Terytorialsi chcą kształtować pozytywne relacje z pracodawcami

Pracodawca Przyjazny WOT to nie tylko konkurs. To nazwa długofalowego projektu, którego celem jest kształtowanie pozytywnych relacji z pracodawcami zatrudniającymi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

W lutym 2020 r. przedstawiciele 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na czele z dowódcą płk. Sławomirem Kocanowskim, po raz pierwszy wzięli udział w śniadaniu biznesowym zorganizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku. W spotkaniu uczestniczyło kilkunastu pracodawców ze stolicy Podlasia i powiatu białostockiego oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Była to kolejna szansa na budowanie poprawnych relacji z pracodawcami. Dla WOT ma to szczególne znaczenie, ponieważ 60 proc. terytorialsów łączy pracę ze służbą wojskową. To połączenie dwóch ról jest istotą Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW).

Dowódca brygady podkreślał, że istotą służby w WOT jest takie wykorzystywanie kompetencji żołnierzy, aby osiągać jak najlepsze efekty szkoleniowe. Jedną z podstawowych korzyści TSW jest rozwój żołnierzy-pracowników na koszt MON. Mowa tu zarówno o kursach (np. prawa jazdy kat. C, operatorów maszyn), ale też o kształtowaniu kompetencji miękkich, niezbędnych w większości zawodów (komunikacji interpersonalnej, umiejętności pracy w zespole, odpowiedzialności, zaangażowania, dyscypliny).

Pracodawcy mieli też szansę zapoznania się z podstawowym uzbrojeniem oraz wyposażeniem używanym przez żołnierzy lekkiej piechoty.

Wojska Obrony Terytorialnej już od ponad dwóch lat podejmują działania mające na celu kształtowanie pozytywnych relacji z pracodawcami oraz wypracowanie
wspólnego systemu przeciwdziałania ewentualnym problemom na linii praca – służba. W tym celu Wojska Obrony Terytorialnej biorą udział w targach pracy, udostępniają bazę informacyjną dla pracodawców i są otwarte na doskonalenie systemu i wsparcie w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez pracowników i pracodawców.

Obecnie trwa konkurs „Pracodawca przyjazny WOT”. Przyjmowanie zgłoszeń już się zakończyło, z województwa podlaskiego wpłynęło ich kilka. Rozstrzygniecie nastąpi w maju 2020 r. w Warszawie. Wtedy też poznamy finalistę oraz
laureatów w kategoriach: pracodawcy zatrudniający do 20 pracowników, powyżej 20 osób, pracodawcy z sektora publicznego oraz związani ze szkolnictwem.

Celem konkursu jest wyłonienie i wyróżnienie pracodawców, którzy swoją postawą i warunkami pracy wspierają pracowników-żołnierzy, rozumieją istotę budowy formacji, w tym stojące przed nią cele i zadania szczególnie w aspekcie lokalnym oraz doceniają korzyści, jakie wynikają z zatrudniania terytorialsów. W 2019 r. wśród trzynastu laureatów szczebla wojewódzkiego wyróżniony został Adam Byglewski, założyciel i wiceprezes firmy Adampol SA z Zaścianek k. Białegostoku.

Red. PP, fot. 1PBOT

Komentarze