Projekt „Węglowa – Społeczna Koncepcja” zdobył nagrodę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej

 Nagroda FRDL dla Węglowej

Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie ma przyjemność poinformować że w miniony piątek, 20 marca 2015 r., zostaliśmy nagrodzeni Doroczną Nagrodą Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Kapituła doceniła projekt „Węglowa – Społeczna Koncepcja”, zrealizowany przez nas w latach 2013-2014.

Doroczna Nagroda jest przyznawana od 2004 r. Przewodniczącym Kapituły jest prof. Jerzy Stępień, były prezes TK, a przyznawaniu patronuje Polski Komitet ds. UNESCO oraz Narodowe Centrum Kultury. Celem Nagrody jest zwrócenie powszechnej uwagi na osiągnięcia, które w szczególny sposób przyczyniają się do budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Tegoroczne rozdanie ogólnopolskich nagród Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej okazało się dużym sukcesem środowisk obywatelskich z województwa podlaskiego. Aż dwie z czterech statuetek otrzymali Podlasianie. W kategorii osób indywidualnych nagrodzono Jadwigę Konopko z Knyszyna. Z kolei w kategorii organizacji pozarządowych i grup obywateli statuetkę odebrało Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie, które nagrodzono za projekt „Węglowa – Społeczna Koncepcja”.

Doroczna Nagroda Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej jest przyznawana pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury. Pracami konkursowej Kapituły kieruje prof. Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy honorowe i nagrody pieniężne, których fundatorem jest m.in. Fundacja Orange. Nagroda jest wręczana od 2004 r.
Celem Nagrody jest zwrócenie powszechnej uwagi na osiągnięcia, które w szczególny sposób przyczyniają się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jest przyznawana czterem kategoriom podmiotów z całej Polski: jednostkom samorządu terytorialnego, samorządowym instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym i osobom indywidualnym.

Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zostało nagrodzone w kategorii organizacji pozarządowych, za „wybitne przedsięwzięcia o charakterze kulturowym i kulturotwórczym, które w latach 2013-2014 w znaczący sposób przyczyniły się do wzmocnienia więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizacji społeczności jako podstawowych czynników rozwoju samorządności i demokracji lokalnej w Polsce”. Nagroda została przyznana Stowarzyszeniu za realizowany od 2013 r. pionierski w tej części kraju, obywatelski, partycypacyjny projekt rewitalizacji terenu powojskowego przy ul. Węglowej w Białymstoku. Jego efektem jest opracowana przez mieszkańców społeczna koncepcja zagospodarowania przestrzennego tego terenu, której część (prace o wartości 3,8 mln zł, dotyczące ponad 5 hektarów dawnej jednostki wojskowej) Miasto Białystok wdraża teraz w ramach pierwszego białostockiego budżetu obywatelskiego.

W tej samej kategorii nominacje Kapituły Nagrody FRDL otrzymały cztery inne – spośród kilkudziesięciu zgłoszonych – inicjatywy obywatelskie z całej Polski. Wyróżnienie przyznano Fundacji „Pogranicze” za projekt pn. „Filmowa Kolekcja Bajek »Opowieści Krasnogrudzkie«”.

W kategorii osób indywidualnych Kapituła również nagrodziła Podlasie – Jadwigę Konopko z Knyszyna – za cykl działań zrealizowanych na rzecz kultury i tradycji lokalnej.

Nagroda Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej nie jest pierwszym wyrazem uznania przyznanym Stowarzyszeniu Kreatywne Podlasie za projekt „Węglowa – Społeczna Koncepcja”. W maju 2014 r. autorzy tej inicjatywy zostali uhonorowani przez Wojewodę Podlaskiego nagrodą Grand Prix Inicjatywy Społecznej Roku 2013. Nagrodę w formule „grand prix” utworzono po raz pierwszy i specjalnie dla tego projektu – ze względu na jego przełomowy oraz interdyscyplinarny charakter.
Projekt „Węglowa – Społeczna Koncepcja” zakończył się jesienią 2013 r., ale ujęte w nim plany uspołecznienia terenu powojskowego są w dalszym ciągu realizowane. Za kilkanaście tygodni zakończy się częściowa rewitalizacja przestrzeni przy ul. Węglowej, realizowana z Budżetu Obywatelskiego Miasta Białystok 2014. W jej ramach budowane są tereny rekreacyjne i zielone, boiska sportowe, place zabaw oraz infrastruktura czasu wolnego.
Najprawdopodobniej jeszcze w 2015 r. na tym terenie rozpocznie się budowa Muzeum Pamięci Sybiru, powstanie także społeczne Transgraniczne Centrum Kultury. Trwają też działania mające na celu ochronę historycznej infrastruktury wojskowej: międzywojennych magazynów oraz oplatającej je bocznicy kolejowej. Zgodnie z projektem nowego studium Białegostoku teren powojskowy ma być chroniony jako tzw. dobro kultury współczesnej, zaś budynki mają być sukcesywnie adaptowane na usługi publiczne, m.in. obiekty kulturalne.
Nagroda otrzymana przez Stowarzyszenie jest z jednej strony formą dostrzeżenia dotychczasowego społecznego zaangażowania na rzecz rewitalizacji terenu powojskowego. Z drugiej – to także dowód na ogólnopolski sukces innowacyjnego, pod wieloma względami pionierskiego procesu partycypacyjnego. Nagroda zachęca do kontynuowania działań na rzecz uspołeczniania terenu i otwierania go dla wszystkich grup mieszkańców.
Nagroda potwierdza również istotne znaczenie oddolnych inicjatyw dla wzmocnienia więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizacji społeczności – jako podstawowych czynników rozwoju samorządności i demokracji lokalnej. To symbol zaszczytny dla Stowarzyszenia, ale także inspirujący dla obywateli i organizacji pozarządowych w Białymstoku i na Podlasiu.

Poniżej zdjęcie terenu, na którym będzie realizowany projekt rewitalizacji terenu powojskowego przy ul. Węglowej w Białymstoku oraz makieta projektu.

Węglowa Centrum Sportów Miejskich budowa terenów rekreacyjnych       Węglowa wizualizacja rewitalizacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie: www.kreatywnepodlasie.pl

 

Komentarze