Zarządzanie flotami w wersji „smart”

Cyfryzacja zmienia sposób, w jaki operuje wiele branż. Jej wpływowi poddany jest ostatnio szczególnie sektor związany z zarządzaniem flotami samochodowymi. Czerpie on zaskakująco wiele korzyści płynących z nowych metod gromadzenia danych.

Gromadzenie danych w ilościach hurtowych to praktyka stosowana przez coraz liczniejszą rzeszę różnych firm. Wśród nich znajduje się coraz więcej przedsiębiorstw związanych z zarządzaniem flotami samochodowymi. Jak tzw. technologia Big Data wspiera firmy tego rodzaju? W jaki sposób cyfryzacja sprzyja rozwojowi technologii zarządzania flotami?

Ulepszone algorytmy

Firmy spedycyjne już od pewnego czasu korzystają z urządzeń telemetrycznych, oferowanych przez firmy takie jak Vision Track, by gromadzić informacje na temat przejazdów aut należących do floty. Teraz zdobywane w ten sposób informacje ( za pośrednictwem vehicle CCTV) mogą być wykorzystywane jeszcze skuteczniej. Dzieje się tak za sprawą coraz nowszych wersji oprogramowania służącego do przetwarzania danych, dysponujących wciąż rosnącą liczbą użytecznych algorytmów (źródło: https://www.environmentalleader.com/2017/02/fleet-management-getting-smarter-time/). Dzięki nim możliwa jest drobiazgowa analiza, której wyniki niejednokrotnie przyczyniają się do wzrostu efektywności danej floty.

Łatwiejsze planowanie

Jakiego rodzaju działania są wspierane przez nowoczesne technologie przetwarzania danych? Do najważniejszych należy utrzymywanie floty samochodowej w dobrym stanie technicznym. Wcześniej, gdy przetwarzanie danych nie było bardzo rozbudowanym rozwiązaniem, przedsiębiorstwa polegały na przeglądach przeprowadzanych okresowo bądź ad hoc. Obecnie istnieje możliwość gromadzenia wielu informacji, które pozwalają zarządcom flot na uzyskanie dokładnego obrazu stanu parku maszynowego, dając im pełny ogląd „w zakresie 360 stopni” (źródło: https://www.environmentalleader.com/2017/02/fleet-management-getting-smarter-time/). Taki wgląd pozwala nie tylko na wprowadzenie odpowiednich rozwiązań doraźnych, ale też zaplanować długofalową strategię, która pozwoli zaoszczędzić na kosztach związanych z utrzymaniem pojazdów.

W zarządzaniu flotą samochodową coraz istotniejsze jest gromadzenie i analiza danych. Dzięki takim działaniom, firmy oraz organizacje mogą zyskać między innymi dokładny wgląd w stan techniczny pojazdów, a tym samym zaoszczędzić na kosztownych naprawach niezbędnych w przypadku poważniejszych awarii.

Artykuł partnerski

Komentarze