Potrzebne są kontakty z nowoczesnym przemysłem. Podlaska uczelnia ma umowę z międzynarodową firmą

Politechnika Białostocka podpisała umowę intencyjną z firmą TRUMPF Huettinger. To okazja do rozwoju wspólnych prac naukowo – badawczych czy zawodowych praktyk i realizacji prac dyplomowych przez studentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Podpisana została umowa intencyjna z TRUMPF Huettinger dotyczy świadczenia usług badawczych oraz wspólnych działań na rzecz podnoszenia poziomu wiedzy elektrycznej i elektronicznej w szczególności w obszarze energoelektroniki, elektroniki, programowania i automatyki.

– To duża, międzynarodowa, innowacyjna firma, która w Polsce zajmuje czołowe miejsce w obszarze bardzo nowoczesnej energoelektroniki – mówi dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, I zastępca rektora, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej. – Jako uczelnia mamy silną reprezentację w tym obszarze, ale też chcielibyśmy, ażeby kontakty z nowoczesnym przemysłem były jak najlepsze. Studenci Politechniki Białostockiej będą mogli starać się o staże, praktyki w firmie, chcemy realizować prace dyplomowe, których tematy odpowiadają potrzebom firmy i są formułowane, wychodzą z firmy. Będziemy się starać składać wnioski, aplikować o jakieś wspólne projekty badawczo – rozwojowe. To drzwi, które niewątpliwie przyczynią się do poprawy zarówno jakości kształcenia, jak i do unowocześnienia badań naukowych realizowanych w uczelni.

Firma TRUMPF Huettinger sp. z o.o. od dawna ma ścisłe kontakty z Politechniką Białostocką.

– W naszym dziale badawczo – rozwojowym zatrudniamy już wykształconych w Politechnice Białostockiej bardzo dobrej klasy inżynierów – podkreśla dr inż. Marcin Żelechowski, dyrektor departamentu badań i rozwoju TRUMPF Huettinger. – Ponadto współpracowaliśmy już z Politechniką Białostocką w ramach projektów wdrożeniowych, których efekty również przyczyniły się do rozwoju naszej firmy. Jednym z członków jury konkursu na najlepszą pracę doktorską, magisterską i inżynierską, jaki organizuje nasza firma, jest prof. Andrzej Sikorski z Politechniki Białostockiej. – Sformalizowanie współpracy da możliwość, aby studenci Politechniki Białostockiej brali udział w praktykach, do jakich zachęca nasza firma. Przede wszystkim chcemy tutaj przez organizację różnych wydarzeń, m.in. odwiedzin w naszej firmie, pokazać młodym ludziom wykształconym w Politechnice Białostockiej, że nasza firma, polski oddział firmy TRUMPF Huettinger, wyrósł z polskich korzeni i cały czas bazuje na polskiej myśli technologicznej. Naszymi pracownikami są osoby wykształcone w Polsce, założycielami byli również polscy profesorowie i doktorzy. Chcemy pokazać tym młodym ludziom, że tak zaawansowana technologicznie firma działa w Polsce i ma jeden z największych w kraju działów badawczo – rozwojowych, skupionych właśnie na energoelektronice. Projektujemy, a następnie produkujemy światowej klasy układy zasilające do sektora półprzewodnikowego i wielu innych gałęzi przemysłu.

Polski oddział TRUMPF Huettinger skupia się na projektowaniu i produkcji zasilaczy do obróbki plazmowej. Obróbka plazmowa jest procesem nanoszenie m.in. cienkich warstw, liczonych w nanometrach, jednych materiałów na inne. I to są procesy, dzięki którym producenci na całym świecie mogą wytwarzać półprzewodniki, panele fotowoltaiczne, panele dotykowe, szkło architektoniczne i wiele innych.

W umowie intencyjnej firma deklaruje:

  • zapoznawanie pracowników i studentów Politechniki Białostockiej z praktycznymi aspektami realizowanej produkcji, z wyjątkiem spraw objętych tajemnicą przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;
  • przyjmowanie studentów Politechniki Białostockiej na zawodowe praktyki studenckie oraz współpraca przy realizacji prac dyplomowych, na zasadach i warunkach ustalonych odrębnie przez strony;
  • pomoc Politechnice Białostockiej przy wyposażeniu laboratoriów dydaktycznych i naukowych, na zasadach i warunkach ustalonych odrębnie przez strony;
  • pomoc pracownikom Politechniki Białostockiej w rozwiązywaniu problemów technicznych związanych z badaniami naukowymi;
  • działanie na rzecz wdrażania nowych rozwiązań technicznych i wyrobów opracowanych w Politechnice Białostockiej;
  • inicjowanie wspólnych przedsięwzięć badawczo – rozwojowych;
  • inicjowanie wspólnych działań promocyjnych wiedzy elektrycznej i elektronicznej, w szczególności w obszarze energoelektroniki, elektroniki, programowania i automatyki.

Red. PP, fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka

Komentarze