Podpisali umowę i będą współpracować z podmiotami Republiki Tatarstanu

Klaster Obróbki Metali (KOM) nawiązał kontakty z klastrami z Republiki Tatarstanu – podmiotu Federacji Rosyjskiej, wchodzącej w skład Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego.

Klaster Obróbki Metali, posiadający status Krajowego Klastra Kluczowego, zrzesza blisko 100 firm i partnerów strategicznych, w tym uczelnie wyższe czy organizacje okołobiznesowe. Od 23 do 27 kwietnia – o czym pisaliśmy w naszym portalu – uczestniczył wraz z kilkoma przedsiębiorstwami w największych targach przemysłowych na świecie. Hannover Messe 2018, bo o nich mowa, przyciągnęły ponad 5 tysięcy wystawców ze wszystkich kontynentów. Imprezę odwiedziło przeszło 225 tysięcy osób.

Można śmiało stwierdzić, że podlaski biznes był godnie reprezentowany. Przeprowadzono setki rozmów z potencjalnymi kontrahentami z innych krajów, odbyło się też wiele wcześniej umawianych spotkań B2B. Przypomnijmy, że zorganizowana została też misja gospodarcza do Hanoweru, wspólnie z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego, w której udział wzięli przedsiębiorcy z naszego regionu.

Teraz wypada czekać na efekty, choć trzeba przyznać, że te nie pojawią się od razu. Zwykle mija kilka czy nawet kilkanaście miesięcy, gdy nawiązane kontakty zaczynają owocować konkretnymi rozmowami, dążącymi do podpisywania kontraktów.

Informujemy o tym po raz kolejny, ponieważ mowa o naprawdę istotnym wydarzeniu, ważnym dla rodzimych firm. Ale jest i ciekawostka, której jeszcze nie podawaliśmy.

Otóż otrzymaliśmy informację, że podczas hanowerskich targów KOM podjął rozmowy o współpracy i sygnował umowę (z ramienia tej organizacji podpisywał ją Janusz Poulakowski – na zdjęciu) z dwoma klastrami z Republiki Tatarstanu z Federacji Rosyjskiej: z Kamskim Innowacyjnym Klastrem „INNOKAM” oraz Klastrem Budowy Maszyn.

Warto podkreślić, że Tatarstan to jeden z najbardziej uprzemysłowionych obwodów Rosji (po obwodzie samarskim), z wiodącymi przemysłami petrochemicznym i maszynowym

Będziemy zatem również na Wschodzie szukać obszarów współpracy dla naszego klastra i przedsiębiorców – mówi Janusz Poulakowski. – Zapewne jeszcze w tym roku złożymy wizytę w Tatarstanie, aby bliżej poznać tamtejszych partnerów i specyfikę ich firm członkowskich.

Klaster Obróbki Metali wykazuje się dużą aktywnością, jeżeli chodzi o nawiązywanie współpracy z innymi, podobnymi organizacjami, działającymi w europejskich państwach. Podczas ubiegłorocznych targów Hannover Messe podpisano umowę o współpracy z największą organizacją branżową w Brandenburgii – Cluster Metal Industry. Kontakty z nią zostały nawiązane już kilka miesięcy wcześniej. Wtedy to Niemcy zainteresowali się potencjałem polskich przedsiębiorstw.

Jak się dowiedzieliśmy, w ślad za podpisaną umową podczas ubiegłorocznej edycji Hannover Messe, współpraca z klastrem z Brandenburgii jest kontynuowana. W tym roku jego przedstawiciele odwiedzili podlaskie stoisko, rozmawiano o działaniach na przyszłość. Ustalono m.in., że Izba Przemysłowo-Handlowa z Cottbus będzie organizowała przyjazd przedsiębiorców z Brandenburgii na rozmowy biznesowe z członkami KOM w czasie czerwcowych targów ITM Subcontracting w Poznaniu.

Piotr Walczak, fot. KOM

Komentarze