W Białymstoku mamy największy mural Accolade na przemysłowej mapie Polski

Park Białystok II

Po ukończeniu i pełnym wynajęciu drugiego nowoczesnego parku przemysłowego w województwie podlaskim, Accolade zaprezentował nowy mural w naszym regionie. Praca, która powstała w Parku Białystok II, jest kolejną odsłoną programu Accolade Industrial Art, promującego sztukę w przestrzeniach przemysłowych. Łącznie zrealizowano już 9 takich projektów, w tym 5 w Polsce oraz 4 w Czechach.

Nowy mural jest największym zrealizowanym tego typu projektem w kolekcji Accolade. Zajmuje powierzchnię aż 700 mkw. i został umieszczony na trzech obiektach zlokalizowanych w Paku Białystok II. Grafika obrazująca charakterystyczne dla Podlasia symbole, gatunki zwierząt i roślinność została zaprojektowana i namalowana przez dwóch uznanych twórców murali – Jakuba Bitkę i Łukasza Chwałkę.

Wybór natury jako motywu przewodniego odzwierciedla także wartości ESG i odpowiedzialne podejście do środowiska, które reprezentuje Accolade.

– Białystok jest dla Accolade wyjątkowym miejscem. To właśnie tutaj, w 2018 r., jako pierwsi otworzyliśmy nowoczesny park przemysłowy. Obecnie w województwie podlaskim posiadamy dwa, w pełni wynajęte, parki o łącznej powierzchni około 80 000 mkw. Także w Białymstoku w 2021 r. rozpoczęliśmy program Accolade Industrial Art, w ramach którego powstał pierwszy mural. Cieszę się, że nasz drugi białostocki park również dołączył do programu, a nowy mural w atrakcyjny sposób symbolizuje nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój – powiedziała Alicja Cholewa, senior asset manager Accolade w Polsce.

– Projektując mural zależało nam na stworzeniu wizualnej opowieści o symbiozie i wzajemnym przenikaniu się światów człowieka i natury. Na grafice możemy zaobserwować, jak symboliczni strażnicy Podlasia, czyli żubr i ryś, spacerując między ludźmi, ukazują harmonię tych światów. Na muralu wiele elementów odnosi się do tego regionu i mam nadzieję, że każdy z nich, jak i całe dzieło, przyniosą dużo radości pracownikom parku i jego gościom – powiedział Łukasz Chwałek, jeden z twórców muralu.

– Projekt muralu był dla nas dużym wyzwaniem, ponieważ realizowaliśmy go na trzech różnych obiektach. Grafiki powstały na zbiorniku wodnym, budynku przepompowni oraz murze oporowym, a całość tworzy spójną narrację. Ta nietypowa koncepcja wymagała od nas kilku tygodni przygotowań i projektowania, ale efekt końcowy przyniósł nam ogromną satysfakcję – powiedział Jakub Bitka, współautor muralu.

Program Accolade Industrial Art, w ramach którego powstał mural, zakłada również edukację dzieci i młodzieży. Dlatego w trakcie tworzenia muralu inwestor zorganizował warsztaty dla uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Aleksandrowie. Podczas zajęć młodzież, w wieku 12-15 lat, poznała technikę malowania murali sprayami. Artyści podzielili się wiedzą, opowiadając o procesie tworzenia grafik oraz znaczeniu sztuki w przestrzeniach przemysłowych. Uczniowie mieli także okazję samodzielnie eksperymentować z tą techniką, ćwicząc malowanie sprayami na przygotowanych podłożach.

Inwestor w ramach programu Accolade Industrial Art stworzył 9 murali, w tym 5 w polskich parkach przemysłowych: dwa w Białymstoku, Zielonej Górze, Mińsku Mazowieckim oraz Gorzowie Wielkopolskim. Pierwsza taka grafika powstała w Białymstoku w 2021 r., a projekt wybrano w ramach konkursu, przy udziale najemców parku. Wszystkie murale w parkach przemysłowych Accolade powstały przy współpracy z lokalnymi społecznościami oraz artystami. Prace odzwierciedlają wartości i zobowiązanie inwestora względem ochrony środowiska, podkreślają także unikalne cechy regionów.

Accolade Holding działa w siedmiu krajach w Europie, gdzie inwestuje w nowoczesną i zrównoważoną infrastrukturę, przeznaczoną dla biznesu globalnych marek, głównie z obszarów e-commerce, produkcji i logistyki. Jest właścicielem sieci ponad 50 parków przemysłowych z certyfikatem BREEAM w Czechach, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii i Słowacji o wartości ponad 2,65 mld euro, gwarantującym zrównoważone i przyjazne dla środowiska podejście do inwestycji. Grupa posiada obecnie nieruchomości o łącznej powierzchni 2,8 mln mkw., które są wynajmowane niemal 300 najemcom, dostarczając 138 mln euro przychodu z najmu rocznie. Accolade inwestuje również w rewitalizację terenów poprzemysłowych.

Accolade zobowiązuje się do przestrzegania zasad ESG poprzez stosowanie rygorystycznych wymogów ochrony środowiska, udzielanie wsparcia lokalnym społecznościom oraz dbałość o etyczne standardy biznesowe. Firma rozumie znaczenie zrównoważonego rozwoju i dąży do zachowania równowagi między wzrostem gospodarczym a odpowiedzialnością społeczną i środowiskową.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze