Zainwestuj w bezpieczeństwo samochodu

W firmach transportowych, kurierskich, autokarowych i korporacjach taksówkowych samochód to podstawowe narzędzie pracy i zarobku. Dlatego właściciel powinien starannie wybrać ubezpieczenie dla swoich pojazdów.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce działa prawie 100 tysięcy firm zajmujących się przewozem towarów oraz osób na terenie kraju i za granicą. Większość z nich, bo około 65%, posiada nie więcej niż pięć pojazdów. Liczba ta rośnie jednak wraz z wielkością firmy. Prawie trzy czwarte przedsiębiorców posiada samochody o maksymalnej wartości 50 tysięcy zł. Pojazdy, które kosztują więcej niż 100 tys. zł, są wykorzystywane przez około 10% firm (źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/transport-i-lacznosc/).

Pomoc w nagłych wypadkach

Każdy samochód firmowy podlega ubezpieczeniu na takich samych zasadach, jak prywatny. Przede wszystkim trzeba wykupić dla niego obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Do przedsiębiorcy należy natomiast decyzja, czy zwiększyć zakres ochrony o ubezpieczenia dobrowolne. Dla samochodów firmowych warto na przykład zaopatrzyć się w pakiet Assistance. To dobrowolne ubezpieczenie, dzięki któremu w trasie można liczyć, że ubezpieczyciel udzieli pomocy w razie wypadku lub kradzieży. Zgodnie z umową, ubezpieczyciel zapewnia również kierowcy auto zastępcze, a nawet udziela pomocy medycznej. Jeśli za sprawą specyfiki przedsiębiorstwa samochody często poruszają się poza Polską, ważne jest, by w ramach pakietu Assistance zagwarantować sobie pomoc tłumacza lub prawnika za granicą.

Kradzież i nieszczęśliwe wypadki

Wiele samochodów firmowych to pojazdy nie kupione, ale wzięte w leasing. Częstym wymogiem stawianym przez leasingujących jest rozszerzenie ubezpieczenia samochodu o nieobowiązkowe Auto-Casco (AC), czyli ochronę pojazdu i jego wyposażenia na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. Niektórzy właściciele firmowych pojazdów wykupują również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Ubezpieczenia samochodowe oferują wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce. Może już wkrótce pojawią się u nas firmy wyspecjalizowane w ubezpieczeniach samochodów firmowych – takie, jak działająca w Wielkiej Brytanii firma Insurance Factory, która jest liderem w usłudze https://www.insurancefactory.co.uk/taxi-insurance.

Prowadząc biznes związany z transportem czy przewozami, warto zadbać o wszechstronne ubezpieczenie swojej floty pojazdów.

Artykuł partnerski

Komentarze