez podniesienie składek OC. W zależności od towarzystwa, wyższe kwoty mogą być naliczane osobom do 24. roku życia lub posiadającym prawo jazdy poniżej 3 lat. Kwota ubezpieczenia jest również wysoka, gdyż początkujący kierowcy nie mają zniżek na OC, które gromadzą się w postaci ulg za bezszkodową jazdę. Wysokość składki pozwala oszacować kalkulator OC online, dostępny na przykład na stronie ubezpieczyciela.

Mniejszy staż oznacza wyższe składki

Istnieje kilka sposobów na obniżenie składki OC pierwszego samochodu. Kalkulator OC online może wskazać, że ubezpieczenie świeżego kierowcy może być nawet pięciokrotnie droższe, niż jego bardziej doświadczonego rodzica. Różnica w wysokości OC wynika z nałożonych zwyżek na początkującego kierowcę i braku przyznanych mu ulg. Jak niedoświadczony kierowca może obniżyć swoje OC?

Świeżak pod skrzydłami doświadczonego kierowcy

Najprostszym sposobem na obniżenie OC jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego bardziej doświadczonego kierowcy, który upoważniony jest do zniżek. Wysokość składki zostanie wyliczona na podstawie przyznanych ulg doświadczonemu kierowcy, a także wieku lub doświadczenia początkującego za kółkiem. Rozwiązanie wiąże się jednak z tym, że w razie stłuczki osoba upoważniona do zniżek straci je, niezależnie od tego, kto w momencie wypadku siedział za kierownicą.

Wiele mówi się o zarejestrowaniu samochodu na rodzica, bez informowania ubezpieczalni o tym, że autem będzie jeździł świeżo upieczony kierowca. Jest to jednak ryzykowne rozwiązanie, gdyż jeśli ubezpieczyciel będzie mógł udowodnić, że za kierownicą pojazdu siedział np. syn ubezpieczonego – może wymagać dopłat do ubezpieczenia z tego tytułu. Dodatkowo, początkującemu kierowcy nie będą naliczać się zniżki za bezszkodową jazdę, jeśli nie będzie figurował w OC.

Moc promocji i pakietów

Niektóre ubezpieczalnie oferują również promocje dla nowych klientów, np. za zamówienie usługi przez internet. Często dostępne jest także OC w pakiecie, co pozwala sporo zaoszczędzić. Przykładowo OC można połączyć z AC lub ubezpieczeniem mieszkania czy nawet ubezpieczeniem zdrowotnym.

Kalkulator OC online – jaka składka?

Dla wybrania najlepszej metody obniżenia składki najlepiej jest przeliczyć wszystkie opcje przy pomocy kalkulatora OC online. Dzięki temu można dowiedzieć się czy ubezpieczenie samochodu z doświadczonym kierowcą, czy wykupienie pakietu usług, pozwala najwięcej zaoszczędzić.

Artykuł partnerski

 

Komentarze