Siedem fabryk, sprzedaż do ponad 70 krajów. Wielka feta z okazji 30-lecia potężnej firmy

Pronar, firma mająca swoją siedzibę w Narwi, w ciągu 30 lat działalności zbudował silną pozycję na wielu światowych rynkach. W siedmiu fabrykach, o łącznej powierzchni produkcyjnej 210 tys. mkw., wytwarzane są maszyny rolnicze, recyklingowe, komunalne oraz przeznaczone do gospodarki leśnej, budowlanej, transportowej; profile burtowe, osie i układy jezdne, przekładnie oraz koła tarczowe, elementy pneumatyki i hydrauliki siłowej, a także wiele innych elementów maszyn i urządzeń. W dniach od 14 do 16 czerwca 2019 r. Pronar organizuje w Narwi uroczyste obchody 30-lecia firmy. Łącznie przybędzie na nie kilka tysięcy zaproszonych gości. Wśród nich m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych i lokalnych, partnerzy biznesowi z 36 krajów świata, a także pracownicy i przyjaciele przedsiębiorstwa.

Pronar swoją obecność wśród najdynamiczniej rozwijających się polskich firm zawdzięcza otwartości na innowacyjne technologie, wdrażaniu nowoczesnych produktów, elastycznemu podejściu do biznesu oraz ciężkiej i efektywnej pracy wszystkich pracowników. Globalny zasięg działalności firmy, zatrudniającej ponad 2,2 tysiąca osób, jest wspomagany przez szybką komunikację z zagranicznymi partnerami, którą umożliwia całodobowe, bezpieczne oraz nowoczesne lądowisko dla śmigłowców i pas startowy dla samolotów.

Pronar zajmuje się też działalnością handlową w sektorze paliwowym – prowadzi hurtową oraz detaliczną sprzedaż olejów oraz paliw płynnych, w tym paliwa lotniczego. Jest też właścicielem sieci stacji benzynowych. Szeroką ofertą dysponuje także hurtownia wyrobów hutniczych, która zaopatruje polskich i zagranicznych kontrahentów.

Dzięki ogromnym mocom wytwórczym oraz wykwalifikowanej kadrze pracowników produkty marki Pronar są dostępne w 70 krajach. Firma niezmiennie od 2003 roku jest liderem sprzedaży przyczep rolniczych w Polsce, a w Niemczech jest klasyfikowana na drugim miejscu pod względem liczby nowo rejestrowanych przyczep. W produkcji kół tarczowych (m.in. do maszyn rolniczych, budowlanych, przemysłowych, wojskowych i wykorzystywanych w gospodarce leśnej) zajmuje trzecią pozycję na świecie. Koła te są wytwarzane przy pomocy unikalnej technologii obróbki na zimno, która jest stosowana przez nieliczne firmy na świecie.

Zainteresowanie wyrobami firmy Pronar wynika nie tylko z ich przemyślanej i nowoczesnej konstrukcji oraz wysokiej funkcjonalności, ale także doskonałej jakości. Świadczą o tym certyfikaty zarządzania jakością ISO 9001, a także AQAP 2110, który umożliwia produkowanie zgodnie ze standardami wojskowymi NATO. W celu sprostania stawianym wymaganiom Pronar wykorzystuje rezultaty badań produkowanych elementów we własnym Centrum Badawczo-Rozwojowym, gdzie wysoko wykwalifikowana kadra pracuje na najnowocześniejszym sprzęcie badawczym. To pozwala upewnić się, że wypuszczany na rynek produkt będzie spełniać najwyższe standardy. We wszystkich aspektach działalności Pronar przykłada dużą wagę do dbałości o środowisko, co potwierdza certyfikat ISO 14001.

Zgromadzone przez 30 lat doświadczenie oraz kapitał ludzki pozwalają firmie dzielić się nie tylko szerokim portfolio innowacyjnych produktów, ale także wiedzą tworząc tym samym pomost między nauką a biznesem. Pronar, który współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi oraz szkołami zawodowymi, oferuje różne programy praktyk pragnąc w ten sposób zbliżyć naukę i gospodarkę. To pozwala studentom i uczniom nabywać doświadczenie przydatne później na rynku pracy, a dla najlepszych – jest startem kariery.

Każdego roku Pronar zdobywa wiele nagród i wyróżnień za swoje produkty (m.in. Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich), sposób zarządzania (m.in. Perły Polskiej Gospodarki), strategię marketingową (Acanthus Aureus) czy wprowadzane innowacje (Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju). Potwierdzeniem pozycji lidera jest też zwycięstwo w rankingu największych producentów maszyn rolniczych w Polsce. W kategorii „Polscy Ambasadorzy” w rankingu „Wprost” Pronar zajmuje wysoką, 26. pozycję wśród 100 największych polskich eksporterów.

Przedsiębiorstwo bierze udział w najważniejszych targach i imprezach branżowych na całym świecie. Jego produkty budzą duże zainteresowanie zwiedzających i zbierają najlepsze opinie ekspertów, m.in. na wystawach Agritechnica w Hanowerze, IFAT i Bauma w Monachium, SIMA w Paryżu, EIMA w Bolonii, a także w Argentynie, Australii, Japonii, Nowej Zelandii czy Stanach Zjednoczonych.

Podczas trzydniowego święta uczniowie szkół i uczelni wyższych mogą zwiedzić zlokalizowaną w Narwi fabrykę nr 2, a także oglądać wystawę maszyn agro i komunalnych, ogromną wystawę maszyn do recyklingu (m.in. przesiewacze bębnowe, rozdrabniacze, przerzucarki kompostu, prasy belujące, przenośniki taśmowe), przyczep, kół tarczowych, osi i układów jezdnych, wyrobów stosowanych w pneumatyce i hydraulice.

Oficjalne obchody rozpoczęły się 15 czerwca, podczas których odbyły się wystąpienia prezesa Sergiusza Mertyniuka zaproszonych gości, w tym władz państwowych, wręczono odznaczenia państwowe, złote i srebrne odznaki Pronar za długoletnią pracę w firmie, medale Zasłużony dla rolnictwa.

Trzeciego dnia, w niedzielę 16 czerwca, Pronar organizuje wielki piknik rodzinny. Tego dnia pracownicy firmy wraz z rodzinami, jak również pozostali goście, będą mieli okazję zwiedzić fabrykę nr 2, obejrzeć wystawę maszyn. Z licznych atrakcji skorzystają też najmłodsi. W trakcie trwania obchodów czas umilą występy zespołów artystycznych oraz tanecznych, a także pokazy ogni i fajerwerków.

Red. PP, fot. Pronar

Komentarze