Konsultacje biznesowe dla białostoczan

Zastanawiasz się, jak lepiej prowadzić firmę? Szukasz pomysłu na własny biznes? Nie wiesz, jak zabrać się do biznesplanu? A może szukasz wsparcia finansowego w ramach dostępnych funduszy? Polecamy bezpłatne konsultacje dotyczące przedsiębiorczości. Taką pomoc oferuje program ACCESS. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, do którego należy gmina Białystok.

Łukasz Siemieniuk, ekspert Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, naliczył już 150 godzin odbytych konsultacji. Kto zgłasza się najczęściej?

– To osoby na różnym etapie rozwoju pomysłu biznesowego: bez pomysłu – szukające źródeł inspiracji, osoby na początkowym etapie funkcjonowania firmy, osoby z działającymi firmami, szukające porad, jak rozwinąć biznes, a nawet osoby działające w dużych przedsiębiorstwach. Przychodzą z różnymi pytaniami: skąd wziąć pomysł na biznes, co zmienić, jak przygotować biznesplan, jak wprowadzić ulepszenia, co może dać współpraca z instytucjami otoczenia biznesu, jakie i gdzie są formy wsparcia – odpowiada ekspert.

Czy pandemia i koronawirus zmieniły podejście do prowadzenia biznesu?

– Często ludzie szukają pewnej dywersyfikacji swoich działań, tak aby dostosować się do nowych warunków. Z drugiej strony pojawiają się pytania, co nowego można wprowadzić czy poprawić, nie rezygnując z dotychczasowego profilu działalności – dopowiada.

Duża grupa zgłaszających się na konsultacje to osoby, które dość dobrze radzą sobie prowadząc już własny biznes, a teraz postanowiły dowiedzieć się więcej o programach wsparcia dedykowanych doświadczonym przedsiębiorcom. Są jednak i tacy, którzy pomimo pandemii postanowili zmienić swoje życie zawodowe.

– Na konsultację zgłosiłam się, ponieważ pracowałam 20 lat w jednej firmie, w której nie było najmniejszych szans na jakikolwiek rozwój zawodowy, a wręcz przeciwnie – działo się coraz gorzej. Przed nawiązaniem kontaktu z panem Łukaszem nie miałam absolutnie żadnego sprecyzowanego planu i pomysłu na biznes – opowiada pani Iwona. – Po paru konsultacjach i cennych informacjach, pomimo że nadal bez pomysłu, byłam dużo pewniejsza i świadoma, że idę dobrą drogą szukając pomysłu na siebie, w którym miałabym szansę spełniać się zawodowo. Idąc tropem uzyskanych wskazówek trafiłam na właściwy tor.

Obecnie pani Iwona zajmuje się pracą z klientem jako doradca do spraw nieruchomości oraz doradca ubezpieczeniowy.

Projekt ACCEESS jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Litwa-Polska 2014-2020. Jego celem jest poprawa usług wspierania biznesu na Litwie (w Kownie i okręgu mariampolskim) oraz w Polsce (w regionie suwalskim i białostockim). Partnerzy projektu to ze strony polskiej: Politechnika Białostocka i Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego oraz ze strony litewskiej: Politechnika Kowieńska, a także Kowieńska Izba Handlowo-Przemysłowa i Rzemieślnicza.

Jak skorzystać z bezpłatnych konsultacji wspierających przedsiębiorczość? Wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny. Więcej informacji znajduje się na stronie bof.org.pl.

Źródło: BOF, fot. pixabay.com

Komentarze