,

Poznajmy naszych rodaków o tatarskich korzeniach

Stęsknieni orientalnych przeżyć? Po 4 falach pandemii, nie musimy wyjeżdżać daleko. Wystarczy, że w pierwszy weekend tegorocznych wakacji, zameldujemy się w podbiałostockim Wasilkowie, gdzie na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, w dniach 26-27czerwca 2021 r., odbędzie się VIII Festiwal Kultury Tatarskiej. Wydarzenie to jest doskonałą okazją, aby poznać naszych rodaków o tatarskich korzeniach, których osadnictwo na terenie Rzeczypospolitej trwa już ponad 300 lat.

Misją organizatorów jest promocja i prezentacja kultury i dziedzictwa tatarskiej mniejszości, od kilkuset lat współegzystującej na terenach dawnej i obecnej Rzeczypospolitej. VIII Festiwal Kultury Tatarskiej to przedsięwzięcie o wymiarze kulturalnym, edukacyjnym i sportowym. Jest to też lekcja żywej historii, odwołująca się do wzajemnej tolerancji, szacunku dla odmienności, patriotyzmu i miłości ojczyzny. Przedsięwzięcie uświetnią pokazy Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, Szwadronu Kawalerii im.10 Pułku Ułanów Litewskich oraz łuczników konnych w tym Anny Sokólskiej – najlepszej na świecie zawodniczki łucznictwa konnego.

W ramach festiwalu, obok doświadczeń estetycznych, związanych z kulturą, tańcem i kuchnią tatarską, odbędą się (już po raz jedenasty) Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich, zorganizowane przez Związek Tatarów RP, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz firmę AMM Archery, przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego.

Zawody te są najdłużej organizowaną imprezą sportową tego typu w Polsce. W tym roku, po pandemicznej przerwie, kilkudziesięciu zawodników z całego kraju zaprezentuje przed białostocką publicznością swoje najwyższe sportowe umiejętności łuczniczo-jeździeckie w trzech konkurencjach zaliczanych do Ogólnopolskiego Rankingu Łuczników Konnych. Jest to też jedna z nielicznych okazji, gdzie rozegrany będzie nasz rodzimy, wymyślony przez Polaków i oparty na polskiej tradycji kawaleryjskiej – Tor Polski.

Na listach startowych zapisanych jest już ponad 20 najlepszych zawodników i zawodniczek z całego kraju. W tym roku swoje zgłoszenia przesłali najlepsi z najlepszych w naszym kraju: Anna Sokólska – mistrzyni Polski 2020, Wojtek Osiecki i Leszek Moniakowski – medaliści Mistrzostw Europy, Pucharu Europy i Mistrzostw Świata, Jan Pomaski – drugi wicemistrz Polski, Bohdan Włostowski – wicelider rankingu 2021. Takie nazwiska pozwalają przewidywać, że wszyscy miłośnicy naszego sportu, w kraju i zagranicą z zainteresowaniem będą śledzić rozgrywki. Turniej będzie transmitowany online w social mediach AMM Archery.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze