Sukces łazika białostockich uczniów. Wygrał 10 tys. zł

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej ze swoim łazikiem EV-Wozduch 1 zdobyli 10 tys. zł. Zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Eko-czynni”.

Elektryczny pojazd EV-Wozduch 1 bada zanieczyszczenie powietrza. Powstał w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej.

– Chodząc do szkoły zauważyliśmy, że powietrze w Białymstoku jest zanieczyszczone – mówi Sandra Mordasewicz, uczennica II klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Dlatego wspólnie z kolegami z klasy – Sergiuszem Jakuszewiczem i Mateuszem Kraśnickim – zbudowali EV-Wozduch 1. To elektryczny pojazd, a właściwie robot, który bada zanieczyszczenie powietrza. Bo smog to coraz poważniejszy problem całego świata.

Swój pojazd, zbudowany pod opieką pedagoga ALO mgr. Grzegorza Nowika, zgłosili do ogólnopolskiego konkursu „Eko-czynni”. I zajęli drugie miejsce w kategorii „eko-projekty – projekty realizowane”. Licealiści otrzymali nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

– Te pieniądze przeznaczymy na budowę następcy naszego łazika – deklaruje Sergiusz Jakuszewicz z ekipy młodych konstruktorów. – To będzie EV-Wozduch 2.

Uczniowie podczas wakacji pilnie podglądają swoich starszych kolegów z koła naukowego Argo Team, którzy od lat budują na Politechnice Białostockiej łaziki marsjańskie.

– To bezcenna wiedza i praktyka – cieszy się licealista.

Elektryczny pojazd EV-Wozduch 1 nie tylko samodzielnie jeździ i zbiera dane o zanieczyszczeniu powietrza, ale też przekazuje je na ogólnodostępną stronę internetową, na której można znaleźć wyniki pomiarów robota skonstruowanego przez licealistów.

Zespół z ALO PB, w składzie Sandra Mordasewicz, Sergiusz Jakuszewicz i Mateusz Kraśnicki, wraz z robotem/łazikiem EV-Wozduch 1 zdobył drugie miejsce w kategorii projektów realizowanych. Autorzy otrzymali nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł i 3 tys. zł dla opiekuna naukowego, którym jest nauczyciel fizyki i robotyki w ALO mgr Grzegorz Nowik.

Twórcy „ekologicznego łazika” zostali już wcześniej nagrodzeni w kilku konkursach („Konstruktorzy marzeń”, „Elektronika, by żyło się łatwiej”). Promują swój pomysł na kolejnych zawodach w całej Polsce, m.in.: „E(x)plory”, „Młody innowator”, „El-Robo-Mech”, „EKOczynni”, „Runda T” i „Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości”. W przyszłości planują rozwój swojego projektu m.in. poprzez instalowanie stacjonarnych czujników jakości powietrza w budynkach użyteczności publicznej, konstruowanie kolejnych, ulepszonych robotów oraz edukację młodzieży.

„Eko-czynni” to program ekologiczno-edukacyjny skierowany do szkół ponadpodstawowych, w którym uczestniczy ponad 200 szkół. Celem programu jest edukacja ekologiczna i szerzenie postaw proekologicznych wśród uczniów oraz wsparcie szkolnych przedsięwzięć dotyczących ochrony środowiska. Organizator programu – Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – co roku organizuje konkurs edukacji ekologicznej EKO-PROJEKTY, w ramach którego szkoły mogą uzyskać dofinansowania nawet w wysokości 50 tys. zł na realizację własnych przedsięwzięć/projektów dotyczących ochrony środowiska.

Na zdjęciu od lewej: Sergiusz Jakuszewicz, Sandra Mordasewicz, Mateusz Kraśnicki

Red. PP, fot. Paweł Jankowski/PB

Komentarze