To już trzeci i ostateczny termin. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej

Tylko od początku roku w województwie podlaskim zostało wystawionych już ponad 180 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich. Blisko 60 proc. wszystkich zwolnień jest wydawanych właśnie elektronicznie. To ułatwienie dla pacjentów, przedsiębiorców i lekarzy.

Od 1 grudnia 2018 roku e-zwolnienia staną się obligatoryjne. ZUS stara się wprowadzać ułatwienia, które wspierają lekarzom w przygotowaniu do nadchodzących zmian.

Od grudnia 2017 roku udostępniony został certyfikat, który umożliwia proste podpisanie dokumentu e-ZLA przez lekarza.

W naszym regionie mamy ok. 5 tys. lekarzy i lekarzy felczerów uprawnionych do wystawiania zwolnień lekarskich. Spośród nich ponad 3 tys. przez ostatnie 6 miesięcy wystawiła przynajmniej jedno zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. W ostatnim miesiącu podlascy lekarze wystawili prawie 30 tys. elektronicznych dokumentów. Od niedawna e-zwolnienia mogą wystawiać także pielęgniarki i sekretarki medyczne w roli asystentów medycznych.

We wszystkich oddziałach działają doradcy i koordynatorzy e-ZLA. Lekarze mogą liczyć na pomoc ZUS.

Przeprowadziliśmy 1043 szkolenia, podczas których przeszkolonych 1,8 tys. lekarzy, a także podpisaliśmy 552 porozumienia o współpracy z placówkami medycznymi – mówi Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze