Pracuje tam ponad 800 osób i będzie więcej. Rozbudują zakład i kupią nowe maszyny za kilkadziesiąt mln

Zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał 57. decyzję o wsparciu przedsiębiorcy. Chodzi o firmę SaMASZ z siedzibą w Zabłudowie, która zainwestuje spore pieniądze w rozwój.

Celem nowej inwestycji jest zwiększenie zdolności produkcyjnej przedsiębiorstwa. Obejmie ona rozbudowę zakładu produkcyjnego, zakup nowych maszyn i urządzeń, wdrożenie projektów automatyzacji procesów produkcyjnych i logistyczno-magazynowanych.

W ramach inwestycji spółka zobowiązała się do poniesienia kosztów kwalifikowanych w wysokości co najmniej 40 mln oraz zwiększenia dotychczasowego zatrudnienia o 13 nowych pracowników. Zadeklarowała także utrzymanie poziomu zatrudnienia w wymiarze 811 pracowników przez okres co najmniej pięciu lat.

SaMASZ to polski producent maszyn rolniczych i komunalnych. Firma należy do czołówki europejskich producentów maszyn rolniczych do zbioru zielonki. W swojej ofercie firma posiada ponad 300 różnych typów maszyn zielonkowych: kosiarek bębnowych, dyskowych, przetrząsaczy, zgrabiarek oraz maszyn komunalnych: kosiarek bijakowych, ramion wysięgnikowych, pługów do odśnieżania. Istotną pozycją w gamie produktów są również wozy paszowe. Ponad 60% produkcji przedsiębiorstwa trafia na eksport.

W tym roku Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała już 15 decyzji o wsparciu. Przedsiębiorcy zadeklarowali poniesienie kosztów kwalifikowanych o łącznej wartości 500 mln zł i utworzenie ponad 100 nowych miejsc pracy.

Przypomnijmy na czym polega wsparcie SSSE udzielane przedsiębiorcom w Polskiej Strefie Inwestycji. Ustawa umożliwia skorzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego na obszarze całej Polski, przez przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych. Jednocześnie dotychczasowe zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych pozostają w mocy do końca 2026 roku.

Nowa inwestycja jest rozumiana jako:

  • utworzenie nowego przedsiębiorstwa;
  • zwiększenie zdolności produkcyjnej,
  • wprowadzenie nowych produktów,
  • zmiana procesu produkcyjnego,
  • nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym aktywa
    nabywane są przez przedsiębiorcę niezwiązanego ze sprzedawcą i wyklucza się samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa.

Na pomoc publiczną, w postaci zwolnienia podatkowego w ramach decyzji o wsparciu mogą liczyć:

  1. przedsiębiorstwa z sektora tradycyjnego przemysłu, z wyjątkiem produkujących m.in. materiały wybuchowe, alkohol, wyroby tytoniowe, stal czy firm prowadzących działalność w sektorze wytwarzania i dystrybucji energii, handlu hurtowego i detalicznego, obiektów i robót budowlanych, w zakresie usług związanych z zakwaterowaniem i usług gastronomicznych oraz prowadzenia ośrodków gier; z uzyskania wsparcia, na mocy przepisów unijnych, wykluczone są również firmy z sektora hutnictwa, żelaza i stali, sektora węglowego;
  2. wybrane przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług (BSS) świadczące usługi informatyczne, badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, z zakresu księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych, architektonicznych oraz inżynieryjnych.

Red. PP, fot. SaMASZ

Komentarze