Pracownicy Coca-Coli i IKEI biegają w białostockiej sztafecie. Co wiecie o Electrum Ekiden?

fot. Fundacja Białystok Biega

Drużyny biegaczy kilka miesięcy wcześniej przygotowują się do imprezy. Założyli sobie ambitny cel.

W najbliższą sobotę i niedzielę, 10-11 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w Białymstoku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie biegowe. Po raz pierwszy wezmą w nim udział także drużyny dziecięce.

Świetna okazja na integrację pracowników

Wśród drużyn, które startują w sztafecie znajdziemy firmowe teamy. W tym wyjątkowym biegu startują drużyny wystawiane między innymi przez firmy: Promotech, Rosti, Ikea, Akcess, Barter, Castorama, Infinity Group, ING Bank, Coca Cola.

Dla zawodników wystawianych przez firmy jest to doskonała okazja do integracji poza pracą – opowiada Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega, która organizuje sztafetę. – Dzięki wspólnym treningom mają szansę budować między sobą ducha drużyny, by dobrnąć wspólnym wysiłkiem do wystartowania w sztafecie, a potem do mety podczas imprezy. Wiele razy słyszałem, jak uczestnicy chwalą sobie przygotowania do sztafety jako możliwość zbudowania między sobą komunikacji, która pomaga im lepiej realizować projekty w firmach, w których pracują.

Po remoncie światowej klasy stadion lekkoatletyczny w Białymstoku

Rywalizacja odbędzie się na świeżo wyremontowanym stadionie lekkoatletycznym przy ul. 11 Listopada 28. Na tym samym stadionie już niebawem, 21-23 lipca odbędą się również tegoroczne Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Będzie to najważniejsza impreza w ponad 90-letniej historii stadionu. Bieżnia, po której będą biegać uczestnicy Electrum Ekiden posiada certyfikat produktowy IAAF, światowej federacji lekkiej atletyki, co daje uczestnikom imprezy szansę na zasmakowanie biegania na obiekcie spełniającym światowe standardy jakości. Zobaczcie relację z maratonu Electrum Ekiden z 2016 roku.

Skąd ta dziwna nazwa – ekiden?

Słowo ekiden z pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō). Oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne na całym świecie, zwłaszcza w Japonii, Australii, Holandii, Belgii, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych. Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tōkaidō. System umożliwiał szybką komunikację m.in. dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach (eki). Głównym partnerem białostockiej sztafety od początku jest firma Electrum. Stąd nazwa Electrum Ekiden.

Charytatywna sztafeta przyciąga coraz więcej amatorów biegania

Sztafeta maratońska w Białymstoku rozwija się bardzo dynamicznie. W pierwszej edycji, w 2015 roku w zawodach wzięło udział 139 drużyn (834 osób), a w 2016 już 181 zespołów (1086 osób). W Electrum Ekiden startują drużyny 6-osobowe. Drużyna musi pokonać łącznie dystans maratonu, czyli 42 km 195 m. Pierwsza osoba biegnie dystans 7,195 km, kolejne dwie – po 10 km każda, natomiast ostatnich trzech zawodników biegnie 5 km każdy. 7,195 km + 10 km + 10 km + 5 km + 5 km +5 km daje nam właśnie pełny dystans maratoński. Każda drużyna biorąca udział w sztafecie Electrum Ekiden pomaga Fundacji „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci. 30% kwoty z każdej opłaty startowej jest przeznaczana na potrzeby wcześniej wspomnianego hospicjum. W ciągu dwóch edycji dzięki sztafecie Electrum Ekiden 50 tysięcy złotych trafiło na konto potrzebujących dzieciaków.

Dzieci podczas biegu towarzyszącemu PKO Białystok Półmaraton, fot. Krzysztof Karpiński

Dzieci także pobiegną na rzecz chorych dzieci

W tym roku po raz pierwszy Fundacja Białystok Biega uruchomiła zapisy na Electrum Ekiden Mini. Każda drużyna składa się z 4 osób. Mogą to być dziewczęta, mogą być chłopcy, mogą być drużyny mieszane. Nie ma też znaczenia wiek uczestników w zespole, o ile mieści się w przedziale 4-15 lat. Podobnie jak w „dużej” sztafecie, celem nadrzędnym jest pomoc Hospicjum dla Dzieci, dlatego 30% z każdej opłaty startowej zostanie przekazana na rzecz Fundacji „Pomóż Im”.

Zapisy na sztafetę zostały już zamknięte. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku Electrum Ekiden – sztafeta maratońska 2017. Tam ogłaszają się osoby, które jeszcze w ostatniej chwili szukają zawodników do drużyn. Więcej także na stronie electrumekiden.pl

 

Komentarze