Wielu z nas stoi przed wyborem – dom czy mieszkanie. Na decyzję wpływ ma przede wszystkim cena, stąd nasze zainteresowanie nowym rozwiązaniem na rynku. Sprawdzamy wady i zalety stalowych domów.
Dlaczego budowa domu z konstrukcji trwa tak krótko
Dom budowany tradycyjnymi metodami powstaje około dwóch lat. Dom w technologii stalowej można wybudować nawet w 3 miesiące. Wyspecjalizowana ekipa budowlana we współpracy z projektantami tworzy taki dom na bazie lekkiego stalowego szkieletu poprzez montaż elementów łączonych na metalowe łączniki. Szkielet stalowy stworzony jest z ocynkowanych, giętych na zimno profili stalowych. Powłoka cynku stanowi zabezpieczenie stalowych profili przed korozją. Profile zimnogięte gwarantują precyzyjny montaż, a jednocześnie są niedrogie, więc istotnie zmniejszają cenę całej inwestycji. Jednak czy mieszkanie w domu o konstrukcji stalowej różni się znacznie od tradycyjnych domów?
Wstępne prace konstrukcyjne wykonywane są na podstawie dokładnych projektów – tłumaczy Marek Faszczewski, właściciel firmy budowlanej – Projektowanie stalowego szkieletu jest sterowane komputerowo. Program komputerowy dobiera odpowiednie komponenty, w zależności od rodzaju konstrukcji. Dzięki temu budowa domu przebiega bez komplikacji związanych z niedopasowaniem elementów konstrukcyjnych. Stalowe kształtowniki łączone są przy użyciu wkrętów samowiercących w panele ścienne i dźwigary dachowe. Na placu budowy skręcane są odpowiednio oznakowane elementy na przygotowanym wcześniej fundamencie. Konstrukcja stalowego domu jest wypełniona termoizolacyjną pianką poliuretanową lub wełną mineralną. Na co dzień budujemy także hale magazynowe na bazie konstrukcji stalowych.
Pod względem funkcjonalnym i użytkowym dom z konstrukcją stalową nie różni się od zbudowanego na szkielecie drewnianym. Wymaga jednak dwuwarstwowej izolacji cieplnej ścian. Podobnie jak przy ocieplaniu ścian murowanych, oprócz ocieplenia wewnątrz szkieletu układa się termoizolacje zewnętrzną.
Dom ze stali – od czego zależy cena
Dom ze stalowym szkieletem, w stanie deweloperskim, można wybudować już od 1800-2400 zł brutto za m2. Kwota uzależniona jest od wielkości domu, ilości kondygnacji, bryły budynku, rodzaju dachu. Podany wcześniej koszt budowy obejmuje fundamenty, konstrukcję stalową, pokrycie dachu, kominy, elewację, stolarkę, instalacje wewnętrzne, tynki, wylewki. Koszt konstrukcji stalowej zależy od tego, którego producenta wybierzesz. Ostateczny koszt wykończenia domu uzależniony jest od zastosowanych materiałów, rozwiązań w zakresie instalacji wewnętrznych.
Znaczne oszczędności na kosztach budowy można osiągnąć np. wykańczając dom sposobem gospodarczym. W przypadku nieskomplikowanej konstrukcji – projekt na rzucie prostokąta z dachem dwuspadowym – koszt budowy to około 1900 zł/m2 – dodaje Marek Faszczewski– Za taką kwotę można wybudować w 2-3 miesiące trwały, energooszczędny dom ze ścianami izolowanymi na przykład wełną mineralną o grubości 15 cm + styropian 10 cm oraz płytą fundamentową izolowaną styropianem 20 cm.
Warto pamiętać, że dzięki szybkiemu czasowi budowy ponosimy mniejsze koszty na opłaty za ochronę placu budowy, opłaty za wywóz śmieci, opłaty za prąd, wodę na czas budowy, ewentualne koszty zamieszkania i dojazdu do budowy robotników. Projekt i budowa domu stalowego uwzględnia wszelkie normy i przepisy budowlane obowiązujące w Polsce. Brane są także pod uwagę lokalne strefy wiatrowe i śniegowe. Pod względem wytrzymałościowym domy z konstrukcji stalowych nie różnią się od domów budowanych w technologii tradycyjnej.
Konstrukcja stalowa – jak to rozwiązanie wpływa na rachunki za energię
Wysoka jakość materiałów konstrukcyjnych i rozwiązań instalacyjnych kwalifikuje dom stalowy jako budynek niskoenergetyczny, a nawet pasywny. Dzięki takiej konstrukcji obniżają się koszty utrzymania domu. Dom stalowy jest energooszczędny lub pasywny wtedy, gdy ma prostą bryłę opartą na planie prostokąta, dwuspadowy dach oraz jego południowa elewacja prawie cała jest przeszklona. Od strony południowej znajduje się wówczas pokój dzienny i jadalnia, a od strony północnej jest garaż, garderoba i pomieszczenia gospodarcze – tak by tworzyły strefę buforową. Ściany i dach powinny być ocieplone na grubość co najmniej 20 cm. Stolarka drzwiowa i okienna musi mieć niski współczynnik przenikania ciepła.
Jeśli chcesz, by Twój stalowy dom był jednocześnie domem pozyskującym energię, możesz zastosować rekuperację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest to system wentylacji nawiewno-wywiewnej z centralą wentylacyjną – rekuperatorem, który odzyskuje ciepło. Wentylatory w takim systemie nie tylko usuwają powietrze z budynku, ale również w jego miejsce dostarczają świeże powietrze zewnętrzne. W Twoim domu przez cały rok będzie świeże, wolne od dwutlenku węgla i niezawilgocone powietrze. Rekuperatory, zasilane energią elektryczną, pozwalają odzyskać przeciętnie 50-80% ciepła z powietrza usuwanego z budynku. To generuje oszczędności w kosztach ogrzewania budynku. Rekuperatory mechaniczne mogą również służyć do ogrzewania wody użytkowej. Jeśli uznasz, że warto na dachu zamontować kolektory słoneczne, uwzględnij już w fazie projektowania budynku. Dobrym rozwiązaniem – zamiast rekuperacji mechanicznej – jest instalacja pompy ciepła, która ogrzeje wnętrze domu i wodę. Koszt budowy domu stalowego, który ma dodatkowe elementy zapewniające energooszczędność jest wyższy o średnio 5%. Wydatek zwraca się po kilkunastu latach użytkowania, bo zapewnia oszczędności w eksploatacji domu.
Dom stalowy pod klucz
Jeśli jesteś zapracowany i nie masz czasu nadzorować ekipy budowlanej, zastanawiasz się nad opcją budowy domu pod klucz. Oferty budowy domów stalowych pod klucz zwykle podzielone są na trzy warianty. Możesz zamówić wersję podstawową, rozszerzoną lub premium. Każda z opcji różni się zakresem usług i jakością użytych materiałów. Dla porównania – w opcji podstawowej podłogi są wykończone tanimi panelami, w wersji premium będziesz mieć parkiet lub drewniane deski podłogowe. Wersja podstawowa nie zapewni Ci szaf wnękowych, w wersji premium będą w wyposażeniu domu.
W 2017 roku na hasło „Przedsiębiorcze Podlasie” producent dodaje do każdej inwestycji tablet w prezencie. Prześlij swoje pytania na >> redakcja@przedsiebiorczepodlasie.pl
Artykuł partnerski