Szachy uczą pokory i szacunku dla przeciwnika

W dniach 27-31 grudnia 2019 r. w hotelu Podlasie w Białymstoku odbywał się 38. Międzynarodowy Memoriał Szachowy Ludwika Zamenhofa. Impreza przyciągnęła setki osób, które walczyły o zwycięstwo w kilku grupach. Rywalizowały i dzieci, i młodzież, i dorośli.

Jak podają Wrota Podlasia, niemal 300 zawodników, w tym sześciu arcymistrzów z Polski, Ukrainy i Białorusi uczestniczyło w 38. Międzynarodowym Memoriale Ludwika Zamenhofa.

Ten, mający bardzo bogatą tradycję, turniej szachowy należy do najbardziej prestiżowych w regionie. To upamiętnienie twórcy języka esperanto, ale przede wszystkim popularyzacja szachów. W tym roku w salach hotelu Podlasie przy szachownicach zasiadło 279 zawodniczek i zawodników z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Czech, Malty.

W najsilniejszym turnieju „A” grało 39 szachistów, pierwszą lokatę zajął arcymistrz Bartłomiej Heberla z Baszty Żnin. W turnieju „B” udział wzięło 51 zawodników, na pierwszym miejscu uplasowała się Kseniya Zeliantsova z Bobrujska na Białorusi. Turniej „C” zgromadził aż 130 uczestników, wygrał zawodnik z Czech Daniel Juhanak. 59 szachistów grało w turnieju „D” i tu bezkonkurencyjny okazał się Bartłomiej Wołpiuk, reprezentujący MUKS Stoczek 45 Białystok. Zwycięzcy memoriałowych bojów otrzymali premie pieniężne w wysokości 50 tysięcy złotych. Wręczono też puchary, medale, dyplomy i upominki – informuje portal Wrota Podlasia.

Rozmawialiśmy z sędzią głównym, którym był Leszek Zega. Chwali on poziom i przytacza liczby: w turnieju głównym wzięło udział pięciu arcymistrzów, pięciu mistrzów międzynarodowych, dwie mistrzynie międzynarodowe i ośmiu mistrzów FIDE.

Te liczby mówią o tym, że Memoriał ma swoją renomę w Polsce, chociaż w tym samym czasie rozgrywane są podobne turnieje w Krakowie i Warszawie – nie kryje zadowolenia Leszek Zega.

Jak wspomnieliśmy powyżej, w czterech grupach turniejowych łącznie wystartowało 279 zawodniczek i zawodników z Polski, Białorusi, Czech, Litwy, Malty, Ukrainy, ale też – według danych naszego rozmówcy – z Palestyny czy Rosji.

Największe zaskoczenie to zwycięstwo 10-letniego Daniela Juhanka z Czech w grupie C, w której startowało 130 uczestników – opowiada Leszek Zega.

I podkreśla, że bardzo dobrze w grupie A wypadł Iwo Karolczuk z MUKS Stoczek 45 Białystok, który zyskał ponad 100 punktów rankingowych FIDE.

Dla mnie najważniejsze jest to, że szachy uczą pokory i szacunku dla przeciwnika. Pozwalają zachować sprawność umysłową nawet do 90. roku życia. Przykładem z Białegostoku jest śp. Michał Ocytko, który zmarł w wieku 93 lat. Każda porażka może wzmocnić psychikę człowieka – uważa sędzia.

Opowiada nam też, że grać w szachy nauczył się bardzo późno, bo dopiero w wieku 15 lat. Jednak w latach 70. XX wieku było to raczej normalne. Przez kilka lat grał korespondencyjnie – nawet 70 partii jednocześnie. Jako nauczyciel pracuje już 41. rok. Sędziowaniem i organizacją zawodów szachowych zajmuje się od 25 lat.

Międzynarodowy Memoriał Ludwika Zamenhofa odbył się pod honorowymi patronatami marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, ministra sportu i turystyki Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, Polskiego Związku Szahowego, Totalizatora Sportowego, Wodociągów Białostockich, posła Jacka Żalka. Organizatorami byli: Podlaski Związek Szachowy w Białymstoku, MUKS Stoczek 45 Białystok oraz Podlaska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Szachy to gra strategiczna, rozgrywana przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą pionów i figur. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu. Za kolebkę szachów uznawane są Indie. W dniu powstania Międzynarodowej Federacji Szachowej (1924 r.) – 20 lipca – jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Szachów.

Piotr Walczak, fot. MUKS 45 Stoczek Białystok

Komentarze